İstanbul Valiliği feyezan mağdurlarına akça yardımı yapacak

Bayramın bir numara günü gece saatlerinde başlayan akva yağış sonrasında Haramidere’nin taşması nedeniyle Esenyurt ilçesinde bazı ocak ve aksiyon yerlerini akarsu bastı.

Başlatılan Hasar-Kötülük Belirleme Komisyonu çalışmalarında, Yeşilkent ve Pınar mahalleleri başta görünmek üzere 18 mahallede 134 konut, 15 iş yeri, 3 fabrika, 1 toplum örgütü binası ve 1 caminin akarsu baskınından engel gördüğü tespit edildi.

Müzaheret ödemesi yapılmaya başlandı

Çevrim içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde ev ve aksiyon yerlerindeki baş döndürücü suyu ve rüsubat temizliği tamamlandı. Yapılan incelemelerin arkası sıra AFAD Başkanlığı ve Esenyurt Kaymakamlığı Toplumsal Teavün ve Dayanışma Vakfı eliyle taşkından engel gören konutlar üzere 5 bin lira, hisse senedi yerleri amacıyla 10 bin liralık müzaheret ödemesine başlandı. 60 ev ve 4 gelişim hesabına ödemeler yapıldı, değişik ödemeler bitmeme ediyor.

Antrparantez, engel gören konutlarda durma edenlerden barınma ihtiyacı mevcut 91 yaşama, KYK Idareci İz Koca Mektepli Yurdunda mihman edildi.

AFAD Başkanlığı koordinasyonunda başlatılan icraat ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve mahalle muhtarlıkları iş birliğiyle sürdürülüyor.

Valiliğin açıklamasında bölgede bitmeme edecek albeni muhalefetine cebin hep vatandaşların müdebbir olmaları ve yapılan uyarıları dikkatle takip etmeleri gerektiği belirtildi.

Çalışmada 835 personel ve 217 açacak görev yapıyor

Türkiye Kıran Engelleme Planı Kapsamında taşkınla ilgili çalışmalarda, Taharri ve Kurtarma Himmet Grubunda, İstanbul, Bursa ve Sakarya AFAD İl Müdürlüğü personeli ile 5 JAK Dalgıç, 26 DURU personeli atılmak üzere mecmu 71 personel ve 18 çevirgeç; Tagaddi Mücahede Grubunda, İBB 12 personel ve 6 vasıta, 14 İHH personeli ve 1 çevirici, 22 Kızılay personeli ve 3 açar tutmak amacıyla 48 personel, 10 çevirgeç; Enerji Emek Grubunda, BEDAŞ’tan 11 personel ve 4 komütatör; Sağlık Himmet Grubunda, İl Esenlik Müdürlüğünden 12 personel ve 3 cankurtaran; Muvasala ve Altyapı Mesai Grubunda, İBB 348 personel ve 116 vasıta, Esenyurt Belediyesinden 296 personel ve 60 dil, Karayolları Nahiye Müdürlüğünden 12 personel ve 6 araç görünmek için hep 656 personel ve 182 vasıta; Hasar-Beis Tayin Say Grubunda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden 13, Defterdarlıktan 10, Esenyurt Kaymakamlığı Içtimai Yardımlaşma Vakfından 19, mecmu 32 personel almak üzere 835 personel ve 217 anahtar fariza yapıyor.

İstanbul’u dominant aldı

İstanbul için turuncu alarm verildi!

İstanbul’da ocak ve işyerlerini su basan vatandaşlara nakit yardımı

 

Share: