Oyunlaştırılmış mal uygulamaları faydalı mı?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Envestisman işlemlerinin oyunlaştırılması içerisinde barındırdığı riskler zımnında finans uzmanlarının şüpheyle yaklaştığı bir bahis. Buna rağmen finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre seçkin geçen aktarılma sayısı kalan mali teknoloji platformları içeriklerine rekabet barındıran ögeleri birlikte ilaveten elan fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Bloomberg International yazarı Markka Gilbert konuyla ilişkin yazısında finansın oyunlaştırılmasının o kadar dahi korkulu bir genişlik olmayabileceğini belirtiyor. Mal yazarı konuyla ilişik Londra Üniversitesi’nde yapılan aynı araştırmaya işaret etti. İşte Gilbert’mağara o yazısı:

“Kâr üzere kurgu yapmakla ayrıntılı vadede envestisman tahsis etmek arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran finansın oyunlaştırılması beni hep erinçsiz etti. Ancak görünüşe göre oyuncuları video oyunlarına angaje etmek için kullanılan kâh tekniklerin mıhlı mali alışkanlıklar geliştirmemize destek olmak için kullanılabiliyor. Hele, baziçe öğeleri, baylanlık inşa etmek üzere mefret bire bir alnaç olan paraya mufassal vadeli benzeri açılım benimsemeyi isteklendirme edebilir.

Güzeşte yıl sevilen kurgusal hisselerin dalışa geçmesiyle ve Bitcoin’in Teşrinisani zirvesinin tahminî yarısında incitici çekmesiyle, bir nice tertipsiz yatırımcı mutsuz serüvenleri nedeniyle mali namına elan aşkın uymazlık görecek.

GameStop ve AMC Entertainment kadar hisse senetleri, geçtiğimiz yılın geçmiş yarısında bireysel yatırımcıların birbirlerini açığa mir sıkıştırmasına teşvik etmesiyle geçen yılın ilk yarısında yükselmişti. Hesaplaşma çok zalimcesine gerçekleşti. Seçme iki iş de 2021 zirvelerinden %70 düştü. Içtimai medyadaki etkileşimlerle yükselen nasip senetlerini izlem eden borsa envestisman fonu The Rounhill BICIK Çatlak ayının önceki haftasında piyasalara ilk defa girişinden bu yana üçte bir oranında ayar kaybetti.

Piyasaların demokratikleşmesi ölçüm edilmesi gereken tıpkısı molekül olsa üstelik bu yılki iş oynaklığının ati nesillerin tekaütlük için mal yatırmaktan korkutması riski da bulunuyor. Bu keder verici tıpkı nitelik, çünkü repertuvar etme ihtiyacı bir zaman on paralık bu kadar iri olmamıştı. Demografinin stabil matematiği, devletlerin tekaütlük sistemlerinin her an henüz az sayıda işçiye güvenerek daha fazla sayıda emekliyi akçalanmış ika önünde olduğunu gösteriyor. Ve mürekkep getirilerin bu onma olamaz hesabı, tıpkısı tekaütlük planına mümkün olduğunca erken başlamanın gerekliliğini göstermektedir.

Fakat Londra Üniversitesi Bayes İşletme Fakültesi aracılığıyla yapılan aynı araştırı, oyunlaştırmanın ruh bilimsel önyargılarımızın üstesinden gelmemize ve ayrımsız emeklilik adına para şerh üstüne henüz ongun olmamıza yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Çalışmada tahminî 300 İngiliz vatandaşından artırım hedefleri belirlemeleri ve dört hafta boyunca bu hedeflere ulaşmadaki ilerlemelerini izlemeleri istendi. Grup ikiye ayrıldı. Grubun bire bir yarısı, lig tablosu sıralamaları ve oyuncu grupları arasındaki yarışmalar birlikte dahil gelmek üzere tasarrufları isteklendirmek amacıyla oyunlaştırma teknikleri kullanan ayrımsız aplikasyon kullandı. Özge kadro ise hedefe göre kaydedilen miktarı hesaplayan henüz mahdut bire bir uygulama kullandı.

Rapor, yatırımcıların tasarruflarını artırarak biriktirebilecekleri puanlar sunmanın Itidalli Maksimizasyon Teorisi yerine tanıdık psikolojik ayrımsız özellik olduğunu öne sürüyor. Somut ve anında ödül almanın anlık tatmini, uzun vadeli ayrımsız hedefe ulaşılmasının maddesel olmaya karşılığını dengeliyor. Çalışmada, yığın tablolarının oluşturulmasının rakiplik unsurunu ortaya koyarak henüz ongun tasarruf davranışlarını teşvik edebileceği savunuluyor. Hedefler tespit etmek, tıpkısı benzeri bilgisayar oyunundaki ayrımlı seviyeleri tamamlamasına gibi, katılımcılara psikologların “uzmanlaşma” namına adlandırdığı bir ruh sağlayabilir.

Bu nazariye işe birlikte yarıyor. Araştırma, dört haftanın böylecene, oyunlaştırılmış uygulamayı kullanan grubun, mahdut envestisman uygulaması kullanıcılarına kıyasla hedeflerinden az daha %20 elan fazlasını sağladığını söylüyor:

“Oyunlaştırma, bireylerin maharet, rakiplik ve kaçış kabil oyunlara has hoş psikolojik tepkiler yaşamasına müsaade vererek tüketicilerin ‘mevcut’ benliklerini yatıştırmalarına yardımcı tür. Bu deneyimler, mufassal vadeli hedeflere tutkun kalmayı henüz dörtköşe kuzuluk getirir ve bu sayede tüketicilerin hedeflerine ulaşmalarına koruyucu evet.”

Tatminliğin gecikmesi olasılığıyla yüz yüze kalan insanlar, ızdırap intihabat etme ihtimaliyle de sıkı sıkıya bağlanmıştır. Biz şu anda yaşıyoruz. Gelecek ise tanımı gereği, benzeri şekilde kapalıdır. Yirmi yahut otuz yaşlarındaki biri kendine kahvaltıda namına münasebetsiz gevher üzerinde ezilmiş avokado ile şaşırtı mi yapacağı yoksa tost üstüne fasulyeyle mi geçiştireceği konusunu düşünürken tekaütlük amacıyla artırım bu hesaplamaya girmez.

Elan fazla müşareket sayısal yatırım platformlarını piyasaya sunarak ferdî emeklilik üzere büyüyen pazara erişmeye çalışırken, ihtimal dahi baziçe öğeleri pekiştirmek tüketicileri tekaütlük için az buçuk henüz çok parayı kenara koymasına apotr cins.”

Mali afiyet üzere 5 kilit adım

 

Çin’den ‘blockchain’ adımı

 

Torunlar amacıyla dijitalleşmenin ibret yüzü

 

Share: