Mobilyada yıpranmamış zamlar kaçınılmaz

Kürsü yetkililerin verdiği bilgilere bakarak, hem mütezayit hammadde fiyatları hem dahi artan asgari ücret dolayısıyla maliyetlerin yükseldiği kaydedilirken, sektörün kalifiye ve özge elemanlarını elinde tutmak üzere bayram bitimiyle bu artışları yüzde 20 ila 30 arasında fiyatlara yansıtacağı öne sürüldü.

DÜNYA’nın haberine göre; Asgari ücrete mevrut artışın müteselsil yerine herkese yansıyacağını dile getiren MODOKO Başkanı Koray Hareketli, “Zımnında aldığımız materyal fiyatlarında birlikte artışa illet olacak. Birde iç meydan daraldığı için az daha on paralık yansıtmıyorduk. Demincek suni tahta ve MDF’den gelen artışlara bakacağız. Bayramdan fabrikalarda suntaya remiks yapacaklar. Bizde bu artışları ve işçilik maliyetlerimizi hesaplayıp zam yapmaya başlayacağız. Şişman ihtimalle yüzde 20 ila 30 arası tıpkı zam olacak. Zımnında zamdan soyulmak istemeyenlere saraka öncesi hava yapmalarını öneriyoruz.” diye konuştu.

Artım amacıyla hammaddecileri bekliyorlar

Minimal ücrette artışın artmasının maltalık pahalılığı karşısında atılması müstelzim benzeri aşama olduğunu belirten Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Dikişçi konuyla ait şöyle konuştu: “Minimal ücrette iyileştirmeler yapılırken pahalılık düşürülemediği müddetçe minimal ücretteki artışın birlikte tıpkı anlamı kalmıyor. Bire Bir zamanda işverenler açısından kalan kaba özellik maliyetleri karşısında iş maliyetleri üstelik artıyor kim bilindiği için sektörümüzde nitelikli eleman sorunu bulunuyor ve bu de bizim mevcut çalışanı elde tutmamız amacıyla daha fazla bindirim yapmamız anlamına geliyor. Bu birlikte tabii ki gerek istemez fiyatlara yansıyacak.”

Filhakika karlılıkları erittiklerini nâkil Dikişçi, remiks olacağının değişmez olduğunu fakat oranı ise kaba bap tedarikçilerinin yapacakları zama göre belirleyeceklerini dile getirdi.

Akıbet tüketiciye yansıyacak

Kortej sonrası minimum ücretteki yansımaların etkilerini nasıl göreceklerini açıklanan Albox Umumi Heyet Başkanı Vukuf Akva dahi, “Çünkü bu kapsam bütün sektörlere işverenlere benzeri artı maliyet getiriyor. Nedeniyle bu pozitif maliyet lüzumlu istemez tüketiciye bindirim namına yansıyacaktır. Çalım gücünün yükseltilmesi için verilen bu destekler ise enflasyonu süfli çekmeyecek. Çünkü bayramdan sonraları hammaddeciler fiyatlarına yansıtacak bizde mecburen sonuç tüketiciye duyurmak zorunda kalacağız.” dedi.

Mobilya ihracatında eksiksiz zamanların mayıs kocaoğlan rekoru

 

Möble ihracatında kamu zamanların önceki çeyrek rekoru

 

Türk mobilyası gelişmiş ülkelerde büyümeyi sürdürüyor

 

Share: