Selin vurduğu Bozkurt’ta altyapı çalışmaları tamamlandı

Selin vurduğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinin yeniden inşasına devam ediliyor.

Bozkurt Kaymakamı Kasıt Atıcı, gazetecilere, 2021 yılının Ağustos ayında yaşanan selin izlerini kaldırmak amacıyla düzenlenen çalışmaları anlattı.

Selin ilçeye nazik zarar verdiğini hatırlatan Atıcı, 11 Ağustos’taki dominant afetinde, neredeyse yüzdelik 80’i bulunmayan ergin bir ilçeyi devletin yeniden inşa ettiğini dile getirdi.

Atıcı, başat sonrası yapılan çalışmalara bel ederek, “Öncelikle 500 kilo yağıştan sonraları, DSİ’miz tahminî 26 elverişsizlik bendi ve tarak sistemi ayrıyeten bakir köprüler yaparak öz genişliğini 72 metreye çıkartıp çurçur metre yüksekliğindeki beton duvarlarla deremizi garanti altına aldı. Sekiz pasaj karşıtlık bendimiz bitti, vurdumduymaz kalanı bile devam ediyor.” dedi.

Köprülerin nazik oranda tamamlandığını anlatan Atıcı, “Selde neredeyse Bozkurt’un ıcığı cıcığı beis görmüştü. İller Bankasının çalışmalarıyla Bozkurt’un şebeke sistemi, belediyemizle bu arada tamamlandı. Ruh sistemleri yer altına alınıp natürel gazımız ilçemize kavuşturuldu. Bu şekilde tamam enfrastrüktür çalışmalarının yüzdelik 100’ü bitti diyebiliriz.” diyerek konuştu.

Kamu binalarının kolaylıkla yapıldığını dile getiren Atıcı, şöyle devam etti:

“Kaza binamız, itimat binamız, 500 kişilik vabeste spor sahamız, sentetik sahamız, halı sahamız, okulumuz, pansiyonumuz ve anaokulumuzun topu topu bitme aşamasına geldi. Tıpkısı okulumuzda birlikte ikinci aktarılma eğitim tedrisat faaliyetine başladık. Az Daha kamu binalarının yüzdelik 80’i uymazlık görmüştü, 3 okulumuz dünya tamamı yenilendi, hastanemizin inşaatı bitmeme ediyor. Bozkurt’umuza amme yatırımlarıyla ve konutlarımızla bu arada haddinden fazla güzelce tıpkısı hayat alanı sunduk. Bozkurt’a yeni baştan inşa yaptık, biten bir ilçeyi yeniden inşa ettik.”

Bozkurt’ta yapılanların sarsıntı bölgesi amacıyla birlikte emsal olacağını tamlayan Atıcı, “Sarsıntı bölgesindeki kardeşlerimize üstelik şunu söyleyebilirim; Devletimiz, biten tıpkı ilçeyi yeniden nesir ika gücüne sahiptir, inşallah oraları da mensur edecektir.” ifadelerini kullandı.

Atıcı, Ramazan Bayramı’na kadar kaymakamlık merkezinde parke taşı ve asfalt çalışmalarını dahi Karayolları, İl Özel İdaresi ve Şehremaneti yerine itmam aşamasına geleceklerini vurgulayarak, “Onlar üstelik bittikten sonradan vatandaşımız, tamamen ast ve üstyapısıyla dört dörtlük Bozkurt’a, Karadeniz’in yer güzelce ilçesine inşallah kavuşacak.” dedi.

Share: