Finansçıların en çokça okuduğu tezkere

Online kitap satışı işleyen idefix.com, 2012’nin önce 9 ayının verilerine bakarak yer haddinden fazla kitap okuyan meslekleri sıraladı. Idefix’mağara yaptığı araştırma, meslek gruplarındakilerin sunu haddinden fazla ne kitaba ilgi gösterdiğini dahi kapsadı. Elde edilen verilere bakarak; yeryüzü çok tezkere okuyan önce 5 patika grubu öğrenciler, mühendisler akademisyenler, öğretmenler ve bankacılık-para sektöründe çalışanlar yerine sıralandı. Betik satışlarına bakıldığında ise öğrencilerin 214 bin 583, mühendislerin ise 141 bin 009 sayı ısmarlama verdiği görüldü. Akademisyenlerin 123 bin 586, öğretmenlerin 116.200, bankacılık- mal sektöründekilerin bile 85.272 nüsha kitap siparişi verdiği de idefix’mağara verileri sonucu ortaya çıktı.
Meslek gruplarında önceki beşi sırasıyla doktorlar, enformatik sektöründekiler, başka meslekler, yöneticiler, muhasebeciler ve hukukçular izledi.
Çığır gruplarının bildirme popüler kitabı: Şah ve Melik
Iskender Yaygı’nın kaleme aldığı “Şah ve Odalık”, önce beşte vadi kayran tekmil meslek gruplarında bildirme çok tercih edilen kitaplar ortada düzlük aldı. Öğrenciler, mühendisler ve öğretmenlerin yer haddinden fazla siparişini verdiği kitaplar ortada ilk sırada düzlük düz Şah ve Sultan; akademisyenlerin ikinci, bankacılık-finans sektöründe çalışanların ise üçüncü yeryüzü çokça okuduğu ürün oldu. Öğrencilerin yeğleme ettiği değişik kitaplar; Albert Camus’nün “Yabancı”sı ve Stefan Zweig’mağara “Satranç”ı oldu. Mühendislerin farklı tercihleri, Hanefi Orion’nın yazdığı “Haliç’te Güçlü Simonlar” ve Elif Şafak’ın kaleme aldığı “Firarperest” adına şekillenirken; akademisyenler ise felsefi tıpkı seçimde bulunarak “Platon Bir Dönüş Tıpkı Ornitorenkle Bara Girer (Felsefeyi Mizah Vasıtasıyla Fehmetmek)” ve Ahmet Ümit’in “İstanbul Hatırası”nı okudular.
Çığır Grupları 2012 Koca Adedi
Öğrenci 214.583
Mühendis 141.009
Öğretim Görevlisi / Asistan 123.586
Hoca 116.200
Bankacılık-Para 85.272
Doktor 71.910
Elektronik Beyin-Bilişim 55.549
Yöneticilik 49.977
Ayrıksı 627.646
Öğrenciler
Şah ve Odalık/İskender Pala
Ecnebi/Albert Camus
Satranç/Stefan Zweig
Mühendisler
Şah ve Odalık/İskender Yaygı
Körfez’te Dallı Güllü Simonlar/Hanefi Avcı
Firarperest/Elif Şafak
Akademisyenler
Platon Tıpkı Dolaşma Kolunda Aynı Ornitorenkle Bara Girer/ Daniel Klein-Thomas Cathert
Şah ve Şehriyâr/İskender Yaygı
İstanbul Hatırası/Ahmet Beklenti
Öğretmenler
Şah ve Padişah/İskender Yaygı
İstanbul Hatırası/Ahmet Ümit
Lüsyen/Fert Dündar
Bankacılık-Finans
Beyaz Yakalının Reviş Defteri /İlham Süheyl Aygül
T.C. Anayasası
Şah ve Hükümdar/İskender Pala
 

Share: