‘Bilinçsiz antibiyotik kullanımı korona virüsü ağırlaştırabilir’

Dr. Ahmet İnal, yaptığı açıklamada, bağırsaklarda 8 milyon bakterinin yaşadığını, bunların çoğunun bile hayır olan probiyotik bakteriler olduğunu bildirdi. Aksi antibiyotiklerin bağırsakların içindeki dokuncalı bakterilerin birlikte yarayışlı bakterileri de öldürdüğünü belirten İnal, “Müfit bakterilere baktığımızda vücudumuzun defans sistemine yardımından dercetmek suretiyle yağ emilimine büyüklüğünde birçok yararı var. Vücudun destek sisteminde haddinden fazla cesim racon oynuyor. Eğer bunlar ölürse bizim muafiyet sistemimiz zayıflıyor. Bu dönemde koronavirüs ile karşılaşırsanız yahut koronavirüs hastasıysanız bilinçsiz antibiyotik kullandıysanız filhakika defans sisteminiz algın olduğu amacıyla hastalığı henüz tehlikeli geçirmeniz gibi olabiliyor. Bu nedenle kabil derece probiyotikleri korumamız gerekiyor” dedi.

‘BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANILMAMASI GEREKİYOR’

İnal, tedavilerde enfeksiyonlarda probiyotiklerin kullanılmasını önerdiklerini söyleyerek, “Probiyotik kullanımında bu kadar ilerlemişken, kalkıp hayır bakterileri öldürürsek bu öğün tedavilerde inatçı sonuçlarla karşılaşabiliriz. Probiyotikleri korumanın yanı sıra ayrımsız de enfeksiyon varsa sıkıntılı spektrumlu antibiyotik kullanmanız gerekiyor. Burada hastaların hem şuursuz antibiyotik kullanmaması gerekiyor hem de hekimlerin mikro spektrumlu antibiyotik ile otama edilmeleri gerekiyor. Eğer tığ bunu yapmazsak anbean antibiyotiklerin etkisizleşmesinin beraberinde bağışıklık sisteminin zayıflaması meydana geliyor” diyerek konuştu.

Probiyotiklere ilgi edilmesi gerektiğini belirten İnal, “Probiyotiklerin öldürülmesi yalnız defans sistemini zayıflatmıyor. Nedeni isimsiz birçok hastalık var. Bu hastaların nedenleri beyninde birlikte probiyotikler deli dolu çalım oynayabiliyor. Ara Sıra yayınlarda MS hastalığının buna merbut olduğu şeklinde yayınlarda var. Nedeniyle bu probiyotiklerin katiyetle korunması gerekiyor. Şayet serbest spektrumlu kavisli antibiyotik kullanımı varsa ve pestil bunu kullanmış ise koronavirüsü belki hafif atlatacaktı; ama ağır atlatacak. Şuursuz antibiyotik kullanımının kesinkes engellenmesi geçişsiz” dedi.

 

Kovid-19 tedavisinde antibiyotik kullanımı yersiz mi?

 

Bilinçsiz antibiyotik kullanmanın 5 balaban zararı

 

Share: