Rum Sigorta’ya “Bireşimli Zekanın Geleceği” alanında birincilik ödülü!

Rum Sigorta, yenilikçi sayısal uygulamalarıyla sigorta sektöründeki başarısını tescillemeye devam ediyor. “IDC Türkiye Sayısal Tahavvül Ödülleri 2021”da “Yapay Zekanın Geleceği” kategorisinde makro aynı ödüle cemaat olan Rum Sigorta, “Hasar Mualllaklarının Makine Öğrenmesi ile Tespiti” projesiyle birincilik ödülünü kazandı.

Tafsilatlı yıllardır yatırım yaptıkları dijital transformasyon projelerinden biri olan “Hasar Mualllaklarının Araba Öğrenmesi ile Tespiti” uygulamasıyla bağış kazanmaktan nazik tıpkı sevinme duyduklarını tamlayan Küçük Asya Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Abacı, “Projemizi hayata geçirmeden önce hasar dosyalarının düzenlenmesi adımında o dosyaya ilişkin asma miktarlar, tecrübeye veya kaide kümelerine göre belirlenerek atanıyordu. Belirlenen asılı miktarlarının hakikat muallak tutarlarından değişik olması durumu, şirketimiz amacıyla envestisman süreçlerini huysuz etkiliyordu. Makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak hasar dosyalarının küşat asılı miktarlarını gerçeğe yakın durum ettiğimiz tıpkı fen analitiği süreci geliştirdik. Hayata geçirdiğimiz ilk modelimiz sağlık branşında yatışlı provizyonlar için tahminleme yapmaya başladı. Yatışlı provizyonlarda dosyanın açılması sırasında atanan asılı miktarları bozuk yönteme bakarak yüzde 90 doğrulukla belirlenebiliyor. Bu sayede hep asılı miktarında son şeş maaş dönemde, esenlik branşı provizyonları amacıyla yüzde 15 iyileşme kaydetmiş olduk. Bu sayede hasar ödemeleri üzere ayrılan miktar, olması müstelzim tutara yer mail kuzuluk gelerek yatırıma yönlendirilen tutarlar arttırılmış oldu” dedi.

Selen analitiği akışları ile hasar dosyası asık tahminleme projeleri sayesinde müşareket süreçlerini bilgi merkezli karar bindi yöntemleri ile desteklemeye bitmeme ettiklerini açıklanan Ekti, projelerini farklı branşlara üstelik bütünleşmiş ederek, elde ettikleri faydayı elan de çoğaltmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

IDC Türkiye yoluyla bu sene “’Sayısal Ekonominin Yükselişi ve CEO’ların Kullanılmamış Gündemi” teması ile planlı Sayısal Inkılap Ödülleri’nde 150’den çok proje yarıştı.

Share: