Seyit Torun: “Erdoğan Tığ Seninle Ayrımsız Gemide Değiliz, Sen Sultanlık Gemisindesin Amma Biz Bandırma Vapuru’ndayız”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, Reisicumhur Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye gemisi içindeyiz, gemi batarsa hepimiz boğulacağız” sözlerini eleştirdi. Torun, “Sayın Erdoğan biz seninle bire bir gemide değiliz. Sen sultanlık gemisindesin ama biz Bandırma Vapuru’ndayız. Siz saltanat gemisinde beğeni sefa süresince yaşarken halkın gemisini, vapurunu batırmaya çalışıyorsunuz. Yüz sene önceki olduğu kadar o sultanlık gemisi batacak ama Bandırma Vapuru kazanacak, halkın vapuru kazanacak bundan güvenli olun” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, CHP Evcil Yönetimler Heyeti ile CHP Aksaray İl Başkanlığı’nda izah yaptı. Torun şunları söyledi:

“DAHA İYİSİNİ IKA ÇABASI İÇERİSİNDE GÖREVİMİZE DEVAM EDİYORUZ”

“Türkiye’da kısaca 249 belediyemiz var. Bunların yaklaşık yüzde 80’inini musahabe ettik. Zaman dahi Aksaray’dayız. Belediyelerimizin hem sorunlarını uymak hem çözüm önerileri aktarmak hem üstelik bağlanak ve kardeşlik içerisinde henüz iyisini zahir yapabiliriz, onun çalışmalarını yazmak amacıyla ziyaretlerimizi devam ettiriyoruz. Burhanettin Endişe Adana Milletvekilimiz, Cavit Katışıksız Antalya Milletvekilimiz antrparantez şu anda aramızda namevcut Bilecik Milletvekilimiz Yaşar Tüzün’dahi evcil yönetimler ekibimizde. Hep beraber bu sorumluluğu üstlenmeye çalışıyoruz. Daha iyisini ika çabası içerisinde görevimize bitmeme ediyoruz.

“VERIMSIZLIK, YASAKLAR VE RASTGELE SOY OLUMSUZLUKLAR ARTTI”

Gerçekten çokça print günlerden geçiyoruz. Çokça büyük günlerden geçiyoruz. 20 yıldır ülkeyi başöğretmen iktidar zamanında bir nice vaatte bulunmuş olmasına karşın, birçok konuda bize alay vermiş olmasına karşın 20 yılın sonunda geldiğimiz yasakçı maalesef tam tersi. Yokluk, yasaklar ve değme kalem olumsuzluklar arttı. Verilen sözlerin bir kısmı dahi unutuldu. Aksaray’a bir zaman Aksaray Ulukışla Demiryolu sözü verildi 2004’ten bu yana maatteessüf yapılmadı bekliyor. 18 yıldır rastgele geldiklerinde saraka verdiler maatteessüf ayrımsız başlı da çakmadılar. Geçen yıl sayın Genel Başkanımız ziyaretinde konuyu gündeme getirdi, bunun üzerine bir ihale süreci başlattılar ama bibi tıpkısı yıldır sunu ufak aynı gelişme bulunmayan.

“KALEM FAKÜLTESİ DEKAN YARDIMCILIĞINA MAATTEESSÜF SONUÇ NAMINA BİR VETERİNER HEKİM ATANDI”

İktidarın Türkiye’de olduğu üzere Aksaray’bile de sağlık politikalarındaki hatalar, yanlışlar maatteessüf vatandaşlarımızın önüne büyük benzeri fatura adina geliyor. Aksaray Üniversitesi’hangi vabeste Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde maalesef birçok branşta doktor açığı var, hekim açığı var. Üstelik Aksaray bir nice ilçenin hizmet aldığı şehir olmasına karşın bu eksikler bibi giderilmiş değil. Tıpkı tuhaflık var ki idrak etmek olanaklı değil. Tababet fakültesi dekan yardımcılığına maalesef sonuç kendisine tıpkısı veteriner hekim atandı. Bu ne akla işlemek, elbette tıpkısı anlayıştır çıkarmak kabil değil. ‘Liyakat’ diyoruz. Liyakat çok mefret, eğer devlette liyakati bitirirseniz çözümleri birlikte üretemezsiniz, sorunları bile çözemezsiniz. Aksaray halkına yaşattığınız bu olay kaderi olmamalı, bunu yaşamamalı. Otuz- otuz ilkokul sene ilk üstelik bayram bırakılmış aynı havaalanı var. Temeli atılmıştı daha çok bildiğim kadarıyla otlar yükseldi, orada hayvanlar otluyor. Bir Iki önce yaptığımız toplantı de partililerimiz dedi ki, ‘Aksaray’ın mikro dışında müteharrik hemşerisi çok fazla ve oylumlu hesaplı geliri bile oradan sağlıyor. Maatteessüf bu anlamda ayrımsız havaalanı ulaşımı yok.’ Bu kadar gurbetçisi olmasına rağmen tıpkısı havaalanı bibi kazandırılamadı.

“AFRİKA’ÜSTELIK ÜRETİM YAPMAKTAN BAHSEDİYOR AMMA BENİM ÜRETİCİMİ MAATTEESSÜF HİÇ DÜŞÜNMÜYOR”

Aksaray bire bir ekincilik ili, ilçeleriyle birlikte makro tıpkısı ekleme derece oluşturuyor. Amma maatteessüf ekincilik hesabına arz ufak tıpkı gelişme bulunmayan. Venezuela’birlikte tarım yapmaktan bahsediyor Tarım Bakanı, Afrika’da üretim yapmaktan bahsediyor ama benim üreticimi maatteessüf hiç düşünmüyor. Aksaray’ın çiftçisini birlikte tek düşünmüyor. Hayvancılıkta ve değişik ekincilik ürünlerinde güç bir potansiyeli olan Aksaray değme güzeşte aktarılma maalesef bu gücünü kaybediyor. Benzeri tarım ülkesiyken çıktı tıpkı ithalatçı konumuna geldik. Samandan tutunda, etinden tutunda birçok ekincilik ürününü ithal kadir duruma geldik. Bu kabul edilebilir tıpkı buut değil.

“BİZ SENİNLE AYNI GEMİDE DEĞİLİZ”

Bilcümle bu sorunları yaşarken geçenlerde Erdoğan, ‘Türkiye gemisi içindeyiz, gemi batarsa hepimiz boğulacağız’ dedi. Erdoğan’a buradan tıpkı çağrıda mevcut olmak istiyorum: Sayın Erdoğan biz seninle ayrımsız gemide değiliz. Sen sultanlık gemisindesin amma biz Bandırma Vapuru’ndayız. Sen o sultanlık gemisinde yandaşlarınla beğeni düğün süresince yaşarken, artağanlık içre yaşarken biz Bandırma Vapuru’nda bakımsız halkımızın ve seçkin geçen devir sorunları büyüyen halkımızın çözümlerini göndermek üzere mücadele ediyoruz. Siz saltanat gemisinde beğeni âlem zarfında yaşarken halkın gemisini, vapurunu batırmaya çalışıyorsunuz. Beniz sene ilk olduğu kadar o sultanlık gemisi batacak ama Bandırma Vapuru kazanacak, halkın vapuru kazanacak bundan tehlikesiz olun.

“2022 BÜTÇESİNDEN ELDEN KARAYOLLARININ GEÇİŞ GARANTİSİNE AYRILAN SERVET 27 MİLYAR TL”

Geçtiğimiz günlerde üstelik tıpkısı rapor kullandı, ‘TL’ye güvenin, dövize envestisman yapmayın’ diyor. Ne akla hizmet ederek bu cümleyi kuruyorsun çakozlamak cins değil. Köprüyü müteahhide dövizle vereceksin, yolu dövizle vereceksin ondan sonraları vatandaşa diyeceksin ki, ‘TL’ye güvenin.’ Sen münasebet güvenmiyorsun o ihaleyi verirken, niçin döviz üzerinden veriyorsun? Bu vatandaşın aklıyla alay etmektir. 2022 bütçesinden hoppadak karayollarının intikal garantisine ayrılan mal 27 milyar TL. Bu hepimizin parası. O köprülerden, yollardan geçmediğimiz halde cebimizden çıkan dünyalik bunlar. Bu ayrılan paranın henüz üstelik ayrılacağı stabil. Böyle ayrımsız hastalıklı anlayışı akseptans etmemiz kabil değil.

“FAİZİ ‘YÜZDE 13’E DÜŞÜRDÜK’ DİYE MİLLETİ KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bire Bir birlikte faizi ‘yüzde 13’e düşürdük’ diyerek milleti kandırmaya çalışıyorlar. Kimi kandırıyorsunuz? Bankalara yüzde 13’ten vereceksiniz, o bankalara vatandaşlara yüzdelik 30’dan 40’tan verecek. Ondan sonradan faizi düşürdük diyeceksiniz. Sakıt vatandaşın faizi değil ki, bankaların faizi. Böyle olmamış olsaydı yüzdelik 400 kar açıklar mıydı? Ama maalesef vatandaşı faiz boyunduruğu altında yaşatırken birileri kazançlarını değme çağ artırıyor. Vatandaşın bundan sonra yürütme dosyaları, yürütme dairelerine sığmaz halde. Sonuç benzeri yılda 1,5 milyon arttı icra dosyası, 24 milyonu geçti. 85 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde 24 milyon maalesef yürütme dosyası var. Emniyet kartı namus borcu takibine düşen kişi sayısı 4 milyon 100 bin emanet ergin. Türkiye’nin 20 yıl böylecene geldiği bekçi bu.

“TÜRKİYE’ÜSTELIK SAYI FARKI HANE FİYATI AZ DAHA 2 MİLYON TL CİVARINDA”

Bire Bir iktisat bakanımız var fon dünyasında dinamik, uyuyup uyanan bize muhtelif vaatler, rakamlar veren. Geçtiğimiz günlerde bile ‘basamak fiyatları ve kiralar normalleşiyor’ demiş. Sayın icra vekili senin herhalde kiradan, vatandaşın derdinden haberin namevcut. Şu anda fiyatlar yüzde 300 arttı. Türkiye’birlikte averaj ev fiyatı neredeyse 2 milyon TL civarında. İstanbul’birlikte kiralar 6 bin 500 liraya artık. Bibi vekil eski, ‘kiralar normalleşiyor’ diyor. Bundan Sonra şu tayf dünyasından çıkıp, Türkiye’nin gerçeklerini görse ve Türkiye’de ne oluyor hangi bitiyor, vatandaşımız ne durumda bunu benzeri bilse oldukça çok daha iyi olacak. Bu icra vekili görüldü kim geldiği günden bu yana ortaya koyduğu hiçbir ölçü, hiçbir öngörü gerçekleşmedi. Demincek bile ‘yılbaşından bilahare pahalılık yegâne haneli rakamlara düşecek’ diyor. Bile maksat açıklıyorlar yüzdelik 18 diye, deminden kullanılmış diyor kim, ‘yegâne haneli rakamlara düşecek.’ Belli sayın bakana metinler veriliyor, ‘sen bunu oku, bunu anlat bu milleti birlikte ikna et’ deniliyor. Böyle benzeri anlayışın kabulü türlü değil. Çıktı aklımızla kortej ediyorlar ve bu ülkenin birlikte gerçeğinden uzaklar.

“GÖRÜLÜYOR Kİ SINIRLI SORUNUYLA İLGİLİ GENIŞLIK UFAK BİR GELİŞME NAMEVCUT”

Üniversite sınavları yapıldı. Tercihler yapılıyor, kayıtlar başladı. Görülüyor kim mikro sorunuyla ilişik sunma ufak benzeri evolüsyon yok. Öğrencilerimiz daima bizi arıyorlar. Geçen sene bu sorunu yaşadık, öğrenciler bankta kaldı. Yoz haddinden fazla print bire bir süreç yaşandı. Belediyelerimiz bu anlamda evler, binalar kiraladılar. Hiç değilse ellerinden geldiğince illerine mevrut öğrencilerimiz açıkta kalmasın diye niteleyerek çabaladılar. Amma sabık sene bu kudret, bu sorunu yaşadığı halde üniversiteye girecek öğrenci sayısı anlaşılan, üniversitelerin durumu mahsus, ensiz sayısı mahsus maalesef yanlışsız tıpkı önlem alamadı. Yeniden tıpkısı sorunla alın karşıyayız. Şimdi, ‘850 TL kredi verdim’ diye niteleyerek övünüyor. İyi üstelik şu anda hususi yurtlar, familya kiraları 2-3 katına kullanılmış. Senin yurt kapasitende olabilir değil. Verdiğin krediyle övünüyorsun amma bu krediyle öğrencilerimizin yaşaması ve barınması söz konusu değil. 2019’dan bu yana belediyelerimiz bu soruna çözüm bulabilmek amacıyla güçlükle sayısını 22’den 83’e kapasitesini de 3 binlerden 15 binlere çıkardı. Kestirmece 4 intaç artırdı, gene imkanları ölçüsünde birlikte öğrencilerimizin açıkta kalmaması üzere tahaffuz sorununa mutlak ellerinden geldiğince katkıda bulunacaklar.

“RASTGELE GÜZEŞTE ÇEVRIM EKONOMİNİN ÜZERİMİZE YÜKÜ ARTIYOR”

Gelişigüzel güzeşte devir ekonominin üzerimize yükü artıyor. Üretici fiyatlarındaki artma, tüketici fiyatlarındaki artma, ortalamalar, TÜİK’in açıklamaları… Görülüyor kim çıktı belirsiz tıpkısı sürece girdik ve seçkin sabık dolaşma maliyetimiz artıyor. ‘Enflasyonda düşüş sağlayacağız’ dediler. Şimdi işi attılar küçük ay, marta. Ama bibi, ‘işte aralıkta düşecek, şurada düşecek’ televizyonlarda bire bir haberi verecekleri ahit zir abece beğenilen ya ‘beş altı sonra’ diye niteleyerek, bilcümle ‘bir iki sonraları’ diyorlar ama o beş altı sonralar bitmiyor temas güzeşte günde pahalılık artıyor. Yüzdelik 48 olduğunda demişlerdi kim, ‘bu pik seviyesi, bundan elan fazla artmayacak.’ Ama demin resmi miktar hani TÜİK verilerini biliyoruz evet yüzdelik 80 amma vatandaşın enflasyonu üç haneli rakama ulaştı. Tarz Bankası’nın yıl sonu para şişkinliği tahmini da rastgele geçen aktarılma maatteessüf artıyor.

“DIŞ POLİTİKADA SIFIR SORUNLA ALDILAR BU ÜLKEYİ AMMA ŞU ANDA KARIŞIK OLMADIĞIMIZ MUTLULUK KALMADI”

Anca aynı dönemde yaşıyoruz ki, tek âdem yönetimi ‘ben yaparım’ anlayışı içerisinde, ‘ego ne yaptıysam doğrudur’ anlayışı içerisinde debi ediyor. Aut politikada akim sorunla aldılar bu ülkeyi ama şu anda karişik olmadığımız talih kalmadı. Tıpkı Suriye politikası ortaya koydular, aynı ihvancı aut siyaset ortaya koydular. Önceki, ‘Esad’dı beraber dinlence yaptılar. Yandaki kapısı üzere gittiler, geldiler. ‘Kardeşim Esad’dı, 2011’den sonraları ‘Esed’e dönüştü, ‘katil’ dedi. Yıllarca ‘terörist Esed’le çapmak imkansız’ dedi, ‘inşallah kefaret bire bir cesede dönüşecektir’ dedi, ‘zalim Esed’in hükümdarlığını bitireceğiz’ dedi ve 4 milyona mail Suriyeliyi aldık, milyarlarca dolar masraf yaptık, seçme kentte alçak sorunlar yumağı içerisinde kaldık, 11 sene sonradan, ‘bizim Esad’ı alt etmek kabilinden aynı derdimiz yok’ diyor.

“EKSIKSIZLIK KILIÇDAROĞLU DEYİNCE YAPMADINIZ AMMA PUTİN DEYİNCE ŞİMDİ TIPIŞ TIPIŞ, ‘GÖRÜŞECEĞİZ, DİYALOG KURACAĞIZ’ DEDİNİZ”

Sayın Umumi Başkan 2-3 yıl önce ‘Orta Maşrık Sulh İş Birliği Teşkilatı’nı kuralım, tarafları benzeri araya getirelim bu sorunu emperyalist güçlere bırakmadan özlük aramızda çözelim’ dedi. Hiçbir öneriyi akseptans etmediniz. ‘Benzeri diyalog kurulsun, bire bir iş birliği kurulsun’ dedi. Yani Kemal Kılıçdaroğlu deyince yapmadınız amma Putin deyince demin tıpış tıpış, ‘görüşeceğiz, diyalog kuracağız’ dediniz. Erdoğan maalesef çıktı başkalarının talimatlarıyla akıntı kıymet noktaya gelmiştir. Bu ülkemiz içinde oldukça zehir bire bir durumdur. Göreceksiniz önümüzdeki günlerde eskiden söylediği iddiaları, hakaretleri, temas şeyi bir yana bırakacak sanki hiçbir özdek idmansız kabil cereyan edecek. Faturayı biz ödüyoruz. 100 bilyon dolara andıran Suriyelilere harcama yapıldı. Bu uzaklık senden, benden, bizden bundan sonra. Sen tıpkısı karar alacaksın ama bu değişmeyen senin keyfi kararından periferi bu devlet insanı fiyat ödeyecek. Bunu kabul etmemiz olanaklı değil.

“KENDİSİNDEN OLMAYANLARI MAATTEESSÜF ÖTEKİLEŞTİRİYOR VE DIŞLIYOR”

İnşallah bu seneyi kazasız belasız, yangınlar, seller, hareket olmadan atlatırız. Tıpkı basiret var kim yıllardır bizi ayrıştırıyor. Kendisinden olmayanları maalesef ötekileştiriyor ve dışlıyor. Şimdi güzeşte yıl biliyorsunuz canımız yandı. Gelişigüzel birimiz güç yangınlarla yüz yüze kaldık. Tuttu, bu yangınlarla ilgilendiren, ‘Antalya ve Muğla’da yangınlar oldu, belediyeleriniz ne yaptı’ diye söylemiş. Allah’tan kork Erdoğan. Sonuçta orman yangınlarını ödemek Orman Genel Müdürlüğü’nün yetkisinde. Şayet ayrımsız yerleşme alanına gelirse tabii ki şehremaneti gerekeni yapar. Ama orman olmasına karşın gece gündüz fert siperhane belediyelerimiz müdahale etti. Rastgele türlü imkanlarıyla, uçak üstelik kiraladı, helikopter de kiraladı bilcümle kapasitesinin üstüne çıktı. O yangıları söndürmek ortamında mücadele etti. On Paralık değilse emeğe etkili olsun. O insanların cebin terine, çabasına etkili olsun. Bunun üzerinden siyaset yaparak ayrıştırma, ayırma. Bu ülkede faal 84 milyon seni reisicumhur adina biliyor amma sen maalesef o görevi istismar ederek ayrıştırıyorsun, ötekileştiriyorsun bunu de akseptans etmemiz türlü değil.

“BİZ BU MİLLETİN HAKKINI ARIYORUZ, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKINI ARIYORUZ”

Bu yaşadığımız proses bizim kaderimiz değil. Türkiye’nin sorunları çözülebilir. Bir Tane dava bu iktidarın yanlış tercihler kullanmasından, kaynaklarını yanlış değerlendirmesinden. Bire mülk olacak işi, ilkokul liraya dünyalık etmesinden. Tığ sana hastaneyi ‘neden yaptın’ diye sormuyoruz. Biz diyoruz kim ‘kaça yaptın, birçok yıllığına verdin’ diye niteleyerek soruyoruz. Çabucak çıkıp, ‘bunlar hastaneye cebin’ diyor. Biz, ‘bu yolu kaça yaptın, bu köprüyü kaça yaptın, birçok yıllığına verdin’ diyoruz, ‘bunlar yola, köprüye karşı’ diyor. Faydalı biz bu milletin ödediği vergilerin nereye harcandığını soruyoruz. Biz bu milletin hakkını arıyoruz, tüyü bitmemiş yetimin hakkını arıyoruz. Bunu söylediğimizde ya ‘terörist’ oluyoruz, evet ‘aut güçlerin adamı’ oluyoruz. Hangi olursa olsun peşini bırakmayacağız. Ati süreçte yapılacak önceki seçimde nüfuz olacağız. Bu ülkenin parasını peşkeş çekici, tüyü nakıs yetimin hakkını yiyici sarayın o beslemelerine, muhammes çetelerine de hesabını soracağız. Bu milletten aldıklarını, bu millete gine reddetme edeceğiz. Tek kimse zannetmesin ki ‘yaptım yanıma kaldı, mahdut dışına kaçırdım’ onların hepsi kategorik bu ülkenin hakkı, bu ülkeye teslim edilecek bundan birlikte güvenli olun.

“VAKIT KAYBETMEDEN MİLLETİN İRADESİ ÜZERİNDEN ZENGİNLEŞENLER NASIL BUNUN BILE HESABINI VERECEK”

Çokça çalışmamız geçişsiz, sonsuz illerdeyiz, sonsuz vatandaşlarımızla beraberiz. Batısından, doğusuna, kuzeyinden güneyine gelişigüzel yerdeyiz. Vatandaşlarımızın dertlerini dinliyoruz, hal önerilerimizi aktarıyoruz, çözümlerinde cins olduğunu ifade ediyoruz. Birileri iline gelemiyor zira onlar ihale, getirim peşinde. ‘Giderayak ben neyi, kuşkusuz götürürüm’ onun çabası süresince. Aksaraylının oyunu alarak Türkiye Iri Ulus Meclisi’hangi gideceksin, Meclis’te doğru düzgün hiçbir oturuma katılmayacaksın ne Aksaray sokağında varsın ne Türkiye Iri Millet Meclisi’nde varsın. Eminim ki Aksaraylı hemşerilerimizde bu durumu değerlendirecek. Halkın iradesini alarak, halkın hakkını yiyenden bizde adisyon soracağız, inanıyorum kim Allah’ta hesap soracak. Tek endişeniz olmasın. Yemeden Içmeden milletin iradesi üzerinden zenginleşenler muhakkak bununda hesabını verecek.

“SORUNLARI ÇÖZECEK KAYNAĞIMIZ ÜSTELIK İNSAN BİRİKİMİMİZ DA VAR”

Pir günler geçenlerde hep alay malay o sunturlu günleri göreceğiz. Bunu türe ediyoruz. Biz nazik benzeri devletiz, nazik bir ülkeyiz. Sorunları çözecek kaynağımız dahi herif birikimimiz üstelik var. Biricik sevgili bu bir tane eş yönetimi ve bu sağgörüsüz erk, dalavere bizi ayrıştırarak, yoksullaştırarak yönetmeye çalışıyor. Amma biz halkın hakkını banko teslim edeceğiz. Alay Malay çalışacağız, gelişigüzel paylaşacağız. Bu ülkede bilcümle birlikte güzelliği yaşayacağız. Geliyor gelmekte olan.”Share: