Tıpkı günde yüzümüze kaç misil dokunuyoruz?

Güneş Tacı virüse cebin peçe kullanımının ev kaldığı tartışmaları sürerken, peçe satışında fiyatların yükseltilmesi birlikte bire bir ayrıksı tartışmaya hastalık oluyor. Uzmanlar ise, virüse cebin yeryüzü makul yolun sık sık elleri yumak olduğunu söylerken, bu konuda bir ayrıksı ağız dalaşı konusu birlikte elan ortaya atıldı. Yüzünüze çok çok gurup etmek, ellerinizi ne büyüklüğünde yıkarsanız yıkayın faydasız türlü.

Enfekte ayrımsız kişinin yakınınızda öksürüp hapşırmasıyla virüs gelgel eliyle bulaşabilir. Fakat virüs, yeryüzü beş altı 9 saat, mahsus günler boyu kaba benzeri yüzeyde kalabilir. Bu nedenle devir içre bulunduğunuz alanda dokunduklarınıza, ardından ağzınız, gözünüz, burnunuza dokunarak da korona virüs kapmanız tür ve bundan çekimsenmek neredeyse imkansız. Ellerimizi yıkadığımızdan daha fazla yüzümüze dokunduğumuz gerçeği ise yapılan akıbet araştırmalarda ortaya çıktı.  

Haftalardır yüzüme dokunamıyorum, çokça özledim

Journal of Occupational and Environmental Hygiene ünlü dergide yayımlanan ayrımsız mücahede, aynı ofiste 3 saat boyunca etkin 10 kişide yapılan deneyde kişilerin yüzlerine averaj 15.7 el dokunduklarını gösterdi. Güney Galler’bile 26 öğrenciyle yapılan analog tıpkı çalışmada üstelik, saatte 23 posta yüzlerine dokundukları ortaya bundan sonra. Daha iri ölçekli tıpkı araştırmada, KUL ve Brezilya’daki 250 insanın kamusal alanda saatte 3.6 misil yüzlerine dokunarak daha düşük bir ortalama kaydettikleri görüldü.

Kate Winslet, sağlık görevlisi namına başrolünde oynadığı ‘Contagion – Salgın’ filminde aynı insanın averaj olarak yüzüne günde 3-5 ila 3 bin yol dokunduğunu söylüyordu.

Contagion(Müstevli) filmi virüs salgınını bittabi öngördü?

 

Share: