MEMLUK ve DENIZ’den, iki ülkenin SU üyeliğine destek

Blinken ve Borrell’in eş açıklamasında “Rusya’nın Ukrayna’ya alın yürüttüğü nahak saldırganlığın damgasını vurduğu Avrupa tarihinin bu eleştiri anında, Arnavutluk ve Şimal Makedonya’nın SUTAŞ uğrunda ilerlemesi, tüm Avrupa kıtasının uyumunu ve direncini güçlendirmenin anahtarıdır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada kuma değerlerin, DENIZ standartları ve ölçütlerinin rehberliğinde gelişigüzel iki ülkenin üstelik SUTAŞ üyeliğine akıllıca sonraki adımı atmaya amade olduğu kaydedilerek Bulgaristan ve Şimal Makedonya arasındaki azlık hakları ve resmi dil konusundaki anlaşmazlık amacında atık adımların üstelik memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

BENDE ve AKARSU’nin Garp Balkanlarda daha mümasil iş birliği konusunda azimli olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere düz verildi:

“Çapraz kaçınmak, cesaret ve anlayışa dayalı adına hem Kuzey Makedonya’nın hem da Bulgaristan’ın çıkarlarını ve endişelerini dikkate kayran tıpkı neva önerisini kıvançla karşılıyoruz. Yıldız Makedonya Parlamentosunun hükümran kararı, palazlaşmak amacıyla balaban olacak. Avrupa entegrasyonunun üstüne inşa edildiği bu yapıcı uzlaşma ruhu, bu tarihi süreçte kayran kayran herkese ilham vermeye devam etmelidir.”

Bulgaristan, Şimal Makedonya’nın üyelik engelini kaldırdı

 

Arnavutluk’tan Ukrayna’ya 1 milyon euroluk mali müzaheret

 

Share: