Karşıyaka’da Asbestli Gemiye Cebin Farkındalık Konseri

İzmir Görüşme Yetişek Kültür Merkezi Derneği (İSKEM) ve Karşıyaka Genç İş İnsanları Derneği (KAGİAD) yoluyla Karşıyaka Belediyesi’nin katkılarıyla “Asbestli Gemiyi İstemiyoruz” sloganıyla farkındalık konseri düzenlendi.

Aliağa’de sökümüne itiraz edilen ve ilkgüz ayı içerisinde İzmir’bile olması öngörülen Sao Paulo ünlü çekirdeksel uçak gemisinin gelişini çıkıntılık etmek amacıyla geçkin çarşı girişinde düzenlenen konsere Karşıyakalılar şişman destek verdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Gailesiz İş İnsanları Derneği Başkanı Burak Sürgün, İSKEM üyeleri, Karşıyaka Zinde İş İnsanları Derneği üyeleri ve çevrecilerin katıldığı konserde, İsmail Erkan’ın sunumuyla İSKEM korosu eserlerini seslendirdi. Etkinlikte bir nice dernek ve sivil toplum kuruluşu, asbestli gemiye cebin kaygı verdi.

“GEMİ AĞZINA KADAR ZEHİR YOĞUN”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, asbestli sefine ile ilişik şunları söyledi:

“Tahminî 30 Ilkgüz civarında İzmir Aliağa’evet sökümü üzere ati olan bir gemiyi istemediğimizi burada herkesin huzurunda izah etmek üzere Karşıyakalılar yerine, Karşıyaka Çarşı’nın girişinde bu etkinliği yapıyoruz. Kendimizi bu konuda ses çıkartmak ve çıkıntılık etmek zorunda hissediyoruz. Çünkü çokça kategorik bir biber dolması söyleniyor. İnsan sağlığı düşmanlığı yapılıyor. Türkiye’mize, insanlarımıza çok iri tıpkısı kötülük açmak için tıpkı şeyler gerçekleşiyor. Bu evet da benzeri durumlarda insanlarımızı, olaya hakimiyetini kaybettiren husus konuyla ilgili makul bilgelik sahibi olmamak. Size bu konunun hangi olduğunu özetle bildirmek istiyorum. Özet namına şöyle bir kapsam yaşıyoruz; Fransa bire bir tarihte iki parça tayyare gemisi yapıyor, bunlar ikiz uçak gemileri. Ömürlerini dolduran bu uçak gemilerini parçalayıp soldurmak istiyorlar. Benzeri müddet önce bunlardan benzeri tanesi üzere ayırma işlemini Avrupa’üstelik yapmaya kalktıklarında bilcümle Avrupa ayağa kalkıyor. Bu geminin süresince 760 titrem taş pamuğu olduğu vebunun dışında birlikte bir nice sakil maddeyi içerdiği amacıyla sökümün ancak çok çokça özel şartlarda gerçekleşebileceği belirtiliyor. On binlerce, belki yüz binlerce insanın ölümüne, kanser olmasına hastalık olabilecek bir kasaba sorunu, umum sağlığı sorunu yaratacağı söyleniyor. Bu geçmiş söküm için ortaya atılmış sefine ayrıntılı tartışmalardan sonra bire bir yerde bir şekilde sökülüyor ve kesin kendisine anlaşılıyor kim 760 titrem kaya lifi var. Bu Türkiye’dahi olan tıpkısı molekül değil, dünyanın bir yerinde yapıyorlar bunu.

“İNSANLARI KANSER YAPACAK, ÖLDÜRECEK”

Bunun ikizi olan gemiyi, Fransa birinciden ağzı yandığı üzere Brezilya’evet veriyor, siz kullanın diyor. Onlar dahi bazı nükleer denemelerde bile kullanıyorlar tıpkısı 4-5 sene kadar. Sonradan bakıyorlar ki bu gemi işe hovarda, onlar da sökülmesi amacıyla tıpkısı şeyler yapmaya çalışıyorlar. Fransa Avrupa Birliği kanunlarına bağımlı olduğundan bu geminin sökümü ile ilgilendiren haddinden fazla güç şartlara maruz kaldığı üzere rastgele yerde söktüremiyor ama Brezilya’nın hakeza tıpkı şeyi yok. Onların elleri Avrupa Birliği üyesi olmadıkları için rahat. Bunun sökümü için ihaleye çıkıyorlar, benzeri tek firma giriyor. O birlikte maalesef İzmir Aliağa’dan benzeri sefine söküm firması. Hemen biricik aynı firma, çok da haleldar benzeri paraya alıyor bunun ihalesini. Soruluyor, neden bambaşka aynı firma girmedi? Cevabı basit ve bütün dünyadaki çevreciler biliyor ‘Zira bu sefine ağzına kadar acı dolu.’ Bu geminin sökümü çok çetin, eğer tamamen sınırlı bir ortamda bu söküm yapılmazsa, zaruri önlemler alınmazsa kim bunların bütünü çok fiyatlı amal, o zaman bu gemiden çıkma hep o toksik zehirli maddeler sunma tehlikelisi dahi asbest, insanları sayrı edecek, insanları amansız hastalık yapacak, insanları öldürecek. Bu size söylediğim molekül bilimsel ayrımsız köken. Sizler biliyorsunuz, ben tıpkısı tıp doktoruyum.

“BREZİLYA MAHKEMESİ KARARINI GEÇERSİZ AĞIL GETİRDİLER”

Asbest dediğimiz konu, akciğer kanseri yapar. Yüzde 100 yapar. Amma kiminde 1 ayda, kiminde 20, 30 senede yapar. Bu geminin Türkiye’de aynı firma ile anlaştığı belirlendikten bilahare Brezilya’daki ve dünyadaki çevreciler ayağa kalkıyorlar. ‘Bu gemi katiyen Aliağa’da Türkiye’da münasebetsiz şartlarda sökülemez, oradaki insanların, işçilerin, Aliağalıların, yüz binlerce insanın milyonlarca insanın hayatı bu şekilde riske atılamaz’ diyorlar ve mahkemeye veriyorlar. Brezilya mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı alıyor. Bu gemi Brezilya’dan çıkmayacak, Türkiye’ye gitmeyecek ve orada sökülmeyecek. ‘Bu yer ve herif sağlığı açısından akla yatkın değildir’ diyor. Bunu Brezilya’nın mahkemesi diyor. Bu hâkimiyet açıklandıktan tıpkısı zaman bilahare Türkiye’den bir firma habersizce adına gemiyi sezdirmeden uluslararası yağız sularına çıkarıyor. Arsıulusal yağız sularına çıktığı andan itibaren Brezilya mahkemesinin kararı batıl arkaç geliyor, o gemi yola artık, o zaman bugündür yolda; İzmir’e doğru Aliağa’ya makul geliyor.”

“YALANLARA İNANMIYORUZ”

Karşıyaka Şehremini Dr. Cemil Liva sözlerine şöyle devam etti:

“Aliağa’ya gidip sefine söküm tesislerini görmelisiniz. Herkesin vatandaş adına bunu yapması gerekiyor, elan fazla hikmet sahibi olmalısınız. Normalde genişlik aşkın 7-8 devam tesisin kurulabileceği tıpkı bahir kıyısına 22 şerha sefine söküm tesisi kurulmuş, hepsini TOKİ onlara kiralamış ve çokça sakametli benzeri fiyata kullandırıyor. Seçme gemi sökümünde deniz zehirleniyor, arazi, çekicilik, oradaki işçiler zehirleniyor, ölenler oluyor. Hakeza benzeri ateş yaşarken şurası düşünüyoruz; Devletimiz insanının sağlığını düşünmüyor. Bizlerin zehirlenmesi, amansız hastalık olması, toprağımızın, havamızın kirlenmesi umurlarında değil. Şayet umurlarında olsaydı böyle tıpkısı şeye asla müsaade vermezlerdi. Bakanımız çıkıyor açıklama yapıyor diyor ki ‘Bunun koşa gemisinde 760 ton taş pamuğu var ama buna baktırdık tığ bunda elden 9 titrem taş pamuğu var.’ Demin bunun tek şekilde mantığı bulunmayan. ‘Biz bunun ölçümünü yaptırdık, baktırdık, raporu var elimizde’ diyor. ‘9 titrem taş pamuğu var’ diyor. Büyükşehir Şehremaneti Meclisi’nde bu konuyu konuştuk. O raporu gören var mı dedik, o raporu hoppadak Büyükşehir Şehremaneti Başkanımıza bir toplantıda göstermişler. Büyükşehir Belediye Başkanımız Bronz Soyer dedi kim, ‘O raporda şu yazıyor; o raporu veren firma biz bu geminin sadece yüzdelik 12’sini inceledik ve takkadak yüzdelik 12’sinde 9 titrem kaya lifi var, geriye kalanını incelemedik.’ Yüzdelik 88’ini incelememiş ve bile firma diyor ki, ‘Bizim burada verdiğimiz rakamın değişmez akıllıca olduğunu dahi garanti edemeyiz’ diyor. İnceleyen firmanın verdiği raporda bu yazıyor. Bu elbet ayrımsız iştir, şüphesiz tıpkısı şeydir. Açıkça bize hile söyleniyor. Sözde bütün gemiye bakılmış, sanki hepsi incelenmiş de 9 ton varmış kabilinden söyleniyor. Sadece yüzdelik 12’sine bakılmış ve üstelik sonucunun güvence olmadığını üstelik söylüyor. Bu şartlarda bize mevrut bu geminin çor yapmadığına dayalı Aliağa’dan bu gemi sökümcülerinin temsilcisi olan birisi açıklama yapıyor diyor kim ‘Ben biliyorum, kesinlikle zararlı değil’ diyor. Bunu diyen yaşama sakat başbakanlarımızdan birinin oğlunun ortağı, beraber fotoğrafları var. Bu Arada ortak olduklarına dair kanıtlar var, maatteessüf bu şekilde hepimiz sömürme ediliyoruz. Biber Dolması söyleniyor. 30 Ilkgüz’dahi o gemi buraya geldiği gün, şayet o gemi söküm tesisinde sökülürse o bölüm orada buna izin verirse İzmirliler, Türk insanı, sizler, bizler izin verirsek, tehlikesiz olun bize söylenen bu kadar yalana kani, zehirlenmeyi göze almayı önemsememiş, bilgisiz bir milletten başka bir özdek olmadığımız düşünülür. Biz bu muyuz? Lütfen sesinizi anca erdemli çıkarın kim dizge duysun. Biz aymaz insanlar değiliz, bize söylenen yalanlara inanmıyoruz, inanmayacaksınız, dizge herkese doğruyu anlatacak ve o sefine geldiği kadar defolup buradan gidecek. Sizlerin yardımıyla, bu hassas insanların sebebiyle.”

“BELDE FELAKETİNE BOZUKLUK OLACAK”

Etkinlikte mütekellim Karşıyaka Uray Başbuğ Yardımcısı Kâm Çağlın, Nae Sao Paulo gemisinin Türkiye’bile sökülmesinin kasaba felaketine illet olacağını belirterek şunları kaydetti:

“Öncelikle bu konuda farkındalık görüntülemek, bu konuya dikkat çalmak amacıyla yapılan bu etkinlikte emeği güzeşte herkese teşekkürname ederim. Geminin nezaret vasıtasıyla ithalat izni verildiği mayıs ayından bugüne bilcümle acun alarmda. Oradan çıkmaması üzere umum dünya bilcümle yetkilileriyle, hep kurumlarıyla alarm halinde ülkemizi ve Brezilya Hükümeti’ni uyardı amma hangi eyvah kim sefine 5 Ilkgüz’da yola artık. Nae Sao Paulo, dünyanın ciharıyek yanından kasaba, koca hakları ve iştirakçi örgütlerinin çığlığını duymayarak ihtiyati hazırlık ve arsıulusal hukuka karşıt ayrımsız şekilde Brezilya’dan yola artık. 9-10 Ilkgüz’de Türkiye karasularında olması bekleniyor.”

“BİRLİKTE HAYIR DEMELİYİZ”

Geminin taşıdığı ağılı ve tehlikeli maddelerin akarsu, hava ve toprağa karışarak iri zararlara bozukluk olacağını vurgulayan Çağlın, şöyle devam etti:

“Cümle kanserojen zehirler aylar süren sökümü sırasında öncelikle etkin amele arkadaşlarımıza; sonrasında ise kaya lifi tozlarıyla, ağılı gazlarıyla içtimai birey karışıp bati kimyasallarını denize, toprağa, ters sularına karıştırıp kirleterek İzmir’e ve İzmirliye mekân felaketi yaşatarak parçalanacak. Bu ticaretin tarafları mal kazanacak; tığ bedelini sağlığımızı, çevremizi kaybederek ödeyeceğiz. Söküm Aliağa’de kabil ama bizden uzakta diyemeyiz; zehirler havayla, suyla taşınıyor. Bu rastgele yeri, rastgele alanı etkiliyor. Havamızı, suyumuzu, gıdamızı korumalıyız. Bu gemiyi durduracak bilek bizim bütün alay malay ‘Hayır’ dememizden geçiyor. İzmir dünyanın çöplüğü değildir.”

Karşıyaka İş İnsanları Derneği Başkanı Burak Cımbar ise konuşmasında “Başkanımız çok güzelce tıpkı şekilde özetledi. Gemiler sökülecek diye ciğerlerimiz dahi sökülmesin umarım farkındalığı yaratmış oluruz” dedi.

Share: