Sakat Nazır İlter Türkmen serencam yolculuğuna uğurlandı 

Dışişleri Bakanlığında 1949-1991 yılları beyninde müsteşar ve sefirikebir  görevlerinde de kâin İlter Türkmen,  hoşnutluk merbut nedenlerle 6 Temmuz’dahi 95 yaşında hayatını kaybetti. Türkmen amacıyla bugün öğle vakti Teşvikiye Camii’nde tören düzenlendi. Törende Türkmen’mağara eşi Füsun Türkmen ve oğlu Güner Türkmen taziyeleri kabul etti.

Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun yanında Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kayaç, hareket insanı ve sanayici İnan Kıraç, gazeteci Fatih Altaylı, Türkmen’mağara yakınları ve sevenleri katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu de cenazeye çelenk gönderdi.

Türkmen’in eşi Sihir Türkmen, “Meze günü değil, his günü. Bizim için çok nadir aynı varlığı kaybettik. Ülkemiz üstelik öyle. Bütün çok vefakâr bize destek oluyor. Yaşı çok ileriydi. Muhtelif rahatsızlıkları vardı. 2 senedir imdi bütün yatıyordu, yavaş yavaş söndü” dedi. 

Türkmen’mağara oğlu Güner Türkmen ise, “Babamı cümle bire bir oran adamı olarak, sefirikebir olarak tanıyor. İnsan yerine birlikte çokça kıymetli bir insandır. Cet yerine bile tanım edilmez. Kardeş Kardeş uğurluyoruz. Tanrı yağmur eylesin” diye konuştu.  
Türkmen, cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazının arkası sıra Zincirlikuyu’daki familya mezarlığına defnedildi.

Çarkıt Bakan İlter Türkmen hayatını kaybetti

 

Konya’de silahlı saldırıya uğrayan hekim hayatını kaybetti

 

Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

 

Share: