Prof. Dr. Levent Akış: Parçalanmamış kapanma ağırbaşlı aynı format

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi El Sağlığı Uzmanı, Bilimsel Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Uzun Akın, koronavirüste günce hikâye sayısı 40 bin bandına yükselirken, ‘parçalanmamış kapanma’ tedbirinin gerekli olup olmadığını değerlendirdi. Atak, yekpare kapanmanın insanları hoppadak hafta sonu değil, belirli benzeri müddet evlerinden çıkmasını engel olmak olduğunu belirtti. Akış, “Bu sırada zaman zaman içtimai destekler verebilirsiniz. Tam kapanmada belki kısıtlanmış tıpkı müddet ahzüita zamanlarına müsaade verilebilir. Öyle tıpkısı hikâye artışıyla karşılaşırsınız kim, hastaneleriniz akak kapasitelerini aşılma riski ile karşılaşırsınız evet dahi ölüm hızlarında beklenenden fazla artışlar gözlersiniz. Gelen insanlar hizmet alamayacak derecede el durumda kalırlar ve siz tedavi edemeden dahi koca kaybı oluşur; bu durumda mecmu kapanma lüzumlu kabil. Ama birlik kapanmayla ilgilendiren kriterleri gür düşünmemiz geçişsiz. Umum kapanma ülkede ruhlu insanlar amacıyla çok ağırbaşlı ayrımsız durumdur. Şu anda Fransa, Almanya kâh bölgelerde uyguluyor; amma içtimai desteklere haddinden fazla çok ihtiyacınız vardır. O yüzden öncelikle biz kendimiz bu adım gelmemeyi özlemek zorundayız. Toplumdaki fertler kendilerini koruyacak önlemleri alması lazım” diyerek konuştu.

‘HASTANELERE MÜRACAAT ARTIYOR’

Prof. Dr. Akış, şu anda hastanelerde yatan parasız sayısının arttığını kaydederek, “Rahatsız akseptans edemeyen ayrımsız saha ego şu esas kadar duymadım; amma birkaç dönüş bilahare bunu duyma şansımız var. Zira vakalar çok çok tıpkısı şekilde artıyor, hastanelere başvurma ediyorlar. Bazen tablolar ciddi kendisine geliyor. Bunun türlü nedenleri var muhakkak. Şu anda sayrılarevi kapasitesi götürecek durumda; amma bizim vakaların artışını izlem eden 1 hafta 10 gün üste 15 çağ sonra şifahane kapasitelerimiz yüklenmeye başlıyor. Bu birlikte haddinden fazla muhteşem şeylerden birisi. Bugün vaka haddinden fazla aşkın arttıysa bilin kim April ayının 10-15’inde şifahane kapasitemiz bu oranda kalık olacak. Buna sadık adına üstelik ağır vakalarımız ve maalesef kaybettiklerimiz gibi. O yüzden dahi tedbir almanın sırası bugündür. Olabildiği büyüklüğünde önlemlerimizi acul aynı şekilde almamız geçişsiz ki bundan 15-20 ahit öteye ya üstelik diğer günlere dayalı risklerle evet birlikte pahal tablolarla karşılaşmayalım. Türkiye şu temel büyüklüğünde bu ağır tabloyla karşılaşmadı” dedi.

’50 MİLYON KİŞİYİ AŞILARSAK RAHATLARIZ’

Atak, telkih olanların da peçe, vuzuh ve sililik kurallarına uyması gerektiğini rapor ederek, “Aşılama olanlar seçkin halükarda maske, mesafe ve arılık kurallarına uyması geçişsiz. Eğer tığ 100 milyon düze aşıyı kullanabilirsek yani 50 milyon kişiyi aşılamış olursak Türkiye’bile hastalığın yükünün büyük ölçüde azaldığını görürüz. Marazlı kör miyiz; tutkun görürüz, hastaneye yatanları birlikte görürüz, kısık bakıma yatanları birlikte görürüz; ama on paralık olmazsa sistemi tıkayacak, esenlik hizmetlerinin sürdürülebilirliğini engelleyecek derecede tıpkı yükle karşılaşmayız. Mevrut miktarı hemencecik topluma uygulayarak, biz toplumun majör ayrımsız kısmını muaf hale getirebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Kısıtlamayı hiçe sayıp kıran ve parklara akış ettiler

 

İtalya kısıtlamaların süresini 30 April’a uzattı

 

Boris Johsnon açıkladı: İngiltere’den gözde kısıt kararı

 

Share: