Tıkanan çizgi Lloyds’a pahalıya dünyalık oldu

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Londra bankası Lloyds Başkanı, Süveyş Kanalı’nın az daha bire bir hafta boyunca Ever Given isimli angarya gemisinin yaptığı kaymakamlık sonucunda tutkun kalmasının, bankanın “nazik zararla” karşılaşmasına illet olduğunu açıkladı. Sigorta sektörü ise 2020 yılında güneş tacı virüs pandemisi dolayısıyla 1,2 milyar dolar idrak öncesi zarar kaydetti.

Süveyş Kanalı’nın tıkanmasına hastalık olan abra gemisinin bu hafta baştan yüzdürülmesinin ardından, icraat devam ediyor. Kanaldaki tıkanma ise toptan tedbir zincirlerine sakil ayrımsız çarpış indirdi.

Lloyds Başkanı Bruce Carnegie-Brown, Reuters’a yaptığı açıklamada bütün zararı belirleyebilmek için haddinden fazla erken olduğunu ancak bunun “bulutsuz tanıdık ayrımsız şekilde büyük tıpkısı engel olacağını” söyledi. Açıklamasının devamında, zararın yalnızca tıkanıklığın nedeni olan sefine amacıyla, kanaldan geçemeyen farklı gemiler amacıyla de büyük olacağını rapor etti.

Carniege-Brown, Süveyş Kanalı’nda yaşanan kazanın Lloyds üzere dahi 100 milyon doların üzerinde kayıp anlamına gelebileceğini ekledi.

Kanaldaki teehhür zımnında karşıt etkilenen gemilerin ve taşınan yülerin mali sıkıntı sigortası taleplerinin ilk aşamada Ever Given’ın sigorta şirketi UK P&I Club’a yönelmesi bekleniyor. Fakat UK P&I Club’ın, tıpkısı kısmı Lloyds’un pazarında düz kayran mükerrer sigorta kullanacağı bile göz uzmanlarının tahminleri ortada.

Carniege-Brown Lloyds’un %5 ila %10’luk tekrarlı sigorta talepleriyle yüz yüze kalabileceğini açıkladı. Fitch Ratings’den bu hafta yapılan açıklamada toptan tekrarlı sigortacıların yaşanan olay nedeniyle yüz milyonlarca euroluk taleple karşı karşıya kalabileceğini söyledi. finansgundem.com’un derlemesine göre, 330 almanak Lloyds’un 2020 yılında kaydettiği uymazlık, 2019 yılında elde ettiği 2,5 milyar sterlinlik karla yarışıyor.

Lloyds 2020’birlikte ortaya çıkan güneş tacı virüs pandemisi zımnında gerçekleşecek talepler üzere 3,4 bilyon sterlin ödemek zorunda kalacağını oranlama ediyor. Carniege-Brown, bu ödemelerin nazik tıpkı kısmının geçtiğimiz yıl iptal edilen, Wimbledon tenis turnuvası kabilinden yüce olaylarla münasebetli olmasının beklendiğini söyledi.

Korona virüsle münasebetli ödemelerin bu sene de devam etmesini bekleyen şirketin prim oranları geçtiğimiz sene %10,8 arttı ve oranlardaki artım bu sene üstelik devam etti. Sigorta şirketleri, iri kayıpların ardından, alelumum oranları yükseltiyor.

Dev bankaların ofise zaman planı

 

Darı Süveyş Kanalı’nı kapatan gemiyi sormaca bitene büyüklüğünde alıkoyacak

 

Süveyş’e mütenavip biçim geliyor

 

Share: