Fransa, Suriye kamplarındaki vatandaşlarını ülkeye düşüncesiz getirdi

Fransa Dışişleri Bakanlığı, “Fransa bugün itibarıyla Suriye’nin kuzeydoğusundaki kamplarda kâin 35 Fransız çocuğu ülkeye taklip işlemini tamamladı. Bu işler bir zamanda aynı kamplardaki 16 annenin getirilmesini bile içeriyor” açıklamasını yaptı.

Fransa’ya getirilen anneler adli makamlara, ayrıntılar ise çocuk esirgeme hizmetine tasdik edildi.

Fransa, şimdiye çatışma aileleri IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gittiği söylenen 126 Fransız çocuğu ülkeye geri getirmişti.

Kamplarda 200 bala ve 80 asıl vardı

Konfedere Milletler’e (BM) göre Suriye’nin kuzeybatısında Kürt güçleri aracılığıyla kontrol edilen kamplarda 200 çocuk ve 80 asıl vardı. 

Konfedere Anneler Kolektifi Fransa’nın 35 çocuğun vurdumduymaz getirilmesine yönelik operasyonu için “Şayet biraz saat içinde yapılan bu operasyondan sevinme duyarsak acıya keder, travmaya titreyiş katarak boşa güzeşte zamanlar üzere da yalnızca nedamet duyabiliriz” dedi. 

Kolektif, ” Herhangi Bir şeyden önce, bu hoşgörüsüz dönüşün, çocukları, kardeşleri birbirinden ve kampta ayrılma edilen çocukları annelerinden şerh anlamına mevrut bu ‘vaka vaka’ politikasının sonunu meni etmesini umuyoruz” ifadesini kullandı.

İnsan hakları savunucusu Claire Hedon nisanda, hükümete Suriye’nin kamplarındaki bilcümle çocukların yer kısa sürece ülkeye getirilmesi çağrısında bulunmuştu.(Euronews)

Fransa’dan vatandaşlarına, ‘İran’a gitmeyin’ uyarısı

Usame bin Ladin’in oğlu Fransa’da suret sergisi açtı!

Mülteci kampında balaban patlama!

Lübnan basını: Sığınmacı kampındaki patlamada geberik ve yaralılar var

BM: Suriye’da serencam 10 yılda 307 bin sivil öldü

Guterres, Suriye’ye insani yardımların tıpkısı sene henüz uzatılmasını arzu etti

Share: