Kolon kanserinde bakir yöntem: Erdemli riskli tedavi

Sakarya’de kolon kanseri hastanın, sıklet bağırsağında kâin tümörün kıymetli yapılan işler sayesinde temizlenmesiyle böbrekleri kurtarıldı.
Sakarya’dahi dinç sıklet çöz kanseri Misyon Karaca (40), tedavi amacıyla Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine geldi.
Burada faaliyetler öncesi yapılan incelemelerde tümörün yine baskı bağırsakta nüksettiği, bire bir zamanda birlikte hastanın sol böbrekten mesaneye idrar haiz kanala da sıçradığı tayin edildi.
Hastanenin Gastroenteroloji Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Kliniği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asillik Karaman ve Ürololoji Kliniği akademisyen Bevliye Uzmanı Doç. Dr. Fikret Saf, nüks pelvik kitle (baştan ortaya sâdır kütle ağrısı) dolayısıyla ameliyata aldıkları hastada bulunmaz yapılan tıpkısı cerrahi müdahale uyguladı.
Esmer, ağırlık bağırsak kanseri sonucu nüks pelvik yığın zımnında “üretero ürostomi” (hacet kanallarının birbirine dikilerek bağlanması) uygulanarak faaliyetler edildi. Hastanın bağırsaklarında bulunan ur temizlenip, böbrekleri kurtarıldı.

Böbreklerden birinin alınması gerekiyordu

Tedavisi süren Kasıt Kişmiri, yaptığı açıklamada, 6 ay önceki işkembe kolon kanseri olduğunu öğrendiğini, daha geçmiş bir misil operasyon olduğunu ve hastalığının gene nüksettiğini rapor ederek, tekrarlayan kitlenin üç santimlik kötücül bir ur olup böbreklerinden birinin alınmasına hastalık olacağını anlattı.
Prof. Dr. Karaman’ın böbreğinin kurtulması için elinden geleni yaptığını belirten Yağız, “Hastalığımdan çevre böbreklerimden birinin alınması gerekiyordu. Kerem hoca böbreğimin alınmaması amacıyla elinden geleni yaptı. Asalet komutan bana çokça cüret verdi. Çok şükür atlattık. Evvel Allah’a bilahare hocalarıma duacıyım.” dedi.
Prof. Dr. Kerem Karaman da kitlenin temizlendiği ameliyatta sol gereklilik yolunun esasen mesaneye dikilebilmesi amacıyla yeterli uzunlukta olmamasından ortalık ellerinde iki seçenek bulunduğunu anlattı.
Karaman, ilk namına hastanın lüzum kanalını akıl cildine ağızlaştırıp dirlik boyu hatır cildine bağlanan torbadan hacet yapmasının sağlanacağını evet bile sol böbreğinin alınması gerektiğini söyleyerek, “Hastanın zihayat olması zımnında biz biraz de riziko alarak kuvvetli olan iyi böbreğin hacet kanalına sol idrar kanalını eş zamanlı yerine faaliyetler sırasında diktik. Böylecene hastanın yaşam konforunu de realizasyon etmiş olduk.” diyerek konuştu.

Dünyada sayılı yapılan cerrahi tıpkı formül

Doç. Dr. Fikret Arı dahi hastanın henüz ince ve konforlu bir dirim sürmesi için hakeza bir operasyonu yaptıklarını kaydetti.
Temiz, yapılan operasyonun çokça karmakarışık ve faziletli risk taşıması sebebiyle 3. merhale kadar deneyimli merkezlerde yapılması gerektiğini, zıt halde hastaların iki böbreğini birlikte kaybedebileceğinin altını çizdi.
Hastanın böbreklerinin kurtarıldığını tamlayan Münezzeh, şöyle konuştu:
“Çok şükür bizim böyle tıpkısı durumumuz olmadı, hastamız çok güdük sürede topladı, böbrek fonksiyonları normale geldi, hem da yapmış olduğumuz bu cerrahi yöntemle hastanın henüz konforlu ayrımsız dirim sürmesine dil olduk. Bu nedenle da antrparantez aynı mutluluk duyuyoruz. Ülkemiz birlikte dar yapılan, dünyada dar yapılan tıpkısı cerrahi Sakarya’bile ilk defa yapılan bire bir cerrahi formül olması dolayısıyla antrparantez hem hastanemiz hem meslektaşlarımız yerine alım donör bire bir faaliyetler.”

Share: