İstanbul startup yatırımlarında Avrupa’da dördüncü

Hamle yatırımları, 2022’nin ikinci çeyreğinde çabukluk kesti. Bu yılın ikinci çeyreği, 2021’in bir döneminden bu yana genişlik az yatırım yapılan çeyrek oldu. Bu sene ikinci çeyrekte 79 yatırım turunda 114 milyon dolar envestisman yapıldı. Aşama yatırımlarının çeyreklere bakarak dağılımına bakıldığında Getir’mağara mega yatırımı (555 milyon dolar) çıkarıldığında sabık sene ikinci çeyrekte, 205 milyon dolar envestisman yapılmıştı. 2020’nin ikinci çeyreğinde ise yalnızca 29 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde 10 milyon dolarlık envestisman miktarının üzerinde sadece 2 ittifak vardı. Bunlar Param Group ve Rubibrands’mağara aldığı yatırımlar oldu oldu.

Startups.watch’un etkinlikle açıkladığı verilere göre, 2022 ilk yarısında toplamda 140 yatırım turunda 1 milyar 393 milyon dolar envestisman yapıldı. Esasen Getir’in mega yatırımları çıkarıldığında sabık sene ekosistemde 601 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı, bu yılın önce yarısında bile 625 milyon dolar envestisman yapıldı.

Yılın ilk yarısında bütün yatırımın yüzdelik 90’ını oluşturan 1 milyar 252 milyon dolar, hoppadak 6 girişime yapıldı. Bunlar sırasıyla; Getir (768 milyon dolar ), Dream Games (255 milyon dolar), Insider (121 milyon dolar), Spyke (50 milyon dolar), Param Group (Açıklanmadı) ve Rubibrands (23 milyon dolar).

Yatırım büyüklüğü açısından; bakkal teslimatı, baziçe, yapay zeka, SaaS ve pazarlama teknolojisi yılın ilk yarısının ısıdam konularıydı. Yatırım adedi açısından; fintech, SaaS, AI, oyun ve e-ticaret öne daha çok. İlk yarıda 23 fintech yatırım aldı. Sonuç dönemdeki regülasyonlar yardımıyla hareketlilik ruhlu fintech dikeyi aynı zamanda arz çok etap kurulan dikeyler beyninde yer aldı.

Baziçe sektöründe yatırım anlamında ikinci çeyrekte yavaşlık olsa birlikte ilk devre yıla bakıldığında rekorlar tazelendi. Türkiye’de geçmiş yarıyılda 13 oyun girişimi toplamda 333 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımlar bazında Türkiye İngiltere, Norveç, Finlandiya ve İsveç’in üstünde 1. tam vadi aldı. Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal, oyun sektörünün bölünerek büyüdüğünün, girişimlerde çalışmanın etap ekosistemini bittabi henüz ferah yerlere getirdiğinin sunu bereketli örneği Peak olduğunu vurgulayarak, “bir zamanlar Peak’dahi müteharrik 80 yaşama elan sonra 65 girişim kurdu. Bunlardan 28’i baziçe girişimi oldu” dedi.

Türkiye Süper Küme’teki yerini korudu

Türkiye, yılın önceki yarısında Getir’in aldığı yatırımlarla Avrupa’dahi Hollanda, Estonya, Avusturya’nın üstünde Süper Yığın’teki (1 bilyon doların üstünde envestisman) yerini korudu. Güzeşte sene Şampiyonlar Ligi’hangi sâdır, Fransa ve İngiltere ise Süper Tabur’e kavrayışsız döndü. Şampiyonlar Ligi’nde sadece İngiltere kaldı. İstanbul ilk yarı yılda Avrupa’da Londra, Paris, Berlin’mağara peşi sıra arz haddinden fazla envestisman yapılan 4’üncü kent oldu. Oyun yatırımları anlamında ise Avrupa’dahi 1’inci sırada yer aldı ve Londra, Oslo, Helsinki ve Stockholm’ün üzerinde yer aldı.

Avrat girişimciler rekor kırdı

İlk nısıf yılda 140 yatırımın 36’sında avrat girişimci vardı. Bu sonuç 5 yıldaki yeryüzü yüksek ihtişam oldu. İlk yarı yılda kurulan girişimler incelendiğinde ise girişimlerin yalnız yüzdelik 15’i kadın girişimciler marifetiyle kuruldu. Güzeşte sene kadın girişimcilere toplamda 66 milyon dolarlık envestisman yapılırken, bu sene bu miktar 208 milyon dolara artık. Umumi yatırımların ortamında dahi karı girişimcilerin payı yüzdelik 26’evet imdi. Kahkaha Çilingir’mağara kurucusu olduğu Insider, bu yıl 121 milyon dolar envestisman aldı. Karı girişimcilerin olduğu şirketler ortada en çok yatırım yapılanlar Spy ke Games, Space Runners, Revel Games, Düşyeri, Vispera, Kidly, Wellbees, Cılız IK ve Bolt Insight oldu. (Dünya / Selenay Yalpak)

Türkiye Avrupa’nın 5. balaban startup pazarı

 

Türkiye’dahi startup’ların aldığı yatırımlar 1,5 bilyon dolara ulaştı

 

İsveçli startup şirketi, elektrikli uçar araba tasarladı

 

Türk startuplar 2021’de 1,5 milyar dolar envestisman aldı

 

Zenginlerin yıpranmamış envestisman hedefi startuplar

 

Share: