Kandilli’den zelzele açıklaması geldi

Kandilli Rasathanesi Ulusal Zelzele İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat dün Veli’deki 6,2 büyüklüğündeki depremle ilişik açıklamalarda bulundu.
Kandilli: Karada olsaydı yıkıma kez açardı
Ege’deki 6.2’lik sarsıntı karada olsaydı yıkıma defa açardı. O, bu hangi dedi bilmiyorum ama Japonya, Unvan Francisco’üstelik balaban deprem bekliyoruz. Bizİstanbul’dahi bekliyoruz. Bu konuda sakil icraat eden kurumlar var. Bununla ilişkin teknolojik olarak bire bir çokça yenilikler katılıyor. Bu depremlerin sistem mekanizmalarını henüz alıngan zahir inceleriz diye niteleyerek, belki önceden durum ederiz diyerek ama inanın hakeza tıpkı öz yok. Erken ikaz sistemleri kullanılıyor.Sarsıntı sonrasında doğalgaza, elektriğe ihtiyacımız var gibi icraat yapılıyor.
YER SARSINTISI ALGILAMA HASSASİYETİMİZ DÜŞTÜ
Şu anda olanaklı olduğu kadar ülkemizi gür dinlemeye devam ediyoruz. Hareket algılama eşiğimiz birkaç yıl önce 3 civarıydı, bugün 2,5 indi. Marmara’da hareket algılama hassasiyeti 1,5 büyüklüğünde düştü. Belki bunu önümüzdeki yıllarda ultra mahdut depremlere büyüklüğünde çekeceğiz. Olgun olmadan istimara fora etmek mümkün değil.
88 ARTÇI OLDU
88 lime dümdar var. Tıpkı müddet elan artçılar sarsıntıları azalarak hafta sonuna büyüklüğünde devam valör. İlgi alanımız Marmara’de balaban depremi tetikler mi diye? Şu anda böyle ayrımsız husus bulunmayan. Ağırlıklı yerine tetikleme olayı nazik sistemler içindeki iri depremlerden sonra peki. Marmara depreminden sonradan 12 Teşrinisani oldu söz temsili.  Veli’de etkin iki cesim düzlük var. Saros körfezinin açıkları biri, biri de güneyde Rodos adası açıkları. Bunaltıcı depremlerin olduğu düzlük. Haftada benzeri üstelik insanların tek tük hissedeceği 3,5 ‘luk hareket gibi. Bulunmaz da olsa 5’in üstünde beş altı yer sarsıntısı tür yılda.

 

Share: