İran bankacılık sistemine mevki dışından erişimi kesti

İran resmi ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre ülkenin bankacılık sistemine dışarıdan muvasala geçici kendisine kesildi. Kısıtlamaların, siber tehditlerin engellenmesi için mezun makamların tavsiyesi konusunda uygulandığı anlatım edilen haberde elan çok hikmet verilmedi.

Akıbet yıllarda İsrail’in suçlandığı bire bir saf siber saldırıyla yüz yüze kalan İran, İsrail’e müteveccih siber saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.

Hangi olmuştu?

İran’ın suçlandığı siber saldırıların sonuncusu, 14 Haziran’da İsrail merkezli siber düzenlilik firması “Check Point Research” aracılığıyla açıklamıştı. Açıklamada, bir kimlik avı saldırısında bozuk İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve ABD’nin çarkıt Lif Aviv Büyükelçisi karışma arka dozaj İsrailli ve ABD’li yetkililerin kasıt alındığı ve İranlı oldukları adisyon edilen bilgisayar korsanlarının kâh yetkililerin e-öğün yazışmalarını ele geçirdiği kaydedilmişti.

İran’da ise akıbet olarak 27 Haziran’da, Huzistan eyaletinde ülkenin sunu iri çelik şirketlerinden biri siber saldırıya uğramış, saldırının peşi sıra şirkete ilişkin üç tesiste üretimin durdurulduğu duyurulmuştu.

Microsoft, İsrail’e yönelik siber saldırıları durdurduklarını açıkladı

İsrail’de amme kurumlarına siber saldırış

İran oran televizyonuna siber geveze

Share: