Sel felaketinde yüzde 80’i hasar gören Bozkurt’ta dip yapı çalışmalarına başlanıyor

– Hâkim felaketinde yüzdelik 80’i hasar gören Bozkurt’ta arka çatı çalışmalarına başlanıyor

KASTAMONU – Kastamonu’bile 11 Ağustos 2021’birlikte yaşanan başat felaketinde yüzdelik 80’i hasar gören Bozkurt ilçesinde madun yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla art bina çalışmaları başlıyor. Çalışmaların Ramazan Bayramı’na kadar tamamlanması hedefleniyor.

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos 2021 tarihinde Ezine Çayı’nın taşmasıyla yaşanan hâkim felaketinde 65 kişi yaşamını yitirdi, 8 yaşama kayboldu, onlarca yapı ve hisse senedi yeri de yıkılarak zarar gördü. Türkiye’nin bildirme şişman dominant afetlerinden birini ruhlu Bozkurt ilçesinin baştan ayağa kaldırılması amacıyla başlatılan çalışmalarda akıbet aşamaya gelindi. Yaşanan dominant felaketinde yüzde 80’i uymazlık gören Bozkurt ilçesinde madun bina çalışmalarının tamamlanmasıyla kayırıcı yapı çalışmalarına üstelik başlanıyor. Bir bölümü parke şeklinde yapılacak olan Bozkurt’ta bazen bölümlerin dahi asfaltlanacağı belirtildi. Zir yapısı tamamen yenilen ilçedeki eğin çatı çalışmalarının birlikte Ramazan Bayramı’na büyüklüğünde tamamlanması hedefleniyor. Antrparantez Dolgun Bölük İdaresi Başkanlığı yoluyla da ilçede kâin çatı stokunun yüzdelik 50’si, amme gurur binalarının ise yüzdelik 80’i yeniden yapıldı. 649 dolgun konutun inşa edildiği ilçede sanayi sitesi ile alay malay 123 gelişim yeri birlikte yeniden yapıldı. 649 konutun 546’sının ikinci aşama kuraları çekilirken, 123 gelişim yerinin 87’si ise türe sahiplerine konfirmasyon edildi.

“Neredeyse yüzde 80’i yok reşit ayrımsız ilçeyi devletimiz yeni baştan inşa etti”

11 Ağustos 2021 yılında neredeyse yüzde 80’i bulunmayan reşit tıpkı ilçeyi devletin yekpare imkanlarıyla yeni baştan nesir ettiğini söyleyen Bozkurt Kaymakamı Meram Atıcı, “Öncelikle 500 kilogram yağıştan sonraları DSİ’miz yaklaşık 26 lime huysuzluk bendi ve ayak tarağı sistemi, ayrıyeten yıpranmamış köprüler, dere genişliğini 72 metreye çıkartıp 3,5 metre yüksekliğinde beton duvarlarla deremizi güvence altına aldık. 8 kıta terslik bendimiz bitti, kavrayışsız kalanı üstelik devam edilor. Bu aşamada 4 kesim dil geçişi amacıyla köprü ve iki sunum üstelik eğreti köprümüz kaymakamlık merkezinde ayrıyeten mensur edildi. Tabii Bozkurt’un hacısı hocası beis görmüştü. İller Bankasının çalışmalarıyla Bozkurt’un lağım döşemi sistemi, belediyemiz ile beraber tamamlandı. Cümbüş sistemleri yer altına alınıp, ayrıyeten doğalgazımız ilçemize kavuşturuldu ve bu şekilde tam enfrastrüktür çalışmalarının yüzde 100’ü bitti diyebiliriz” dedi.

Kaymakam Atıcı, “Şimdi Bozkurt’umuzda ayrıyeten kaymakamlık binamız, güvenlik binamız, 500 kişilik sınırlı spor sahamız, sentetik sahamız, halı sahamız, okulumuz, pansiyonumuz ve anaokulumuzun tamamının inşası finiş aşamasına geldi. Ayrımsız okulumuzda üstelik ikinci devir eğitim bilimi tedrisat faaliyetine başladık. Endüstri sitemiz ağız ağıza bitti, oradaki dükkanları adalet sahiplerine teyit ettik ve esnaflarımız yıpranmamış hisse senedi yerlerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Az Daha amme binalarının yüzdelik 80’i kötülük görmüştü, 3 okulumuz hariç kâffesi yenilendi, hastanemizin inşaatı bitmeme ediyor. İnşallah Bozkurt’umuza amme yatırımlarıyla ve konutlarımızla bu arada haddinden fazla güzel bir yaşam alanı sunduk meydanlarıyla gelişigüzel. Biz, Bozkurt’u tamamen yeniden nesir yaptık, biten aynı ilçeyi yeni baştan nesir ettik. Yer Sarsıntısı bölgesindeki kardeşlerimize birlikte şurası söyleyebilirim; devletimiz biten tıpkı ilçeyi yeniden mensur ika gücüne sahiptir, inşallah oraları da düz yazı edecektir” diye niteleyerek konuştu.

Madun çatı çalışmalarının tamamlanmasıyla alay malay art bina çalışmalarına başladıklarını belirten Atıcı, “Altyapı çalışmalarının yüzdelik 100’ü tamamlandığı amacıyla bir yandan yıkılan binaların bahçe duvarları belediyemiz marifetiyle düz yazı ediliyor. Tüm yaya kaldırımı ve yollarımız gitmişti, hepsi belediyemiz marifetiyle mensur ediliyor. İnşallah Ramazan Bayramı’na büyüklüğünde ara sıra bölgelerimizde parke taşı çalışmaları yapılıp, Karayollarımız, İl Hususi İdaremiz ve belediyemiz vasıtasıyla yollar asfaltlanarak, peş çatı çalışmalarını bile kat aşamasına ati. İnşallah onlar bile 1,5 ayda bitecek ve vatandaşımız, tamamen zir ve art yapısıyla tam Bozkurt’una, Karadeniz’in yeryüzü sunturlu ilçesine inşallah kavuşacak” şeklinde konuştu.

Share: