Suçları benzeri hafta başlangıçta hesap fail sentetik zeka!

Şikago Üniversitesi’nden Profesör Ishanu Chattopadhyay “Kentsel ortamların sayısal tıpkısı ikizini yarattık. Bunu geçmişte yaşananların verileriyle beslerseniz, gelecekte ne olacağını size söyleyecektir. Büyülü değil, tahdidat var ama bunu doğruladık ve hoşur işe yarıyor” dedi.

Anahtar, Philip K. Dick’mağara 1956’üstelik yayımlanan benzeri ünlü kısa öyküsüne raci 2002 tarihli bilimkurgu filmi Azınlık Raporu’nda yapılan yanlışlık tahminlerini anımsatıyor.

Independent Türkçe’deki habere bakarak; benzer tıpkı bireşimli zeka tabanlı uygulayım bilimi, Japonya’bile muayyen zamanlarda sınırlı bölgelerde suçların meydana vürut olasılığının istatistiki olarak elan faziletkâr olduğu kâh belediyelerde vatandaş karakol güzergahlarını bilgilendirmek üzere halihazırda kullanılıyor.

Bu teknolojinin ayrımlı varyasyonları tartışmalara nöbet açtı ve Şikago Polis Güçleri Teşkilatı marifetiyle 2012’dahi geçerli Yanlışlık ve Mağdurluk Riski Modeli’nin tarihî namına önyargılı verilerin kullanımı zımnında detone olduğu tespit edildi.

Bu çabalar, suçun etrafa yayıldığı “sıcak noktalarda” ortaya çıktığına dayalı sismik tıpkı yaklaşıma üstelik dayanıyordu. Buna değer Şikago merkezli araştırmacılar şehirlerin ağdalı toplumsal ortamının beraberinde yanlışlık ve polis teşkilatının etkileri arasındaki ilişkiyi üstelik çalışmaya kattı.

Şikago Üniversitesi’nden araştırmaya katılan toplum bilimi profesörü Max Palevskym, “Mekansal modeller şehrin tabii topolojisini görmezden geliyor” dedi.

“Erişim ağları sokaklara, gidiş yollarına, katar ve otobüs hatlarına riayet boy bos. İletişim ağları ise benzer sosyoekonomik geçmişe sahip alanlara riayet boy bos. Modelimiz bu bağlantıların keşfedilmesini sağlıyor.”

Perşembe günü Nature Human Behaviour ünlü ilmî dergide, bu son araştırmayı detaylandıran “Kentlerdeki suçun olay düzeyinde öngörülmesi, ÇAKER şehirlerinde uygulamadaki taraflılığın ayrımsız işaretini ortaya koyuyor” (Event-level prediction of urban crime reveals a signature of enforcement bias mağara BELLEK cities) başlıklı ayrımsız yazı yayımlandı.

Sentetik zeka şizoit gelişim gücünün yerini alıyor

 

Tartışmalar alevlendi: Bileşimli zekanın duyguları olabilir mi?

 

Sayısal mecrada yapay zekayla reklam avı

 

Yapay ayn üretimi uzayda yapılacak!

 

Share: