İzmir domestik haberleri: 17 Ağustos Depreminde Yaşamını Yitirenler Karabağlar’da Törenle Anıldı

17 Ağustos Marmara Depremi’nde yaşamını yitirenler Karabağlar’bile törenle anıldı. Karabağlar Belediyesi, Karabağlar Kent Konseyi ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi hareket birliğiyle düzenlenen “Hazır mıyız?” antetli etkinlikte, tıpkı nöbet elan afetlere hazırlığın önemine ilgi çekildi.

Etkinliğe, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Yalaz Dert ve konsey icra müesses üyeleri, İMO İzmir Şube Başkanı Gösteri Ulutaş Ayatar ve büro yöneticileri, belediye sedir üyeleri, muhtarlar, siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

DUYARSIZLIK ÖLDÜRÜR”

Katılımcılar önceki İzmir Şehir Konseyi, İMO, AKUT, TRAC, İzmir Kıyamet Derneği kabilinden iz örgütü ve sivil topluluk kuruluşlarının otopark girişinde meydan düz standlarını, “Depreme Duyarlılık” mevzulu foto sergisini gezdiler. Elan sonraları amfitiyatroda “Amade mıyız?” başlıklı aktiflik gerçekleştirildi.

Başkan Selvitopu açılış konuşmasında, etkinliğe katılan ve konuya duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederek, “17 Ağustos’ta ve sonrasındaki ilkin 30 Ekim İzmir Depremi almak üzere analog felaketlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. 17 Ağustos Depremi’ni hiçbir devir akıldan çıkarmamalıyız. Çünkü duyarsızlık, duygusal ve mal kayıplarını beraberinde getirir. Bilimle, akılla, teknolojiyle bu kayıpları yeryüzü uzuv indirebilir, üste Japonya örneğinde olduğu kabilinden sıfırlayabiliriz” dedi.

BU İŞİN SİYASETİ OLMAZ”

Şehir dokularının sağlıklı arkaç getirilmesi üzere yerel yönetimlere elan fazla bitirme ve ağırbaşlılık verilmesi gerektiğini vurgulayan Komutan Selvitopu, “Çünkü kentteki yapılaşmadan sorumlu kurumlar domestik yönetimlerdir. Şehir planlamasının, depreme hazırlığın siyaseti gayrimümkün. Depremde yaşamını yitirenlerin ne düşünceden, budunsal kökenden, inançtan olduğunu bilmeyiz. Bu işleri yaparken ucundan kıyısından siyasa bulaştırırsanız, istenen hedefe ulaşamazsınız” diyerek konuştu.

Kentsel dönüşümle ilgilendiren yürürlükte iki ayrı yasa olduğunu hatırlatan Başbuğ Selvitopu, “Biri 6306 basit kanun. Bitirme ve rehavet tamamen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda. Diğeri dahi 5393 basit yasanın 73. maddesi. hele bu işle ilgilendiren neden iki ayrı kanun var. İşin filhakika bunların birleştirilip, bütünleştirilmesi. Biz 73. madde kapsamının genişletilerek sorumluluğun ve yetkinin yerel yönetimlere bırakılması, bakanlığından bunu genişlik ongun şekilde denetlemesinden yanayız” dedi.

BİRLİKTE ÇALIŞMAK

İMO İzmir Büro Başkanı Gösteri Ulutaş Ayatar da “17 Ağustos depreminden ibret alsaydık 30 Teşrinievvel’deki sarsıntının sonuçlarını yaşamazdık. Herşeye karşın gelişigüzel çokça şeyi başarabiliriz. Farkındalığı büyütür ve alay malay çalışırsak, muhakkak sakıncasız yapılara dahi kavuşuruz. Karabağlar Belediyesi ve Karabağlar Kent Konseyi’yle, vatandaşlarımızın katkısıyla oylumlu çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Yalaz Veca ise “Hareket değil yapı öldürür” gerçeğinin hiçbir devir unutulmaması gerektiğini söyledi. 2012 yılından bu yana Türkiye’birlikte 59 ilde 274 kavuşum riski kayran zar edildiğini belirten Ağrı, “Bunlardan 3’ü Karabağlar’üstelik ve hoppadak birinde yapılaşma bitmeme ediyor. Farklı ikisinin planlarının yapıldığına ya dahi onaylandığına dair bir vukuf gelmedi” dedi.

ETKİLEŞİMLİ TİYATRO

Konuşmaların arkası sıra Şantiye Tozu Piyes Topluluğu, “Zar Atma” adlı oyunu, Komutan Selvitopu ve seyircileri da içine katarak sahneledi. Henüz sonraları “Mahalle Afet Örgütlülüğü” başlıklı forum gerçekleştirildi. Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı, İnşaat Mühendisi Misyon Yağmur Uygun’un moderatörlüğünü yaptığı forumda, Karabağlar Belediyesi Etüd Proje Müdürü Site Plancısı Gülme Ertenoğlu ve İMO İzmir Şubesi Kıran Hazırlık ve Engelleme Müesses Başkanı Abdullah İncir küçümseme aldı. Istifham yanıt bölümünde da vatandaşlar zaaf ettikleri konuları Başbuğ Selvitopu ve toplu tartışma konuşmacılarına yönelttiler.

Etkinlik, Başbuğ Selvitopu’nun konuşmacılara doğa dostu sertifika vermesiyle sona erdi.

Share: