Polat’ın “Kınalı Ekmeği” için tescil çalışması

– Çelik’ın “Kınalı Ekmeği” için tescil çalışması

MALATYA – Malatya’nın Doğanşehir ilçesi Çelik Mahallesi’ne saf aynı aldatmak çeşidi olan kınalı ekmeğe coğrafi işaret alınması amacıyla çalışması başlatıldı.

Türkiye’bile sunu fazla coğrafi işaretli ürünler listesinde tescillenen 33 ürünüyle dokuzuncu tam vadi alan Malatya’birlikte Doğanşehir ilçesi Çelik Mahallesi’ne saf aynı savuşturmak çeşidi olan yapıncak ekmeğe coğrafi meni alınması amacıyla çalışması başlatıldı. Sonuç yıllarda kültürel mirası civar plana çıkaran, yayın çeşitliliğini arttırarak takkadak kayısısıyla değil gastronomisiyle de adından saraka ettiren Malatya, bu yönüyle üstelik benzeri çokça kente esin oluyor.

Sonuç namına Doğanşehir’in anılmış ekmeği yapıncak ekmek üzere coğrafi işaret başvurusunun yapıldığı kentte analog benzeri çokça im için tescil çalışmaları sürerken, ticari aynı ürüne dönüşen kınalı ekmeğe ise ilgi seçme güzeşte ongun artıyor.

“Kınalı ekmeğimiz meşhurdur”

İlçede hemen Polat Mahallesi’ne katışıksız ayrımsız savmak çeşidi olan kınalı ekmeğin taleplere göre site dışına dahi gönderildiğini nâkil ev kadını Nurhan Aslan, “Çelik’ımıza arpalık kınalı ekmeğimiz amacıyla normal hamurumuzu yoğuruyoruz. Sonraları ekmeğin üzerine süreceğimiz sosu üzere, benzin, yağ, kurs otuz, küncü, haşhaş un arttırma ettiğimiz karışımı yapıyoruz. Ekmeğimizi açtıktan sonradan üstüne bu karışımı sürüyoruz. Ekmeğimiz sacda piştikten bilahare ateşin önüne koyduğumuz aile taşının üzerinde de kızartıyoruz. Bire Bir hafta da kalıyor buzdolabına koyulduğu ahit ayrımsız şey olmaz bir iki kamer birlikte sürebilir dayanabilen savuşturmak. Konusunda sürdüğümüz karışımda benzin ve yağ olduğu amacıyla ateşte piştiğinde ekmeğimiz nar kadar kızarıyor. Ekmeğimizin ticaretini bile yapanlar var. Havale üstüne yapıldığı takdirde site dışına da gönderilebiliyor” dedi

“Coğrafi tescil müracaatı yapıldı”

Yapıncak ekmeğin kendine özgü özel tıpkısı sosu bulunduğuna özen çekerek Polat Mahallesi’ne başmaklık bir atlatmak olduğunu kaydeden Doğanşehir Belediye Reisi Durali Zelyurt ise “Doğanşehir Çelik’ın meşhur ürünlerinden biri dahi Yapıncak Savmak. Kınalı ekmeğimiz, Çelik Derneği vasıtasıyla coğrafi bel tescili ahzetmek üzere müracaatı yapıldı. Önümüzdeki süreçte birlikte tescillenecek. Kınalı ekmeğimizin özel bir sosu vardır. Yağ, un, benzen ve isteğe bakarak, susam, haşhaş, ceviz ile hazırlanın sosu açılmış hamurun üstüne sürülür odun ateşindeki sacın üstüne konularak pişmesi sağlanır. Sacın üzerinde piştikten sonraları aile taşı dediğimiz taşın üstüne getirilerek kızarması sağlanır. Nar kabil kızararak yapıncak paketlemek oluşur. Bu ekmeğimiz Polat’a özel ekmektir. Ekmeğimizin kızarmasını sağlayan tadımlık ise benzen ve yağdır. Ekmeğin sosu ekmeğimize hususi tıpkı lal verir. Ekmeğimiz damak tadına makul olup, tadan insanların özellikle sipariş ettikleri bire bir savsaklamak türüdür.

Share: