Lagarde’dan Rusya’ya müeyyide sonrası kripto dünyalık uyarısı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Non-fungible token (NFT) piyasası yaz aylarından bu yana yükselişte. NFT’lerin mir hacmi 2021 yılının başında 74 milyon dolardan 41 bilyon dolara ulaştı. Genel adına sayısal hanek eserlerine odaklanan NFT pazarındaki büyümeye fiyat 2020 yılında 50 milyar dolarlık laf eseri satışı yapıldı. Ilgi cazibedar olan yalnızca NFT piyasasının boyutu değil, nema hızı. Bu birlikte seçkin yatırımcının temkinli olmasını gerektiriyor. NFT’ler yatırımcı bakış açısından bakıldığında, altın mi?

NFT’lerin coşku kısmı ile envestisman kısmını düzenlemek az çok koskocaman, çünkü cümle NFT alımlarına yöneliyor. Futboldan, sinemaya bir nice kesim NFT alanında hamleler yapıyor. Bu kök NFT’ler, bu piyasanın yalnızca lüks heyecanın bilgili olduğu yönlerini gösteriyor. Şiddetli heyecanlar dahi alelumum geldikleri hızda ortadan kayboluyor. Fakat Forbes’un haberine bakarak yatırım perspektifinden birlikte NFT’ler gelip eğreti görünüyor.

Bir geçtiğimiz sene Reddit kabil sosyal medya platformları üzerinden örgütlenen bireysel yatırımcıların başlattığı harekete analog ayrımsız şekilde NFT’ler üstelik sargı görüyor. Borsa muamelat platformu Robinhood’un behre ve vadeli çevre işlemlerini tıpkı oyuna çevirmesi kabil NFT’ler dahi kaynak yatırımları oyun haline getiriyor. Birçok NFT ise sosyal medyada gördüğü rabıta üzerinden derece kazanıyor. Tüm bu nedenlerde NFT’ler almaşık tıpkısı yatırım sınıfı kendisine geleceği parlak görünmüyor.

NFT’ler nedir?

NFT’ler saklı yazı token’ların bire bir türü. beherglas NFT nazirsiz namına yaratılır ve tıpkı sayısal varlığa bağlanır. Bu sayısal dirlik bir müzik dosyası, videoteyp ya de görsel olanaklı. Antlaşma zamanda aynı tenis ayakkabısı üzere fiziksel tıpkısı varlığı bile esas alabilir. Kripto paraların temelindeki uygulayım bilimi olan blockchain teknolojisi, benzeri blockchain üstünde gerçekleşen bilcümle işlemleri pusat altına alır. Buna NFT işlemleri de dahildir. Blockchain asıl sayısal varlığı kayıtlarında saklamaz, sadece sahiplik kanıtını saklar.

telif sahipleri ve NFT’lerin üreticileri dijital varlığı seçme yerde depolayabilir. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre NFT’ler alelumum misilsiz ayrımsız sayısal varlığın mülkiyet kanıtı adına tanımlanır. Bu nedenle de rastgele NFT birbirinden farklıdır.

NFT’ler kripto paralara çevrilebilir, herhangi bir saklı yazı servet üzere alınabilir ve satılabilir. Ancak saklı yazı nukut ve NFT’ler arasındaki ayrım, saklı yazı paralardan bir nice nüsha bulunabilirken, NFT’lerin yegâne olmasıdır. Spekülatörler aracılığıyla bu nedenle saklı yazı paralar, NFT’lerden faik görülür. Benzersiz olmaları nedeniyle NFT gurur satımları, saklı yazı paralara kıyasla elan zordur.

NFT muamele süreci

NFT’ler NFT pazarlarında alınabilir ve satılabilir. Bunun amacıyla tasarlanmış olan eBay benzeri platformlar bulunuyor. Birçok NFT ise artırma yöntemiyle satılıyor olsa dahi, sabit fiyattan azrail bulan NFT’ler olabiliyor. Gâh NFT pazarları sanat, baziçe, spor kabil hususi alanlara odaklanıyor. Bazıları birlikte rastgele alandan NFT işlemlerine imkan tanıyabiliyor. Yeni ayrımsız NFT fotoğraflamak isteyenler, bu pazarlarda işlemlerini gerçekleştirebilir. Yer iri NFT platformu ise 2021 yılında %90 veriş payı kazanan OpenSea.

NFT’leri fotoğraflamak ve NFT işlemleri açmak üzere bazı ücretler bulunuyor. Bunlar ortada adisyon açılış ücreti, NFT halk ücreti ve bey ücretleri bile meydan alıyor. Eğer ayrımsız NFT fotoğraflamak istiyorsanız, platformun ücret politikasını ongun bilmeniz gerekiyor. OpenSea’nin eş ayında satış hacminin %8’ini muamele ücretleri oluşturdu. Alelumum bey fiyatının %10 ila %30’unu oluşturan telif hakkı ücretleri birlikte, ait NFT ile ilişik rastgele işlemde NFT’nin yaratıcısına gidiyor.

İşlem hacminde altcoinler Bitcoin ve Ethereum’u geride bıraktı

 

Işık işgalin bildirme yunak bölgesinde çekildi: Savaşın soğuk yüzü!

 

6 soruda Swift yaptırımları

 

Share: