Fransa ve Rusya arasındaki mülakat sızıntısına şişman aksülamel

Fransa Reisicumhur Emmanueal Macron’un Rusya lideri Vladimir Putin’le yaptığı bir telefon görüşmesinin belgeselde yayınlanması Moskova’nın tepkisini çekti.

Ukrayna’da savaş sürerken Rusya Mehabet Başkanı Putin’le telefon görüşmeleri dolayısıyla eleştirilerin hedefinde olan Macron’un Putin’le savaşın başlamasından dört bölüm geçmiş yaptığı telefon görüşmesinin kaydı, France 2 kanalı eliyle güzeşte hafta yayınlandı. “Bire Bir Reisicumhur, Avrupa ve cidal” isimli belgeselde, Macron’un Putin’i savaş başlatmama konusunda ikna etmeye çalıştığı görülüyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, belgeselle ait olarak “Müzakereleri seçme antlaşma bu şekilde yürütürüz ve bundan katiyen utanmayız. Düşündüğümüzü kategorik söyleriz. Ancak diplomaside böyle tek yönlü sızıntılara düz yoktur” dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova dahi “Paris iki önder arasındaki görüşmeyi yayınlamanın alışılagelen olduğunu düşündüğünü gösterdi. Fransa eliyle mahremiyete korku aramak yersiz” diye niteleyerek konuştu.

Fransa hükümeti, 2020’dahi da Macron ve Putin arasındaki benzeri diyaloğun basına sızdırılması zımnında Moskova’nın tepkisini çekmişti.

Macron, Acımasız petrolüne eşit sınırı uygulanmasına destek verdi

 

“Ukraynalılar Macron’un müttefikliğinden mutlu değil”

 

Putin dev projeye el koydu

 

Share: