Temmuzda genişlik erdemli flama Cizre’de, yeryüzü düşük kıvılcım Kangal’da kaydedildi

Türkiye’de bu yılın temmuz ayında bildirme erdemli kıvılcım 46,3 merhale ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, yer bağan yalaz ise 0,3 rütbe ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

AA muhabirinin Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen ay sayı farkı sıcaklık, Manisa Akhisar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Ankara Nallıhan, Giresun’un Şebinkarahisar çevrelerinde sezon normallerinin altında, Edirne, İzmir Dikili, Selçuk, Aydınlık Kuşadası, Nazilli, Muğla Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan ilçeleri, Isparta Eğirdir, Muğla Fethiye, Köyceğiz, Antalya, Alanya, Finike, Kermen/ Demre, Manavgat, Gazipaşa, Mersin Ağacı Silifke, Adana, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ, Iğdır, Erzurum Horasan, Van, Muradiye, Özalp, Başkale, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, yurdun değişik bölgelerinde sezon normalleri civarında gerçekleşti.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 25 kademe yerine ölçülen orak ayı kocaoğlan averaj sıcaklığı, bu yılın temmuz ayında dahi 25 mertebe namına kaydedildi.

Bu yılın orak ayı ayında bildirme düşük şule 0,3 adım ile Sivas Kangal’bile, en faziletli flama ise 46,3 derece ile Şırnak Cizre’üstelik belirleme edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama alaz, Edirne çevresinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin farklı kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin temmuz ayı teferruatlı yıllar averaj sıcaklığı 24,5 basamak, sabık kamer ise 24,4 etap namına ölçüldü. Bölgede en bağan yalın 12,5 dereceyle Tekirdağ Çorlu’birlikte, sunu efdal şule ise 38,9 dereceyle Kırklareli Lüleburgaz’da gözlendi.

Ege Bölgesi’nde ortalama yalaz, İzmir’in Dikili, Selçuk ilçeleri, Okumuş, Vazıh’ın Kuşadası ve Nazilli ilçesi Muğla’nın Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Manisa Akhisar çevresinde zaman normallerinin altında, farklı kesimlerde ise zaman normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz kocaoğlan etraflı yıllar sayı farkı sıcaklığı 26,6 aşama iken, güzeşte kamer 27 paye namına ölçüldü. Bölgede genişlik düşük alev 8,2 dereceyle Kütahya Tavşanlı’bile, yer yüksek alev ise 43,2 evre namına Vazıh Nazilli’de belirleme edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise sayı farkı yalaz, Isparta, Antalya, Finike, Alanya, Manavgat, Kermen/Demre, Gazipaşa, Mersin Ağacı Silifke, Adana, Isparta Eğirdir, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin sair kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Orak Ayı ayı etraflı yıllar averaj sıcaklığı 27,1 derece olan bölgede, 2022 Temmuz kocaoğlan sıcaklığı 27 etap adına ölçüldü. Bölgede sunma düşük yalın 6,5 adına Kahramanmaraş Göksun’da, bildirme faziletkâr yalın ise 43,2 dereceyle Finike’dahi belirlendi.

İç Anadolu Bölgesi’nde averaj alaz, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir çevresinde sezon normallerinin altında, bölgenin değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin orak ayı kocaoğlan mufassal yıllar ortalama sıcaklığı 22,7 basamak, güzeşte ay ise 21,5 adım oldu. Bölgede sunma bağan flama 0,3 dereceyle Kangal’dahi, arz yüksek alaz ise 37,5 dereceyle Sivas’ta gözlendi.

Ortalama alaz, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Osmancık, Amasya, Tokat, Nallıhan, Tokat Zile, Giresun Şebinkarahisar çevrelerinde zaman normallerinin altında, bölgenin sair kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Orak Ayı ayı teferruatlı yıllar ortalama sıcaklığı 22,7 aşama olan bölgede, güzeşte ay yalım 21,8 kendisine ölçüldü. Bölgede sunu düşük sıcaklık 4,2 dereceyle Bayburt’ta, arz erdemli yalım ise 38,8 dereceyle İspir’de kaydedildi.

Gün Doğusu Anadolu Bölgesi’nde sayı farkı flama, Iğdır, Horasan, Muradiye, Özalp, Başkale çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin özge kesimlerinde zaman normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin 23,3 mertebe olan temmuz ayı mufassal yıllar ortalama sıcaklığı, sabık ay 23,7 derece olarak ölçüldü. Bölgede sunu düşük alaz 1,7 derece yerine Kars Sarıkamış’ta, yeryüzü yüksek flama ise 40,7 adım ile Elazığ Palu’dahi tespit edildi.

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde da averaj yalım, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin gayrı kesimlerinde zaman normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 31,2 etap, geçen ay ise 31,8 paye adına gerçekleşti. Bölgede arz bağan alaz 15,1 dereceyle Şanlıurfa Birecik’te, en yüksek alaz ise 46,3 etap adına Cizre’birlikte kaydedildi.

Share: