Kripto piyasalarda 3 günde 260 milyar dolar silindi

KUL enflasyon verisiyle 30.000 doların altına gerileyici Bitcoin hafta sonu birlikte düşüşünü sürdürerek evvel 28.000 doların altına gerilemişti.

Bugün ise Asya piyasalarının açılmasıyla eskimemiş ayrımsız bey dalgası geldi. Sabaha cebin Bitcoin 25.102 dolara gerilemesinin arkası sıra önce 26.000 dolara et kafalı yükseldi. Ardından öğleden sonra 23.969 dolara kadar geriledi. Bitcoin böylelikle Aralık 2020’den bu yana en bağan seviyesini görmüş oldu.

Bitcoin Kasım 2021’üstelik 69.000 doları aşarak tarihi zirvesini görmüştü.

Meydan değeri itibarıyla sunu büyük 2. kripto dünyalık konumunda mevcut Ethereum ise bugün yüzdelik 17’lik düşüşle 1.225 dolara geriledi. Sonuç düşüşlerle bu arada Bitcoin 1 haftada yatırımcısına yüzdelik 24, Ethereum ise yüzdelik 35 kaybettirmiş oldu.
Zaman düşüşler kripto dünyalık piyasasına yayılmış durumda. Binance Coin yüzde 12.5, Cardano (ADA) yüzde 13.5, Ripple yüzdelik 9.9, Solana yüzdelik 15.2, Dogecoin ise yüzde 15.6’lik günce derece kaybı yaşadı.

Avalanche’daki düşüş ise yüzdelik 20’yi buldu.

Düşüşlerde genişlik iri saklı yazı servet fonlama şirketlerinden olan Celsius Network bilcümle işlemlerini durdurduğunu açıklaması dahi canlı oldu.

KUL’DE ŞIŞKINLIK 41 YILIN ZİRVESİNDE

Saklı Yazı servet piyasasında düşüş cuma günü KÖLE’de mayıs ayı enflasyonunun açıklamasıyla başladı. Mayısta KUL’bile almanak şişkinlik yüzdelik 8.3’lük beklentiye karşın yüzdelik 8.6 ile 41 yılın zirvesine ulaştı.

Beklentileri aşan pahalılık verisinin ardından Fed’den önümüzdeki 3 toplantıda 50’şer baz puanlık repo artırımı beklentisi güçlendi. Hatta Barclays analistleri veri sonrası yaptığı güncellemeyle Fed’den ati çarşamba 75 baz puanlık nema artırımı beklediğini bildirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell son yaptığı açıklamada enflasyonu kesmek üzere gerekirse daha saldırgan sıkılaştırma adımları atabileceklerini belirtmişti.

Bu evolüsyon KÖLE varlıklarına talebi artırdı. Geçen cuma namazı 10 yıllık KUL Hazne tahvilinin getirisi yüzdelik 3.04’ten yüzdelik 3.16’ya, 2 almanak Kaynak tahvilinin getirisi ise yüzdelik 2.82’den yüzde 3.06’ya büyüklüğünde yükseldi. 2 yıllık tahvillerin getirisi 14 sene, 10 yıllık tahvillerin getirisi ise 4.5 yılın zirvesini gördü.

Doların asıl servet birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi üstelik cuma namazı haset yüzdelik 1 terfian 104’ün üzerine bundan sonra.

Bugün ise Asya piyasalarının açılışıyla zihayat benzeri bey dalgası geldi. Asya’üstelik Şanghay Borsası yüzdelik 0.9 düşerken, Hong Kong’üstelik Hang Seng endeksi yüzde 3.4 geriledi. Avrupa borsalarında ise açılışta zayiat yüzde 2’yi aştı. Kripto nukut son dönemlerde olduğu kadar behre piyasalarıyla alay malay akıntı etti.

260 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

KUL şişkinlik verisi açıklandığında kripto paraların mecmu ortalık değeri 1 trilyon 233 bilyon dolar seviyesindeydi. Bu sabah ise toplanmış derece 973 milyar dolara düştü. Yani piyasada 3 günde 260 bilyon dolar buharlaşmış oldu.

Piyasalarda gözler bu hafta Fed’in Getiri kararında olacak. Fed’den ağırlıklı yerine 50 baz puanlık bir ürem artırımı beklense da Barclays kadar bazı kurumlar 75 temel puanlık benzeri tasarruf gelmesini birlikte bekliyor. Tabii nema kararı kadar karar sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları birlikte dikkatle izleme edilecek. Powell’ın değerlendirmelerinde önümüzdeki aylarda atılacak adımlara ilgili ipuçları aranacak.

Kripto piyasalara aynı darbe elan

 

Petrolde MEMLUK enflasyonu ve Çin etkisi

 

Share: