Sigorta sektörüne getiri izni

FİNANSGUNDEM.COM
Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Düzenleme ve Fal Kurumu kâr dağıtımı konusunda yıpranmamış ayrımsız karar aldı. Anamal ihtiyacı oluşmayacak şekilde ihtiyatkâr tıpkısı biçimde 2020 yılı kârının dağıtımının planlabileceği açıklandı. Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Aranjman ve Bakı Kurumundan konuya ilgili yapılan basın açıklamada, “23/5/2015 günlü ve 29454 az Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sigorta ve Ikili Sigorta İle Emeklilik Şirketlerinin Resülmal Yeterliliklerinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin (Talimatname) “İdari Tedbirler” antetli 9 uncu maddesinde resülmal açığı ortaya çıkması durumunda alınacak tedbirler belirtilmiş olup bu maddenin yedinci fıkrası “Iştirak, özsermayenin vacip özsermayenin altına düşmesi ile sonuçlanacak şekilde yarar dağıtımı yapamaz ” hükmü hatırlatıldı. Pandemi sürecinde yaşanan olumsuzlukların dahi değerlendirildiği açıklamada, serencam dönemde bilançolarda olumlu gelişmeler yaşandığı vurgulandı.

Açıklamada, “Kovid-19 salgını sonrası normalleşme döneminde, normalleşmenin hızına sınırlı namına lüzumlu içtimai ve kazançlı hareketliliğin artışı ve gereksede adli geçerlilik süreçlerinde yaşanacak hızlanma sonucu hasar frekansında artım beklenmektedir. Nedeniyle 2020 yılında değişen seyrin bundan sonra normale dönmesi ve 2021 yılında içerisinde tutkun düzeyde munzam tıpkı zorunluluk oluşturması muhtemel görülmektedir.

Eksiksiz bu açıklamalar kapsamında, Kovid-19 sonrası hasar frekansının 2021 yılında normal seyrine gelmesi ile ilerleyici dönemlerde Yönetmeliğin 9 uncu maddesi kapsamında sermaye ihtiyacı oluşmayacak şekilde ihtiyatlı benzeri biçimde 2020 yılı kârının dağıtımının planlanmasının faydalı olacağı değerlendirilmektedir” denildi. Finansgundem.com’un yaptığı derlemelere bakarak pandemi sürecini sıkıntısız atlatan finans sektöründe kar payı dağıtım oranlarının artması bekleniyor. Yılın geçmiş günlerinde BDDK bile eş tıpkı karar almıştı. 2018 ve 2019’dahi bankaların hissedarlara yarar dağıtmasına cevaz vermeyen BDDK, 2020 amacıyla ahit kemiksiz kârının yüzdelik 10’una büyüklüğünde dağıtım izni vermişti. Bu değişmeyen doğrultusunda hele ecnebi ortaklı bankalar tememettü dağıtımını umumi asamble gündemine aldı.

Küresel para 220 milyar dolar azaldı

TBB’den bankalara kâr tavsiyesi

 

Share: