Sunak, İngiltere’de başvekil adayı oldu

İngiltere’dahi Başvekil Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti liderliğinden esbak incizap etmesinin arkası sıra, Keyif Bakanı Javid ile peş peşe görevi bırakarak partideki ricat dalgasını başlatan sakat Maliye Bakanı Rishi Sunak, partinin yeni lideri ve başvekil almak için adaylığını açıkladı.

Boris Johnson’ın majör kurmaylarından çarkıt Maliye Bakanı Sunak, fırka liderliği ve başvekillik için adaylığını açıkladı.

Sunak’ın Salı günü kabineden istifası sonrasında, Boris Johnson’ı dahi istifaya kahir hükümet krizi tetiklenmiş ve aralarında beş bakan tevessül etmek için 60’a mail izinli arka arkaya görevlerini bıraktıklarını açıklamıştı.

Toplumsal medyada yayınladığı bire bir videoteyp ile adaylığını açıklayan Sunak, “güveni baştan tesis etmek, ekonomiyi yeniden inşa etmek ve ülkeyi yeniden çitmek” istediğini söyledi.

Ülkenin “balaban zorluklarla” karşı karşıya olduğunu tamlayan Sunak, liderlik vasıflarına işaret ederek, “Kovid kabusuyla yüz yüze kaldığımız sunu zor zamanlarda hükümetin yeryüzü mütehammil departmanını” yönettiğini söyledi.

Tutucu Partili bir nice eğin dozaj mebus Sunak’ın adaylığını desteklediklerini Twitter’de “Rishi amacıyla hazırız” mesajlarıyla duyurdu.

Yasama Kurulu başkanı Mark Spencer, “Rishi, Partiyi birleştirebilecek, umum ülkeyi ayrımsız araya getirebilecek ve bize beşinci genel seçim zaferini kazandırabilecek şef” diye niteleyerek yazdı.

RISHI SUNAK KİMDİR?
42 yaşındaki Sunak, yatırım bankası Goldman Sachs’ta çözümleyici adına çalışmış ve elan sonra iki envestisman fonuna ortak olmuş, 2015’te bile mebus seçilmişti.

Şubat 2020’üstelik maliye bakanlığına atanan Sunak, Kovid salgınının sonuçlarıyla çabalamak ve ekonomiyi ayakta ağrımak üzere mesaisini harcadı.

Fakat varlıklı bire bir Hint aileden mevrut eşinin İngiltere’de algı ödememesiyle ilişkin tartışmalar ve salgın sırasında abstraksiyon kurallarını ihlal ettiği için mülk cezasına çarptırılması itibarını zedeledi.

Sunak, Haziran 2020’birlikte Başbakanın mevlit haset partisine katılarak Kovid kurallarını ihlal ettiği için Başbakan Johnson ve eşi Carrie ile alay malay servet cezasına çarptırıldı.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasına (Brexit) destek veren Sunak, iktisat politikası ve Johnson’ın vergileri elan aceleci düşürme isteği konusundaki gerginliklere karşın ona kapalı kaldı.

Fakat Johnson’la ilişkisi, Sunak’ın yakın müttefiki ve eski bakanlar kurulu arkadaşı bozuk esenlik bakanı Sajid Javid ile gelişigüzel incizap etmesiyle bozuldu.

Sunak ricat mektubunda “kamuoyu sadık kendisine hükümetin aklık, tam ve korkulu benzeri şekilde yürütülmesini bekliyor” dedi.

Sunak ricat mektubunda antrparantez ekonomi konusundaki gerginliklere üstelik değinerek Başvekil’la yaklaşımlarının “temelde çokça ayrımlı” kuzuluk geldiğini söyledi.

Sunak ve Javid’in istifası bakanların peş peşe görevi bırakmasını tetikledi ve Johnson hükümetinin çöküşünü hızlandırdı.

Johnson’ın karmakarışık kariyeri

 

ABD’den ‘Johnson’ açıklaması

 

İngiltere Başbakanı Johnson ricat etti

 

Share: