İsviçre’de Ukrayna’ya yönelik bildiri imzalandı

Konferansın ikinci ve son gününde 40’ın üzerinde talih ve arsıulusal kuruluştan temsilciler, İsviçre ve Ukrayna’nın hazırladığı bildiriyi onayladı.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, Lugano Bildirisi’nde Ukrayna hükümetinin yeniden inşa ve kalkınma planının kabul edildiğini belirterek, “İki günlük konferansta, Ukrayna’nın uzun dönemde yeniden inşasından henüz fazlasına dayalı planların temelleri atıldı.” dedi.

Cassis, murahhas ülkelerin Ukrayna’nın kalkınması planına destek vereceğini, bunun beraberinde Ukrayna’de reformların bile sürmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye, Ukrayna’ya ateş parçası savunma ve insanca müzaheret sağladı

Konferansta Türkiye’yi hile eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Sefirikebir Fuat Kaymakcı, Türkiye’nin çekişme öncesi dönemden bu yana Ukrayna’nın beraberinde yer aldığını vurgulayarak, “Yerey bütünlüğüne destekte bulunduğumuz Ukrayna’ya cıvıl cıvıl bire bir savunma ve insanca arkalama sağladık. Ukraynalıların gösterdikleri yiğitçe savunmada kalburüstü olacağına inanıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kaymakcı, Ukrayna’nın baştan inşası sürecinde Türkiye’nin kararlılığını sürdüreceğini ve bu konuda Ukrayna başta atılmak amacıyla konferansa murahhas ülkelerle alay malay çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Cidal başlamadan geçmiş Türk firmaların Ukrayna’bile 9 bilyon ABD doları mesabesinde projeler gerçekleştirerek ülkede 12 bin kişiye istihdam sağladığı bilgisini paylaşan Kaymakcı, “Savaşın devamı, trajedileri henüz derinleştirecek ve savaşın toptan etkileri artacaktır. Karadeniz’de dış satım koridorunun açılması dahil, diplomatik yollara baştan başvurulmasında fayda görmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Kaymakcı, Ukraynalıların bağımsızlıklarını realizasyon edecek adil ayrımsız barışı türe ettiklerini söyledi ve “Umarım bugün, savaş sırasında ve sonrasında Ukrayna’nın kalkınmasına dayalı hareket birliğimizin çalışma planını henüz netleştirebiliriz.” temennisinde bulundu.

Kalkınma planı için Zalim varlıkları kullanılmalı

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, mazi yaptığı konuşmada, “Ukrayna’nın baştan nesir edilmesi sürecinin 750 bilyon doları bulacağı” ifadelerini tekiden, “Rusya Federasyonu ve Zalim oligarkların yurt dışında halk konulan varlıkları, Ukrayna’nın kalkınmasında kullanılmalıdır. Saldırıyı yapanlar, etken oldukları yıkımın bedelini ödemelidir.” demişti.

Ukrayna Kalkınma Konferansı, delege büyüklük ve arsıulusal yapı temsilcilerinin dolgun fotoğrafıyla sonuç buldu.

İngiltere, 2023’te düzenlenecek ikinci Ukrayna Kalkınma Konferansı’na ocak sahipliği yapacak.

Ukrayna’nın inşası amacıyla 100 milyar euro yüreklilik

 

İsviçre’de şişkinlik rekor kırdı

 

Share: