Meteoroloji’den 10 ile sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nın evvel gününe balya gelen 9 Orak Ayı’da 10 ile sarı kodlu ihtar yaptı. Meteoroloji; Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Düzce’bile sağlam yağmur beklendiğini belirterek vatandaşların tedbirli olmasını istedi. Kurban Bayramı’nın ilk iki gününde İstanbul ve çevresinde bora yağışlar beklenirken bayramın üçüncü ve dördüncü gününde ise modüler bulutlanmış havaların görüleceği tutum ediliyor.

METEOROLOJİ’DEN KUVVETLİ BORA UYARISI

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü, ”Yapılan sonuç değerlendirmelere göre 9 Temmuz 2022 Cumartesi haset gün ortası saatlerinden itibaren Eskişehir ve Bilecik illeri geneli, Bursa’nın güneydoğu kesimleri (Yenişehir, İnegöl, Keles, Kestel) ile Kütahya çevrelerinde (Kütahya, Aslanapa, Tavşanlı, Altıntaş, Domaniç) evcil gelmek üzere kuvvetli sağanak ve gök curcunalı bora yağışlar beklendiğinden meydana gelebilecek saika, dominant, feyezan, ulaşımda aksamalar, yağış çabucak kuvvetli rüzgar ve evcil meşbu yağışı kadar olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

10 İLE SARI KODLU UYARI

Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Düzce’bile kuvvetli yağışlar beklenirken Hava Bilgisi bu illerde yaşayanlar üzere soluk kodlu uyarma yayınladı. Soluk kodlu uyarı albeni durumunun potansiyel coşkunluk yer ettiği vaziyetler amacıyla kullanılıyor. Bu durumlarda meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda dikkatli olunmalıdır.

BAYRAMDA ÇEKICILIK NASIL OLACAK?

Kurban Bayramı’nın ilk gününde Marmara Bölgesi’nin tamamında asuman curcunalı boğanak yağışlar bekleniyor. 9 Temmuz’da İstanbul’da gelgel gök ses boğanak yağışlı ve 31 aşama, Ankara’da asuman curcunalı bora yağışlı ve 31 merhale, İzmir’de modüler bulutlanmış 31 kademe olacağı tutum ediliyor. Marmara, İç Iye, Göller Yöresi, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Şarki Karadeniz’in çöz kesimleri ile Şarki Anadolu’nun kuzeydoğusunun yerli gök patırtılı bora yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların, Mağrip Karadeniz ile Eskişehir ve Ankara çevrelerinde evcil kendisine kuvvetli olacağı oranlama ediliyor.

BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜ HAVA DURUMU

Kurban Bayramı’nın ikinci gününde dahi yurdun günindi ve yıldız kesimlerinde yağışlar bekleniyor. 10 Temmuz’da çekicilik sıcaklığının İstanbul’da 29, Ankara’da 27, İzmir’de 31 etap olması bekleniyor. Sağanak yağışlar İstanbul ve Ankara’da 10 Orak Ayı’da devam edecek. Marmara, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun kuzeyi ve batısı, Gün Batısı ve Itidalli Karadeniz ile Gün Doğusu Karadeniz’in bucak kesimlerinin evcil asuman patırtılı boğanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi ile Batı Karadeniz’birlikte domestik yerine sağlam olacağı oranlama ediliyor.

BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ HASET HAVA DURUMU

Bayramın üçüncü haset İstanbul’da havanın parçalı bulutlanmış olması bekleniyor. 11 Orak Ayı günü bora yağışlar yurdun mağrip kesimlerinden kuzey kesimlerine akla yatkın ilerleyecek. 11 Orak Ayı’da gelgel sıcaklığı İstanbul modüler bulutlanmış 30 rütbe, Ankara parçalı bulutlu 29 mertebe, İzmir birkaç bulutlanmış 33 aşama olacak. Karadeniz’in ibik kesimlerinin asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların, Orta ve Şarki Karadeniz kıyılarında evcil olarak akva olması bekleniyor.

BAYRAMIN DÖRDÜNCÜ HASET HAVA DURUMU

Bayramın serencam gününde ise sıcaklıkların yükselmesi yurdun nazik kesiminde güneşli havaların görülmesi bekleniyor. 12 Orak Ayı haset Bolu, Karabük ve Kastamonu’da bora yağışlar görülebilir. Bayramın serencam haset İstanbul’da hava modüler bulutlu 30 aşama, Ankara’da parçalı bulutlu 31 merhale, İzmir’birlikte ise parçalı bulutlu 33 adım olacak. Yağışların Karadeniz Bölgesi’nin geneli ile merbut kalacağı tahmin ediliyor. Değişik yerlerde havanın modüler ve beş altı bulutlanmış geçmesi bekleniyor. Kurban Bayramı’ndan sonra yağışlı ve serin havanın Karadeniz Bölgesi genelinde etken olmaya bitmeme edeceği tutum ediliyor.

BAYRAMDA 3 ŞIŞMAN İLDEKİ HAVA DURUMU

Ankara: Ön Gün haset ile bayramın birinci ve ikinci günlerinin fasılalı asuman curcunalı sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Birinci ve ikinci günlerinde yerli olarak akva olması muhtemel yağışların, bayramın üçüncü gününden itibaren etkisini kaybedeceği durum ediliyor. Günün genişlik yüksek sıcaklıklarının 27 ile 32 etap ortada seyretmesi bekleniyor.

İstanbul: Bayramın geçmiş üç günü devlet genelinde muhtemel asuman patırtılı bora yağışların, bayramın ikinci haset saha düz sağlam olması bekleniyor. Yağışların, bayramın dördüncü gününden itibaren etkisini kaybedeceği adisyon ediliyor. Günün yer faziletli sıcaklıklarının 30 ile 33 basamak ortada seyretmesi bekleniyor.

İzmir: İl merkezinde ayrımsız hafta boyunca yağış beklenmiyor. Bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde, İzmir’in şimal ve maşrık kesimlerinin öğleden sonradan ve akşam ezanı saatlerinde aralıklı gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Günün arz faziletli sıcaklıklarının 30 ile 32 basamak ortada seyretmesi bekleniyor.

Meze planı yapanlar dikkat: İstanbul karışma 23 ilde boğanak yağış bekleniyor

 

Share: