Uzayın gizemlerine başlık aralandı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği görüntüleri paylaştı.

NASA’nın Avrupa ve Kanada gök ajanslarıyla eş çalışmasının ürünü olan Webb, bugüne kadar yapılmış sunu büyük ve aktif ancak 31 yaşında olan, çalışma ömrünün sonuna yakın Hubble Feza Teleskobu’nun halefi yerine görülüyor.

Webb’in 6 maaş tedarik döneminin tamamlamasının peşi sıra yayınlanan önceki mülevven görüntüler, gelecekteki selen görevlerinin başlangıcını desise edecek.

Uzayın gizemlerine husus aralayan teleskobun “açık ve ongun odaklanmış” görüntüler yakalayabildiği ve beklenenin üstünde gözlükçü takat sınırı sergilediği bilgisi paylaşıldı.

Bu zamana büyüklüğünde bildirme mütekâmil uzay teleskobu kendisine bilinen James Webb’in sunduğu görüntüler, evrenin oluşumu ve umulur apayrı yaşanabilir gezegenlerin keşfi üzere önem taşıyor.

Teleskobun 13,5 bilyon yıl önceki Büyük Patlama’dan sonra önce oluşan yıldızların ışığını yakalayarak evrenin tarihinin tüm aşamalarını incelemesi amaçlanıyor.

Görüntüler, KUL Başkanı Joe Biden’a Beyaz Saray’daki brifing toplantısında gösterildi.

Jamess Webb Teleskobu’nun çektiği özge görsellerin ise bugün NASA eliyle yayınlanması bekleniyor.

Uzayda sulanmış havlu sıkan astronot

 

Feza yarışında yıpranmamış girişim: Enerji krizine hal arayışı!

 

‘Devasa’ irfan: Uzay-zamanı büküyor!

 

Share: