Amasya keşkeğine coğrafi meni tescili

Amasya mutfağının anadan görme yemeklerinden ‘Amasya keşkeği’, Amasya Valiliği’nin öncülüğündeki çalışmalar sonucu coğrafi işaretle tescil edildi. Temas posta tüketilebilen zevk deposu keşkek, kentin 13’ncü coğrafi işaretli ürünü oldu.

Çeşitli yörelerde ayrımlılık göstererek sofraları süslemesine rağmen sunu domuzuna keşkeğin Amasya’dahi pişirildiğini düşündüğünü belirten Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Türkiye geneline, özümüze uygun sunma güzelce keşkeğin Amasya’mızda yapıldığını düşünüyoruz” dedi.

“Burada tarihten mevrut bir lezzet var”

Erbap olduğu eserlerle turizmde iddialı olan kentteki bütün restoranların menüsünde bulunup görüntüsü ve lezzetiyle ad salan Amasya keşkeğini tescil ettirmenin mutluluğunu yaşadıklarına değinen Vali Masatlı, “Burada tarihten gelen bir hoşlanma, im var. Hep bunları düşündüğümüzde buradaki keşkeğin bile bildirme güzelce yahut sunma güzellerden biri olduğunu söyleyebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Daha önceki yıllarda tescil edilen Merzifon keşkeğini da zer bulan Mustafa Masatlı, “Merzifon üstelik bizim ilçemiz. Tarihi bire bir şehrimiz. Oranın keşkeği ayrı ayrı. Buranın keşkeği biraz elan değişik. bu bakımdan insanlarımız ne keşkeğin daha lezzetli olduğuna kendisi karar verir” şeklinde konuştu.

“Amasya keşkeğinde kuzu hitit olanaksız”

30 almanak lokanta Aşure Ayı Arızi, buğday, kucak eti, nohut ve tereyağının başlıca kullanıldığı Amasya keşkeğinin içindeki bilcümle ürünlerin yörede yetiştirildiğine ilgi çekti. Kumkuma yahut tencerede görünmek üzere pişirme süresi okkalı ateşte 5,6 saati bulan Amasya keşkeği ile Merzifon keşkeğini kıyaslayan Arızi, “Merzifon’un keşkeği dövülerek yani ezilerek yapılır. Kuzu, dana evet bile tavuk eti kullanırlar. Ama Amasya keşkeğinde kuzu hitit olmazsa olmazdır” ifadelerini kullandı.

“Kahvaltı, öğlen ve akşam ezanı yemeklerinde yenilebilir”

Keşkeğin Türkmen yemeği olduğuna bel fail Amasya Belediye Reisi Mehmet Zerrin bile “Kahvaltı, nısfınnehar ve akşam ezanı yemeklerinde yenilebilir. Mugaddi, tok konservatör ve doyurucu özellikleri üstelik vardır” değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekilinin ‘gastronomi’ ile imtihanı: “Bu kelimeyi pek sevmiyorum”

Büyük Amasya Oteli’nde gerçekleşen tanıtım programında bayram düzlük AK Fırka Amasya Mebus M. Levent Karahocagil ise ‘gastronomi’ ifadesini boğumlanma ederken takıldı. Karahocagil peşi sıra, “Bu kelimeyi mütehammil sevmiyorum. Bizim ‘öz yemeğimiz’ diyelim” yorumunda bulundu.

Fransızca asıllı gastronomi kelimesi, TDK’ye bakarak ‘yemeği gani yiyecek merakı’ anlamına geliyor.

Amasya Esnaf Odaları Birliği ile Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği’nin (YHKB) müracaatı sonucu alınan coğrafi bel belgesi törenle YHKB Müdürü Mustafa Örgüt’e verildi. Programda daha bilahare keşkek ve özge coğrafi işaretli yemekler konuklara izzetüikram edildi. – AMASYAShare: