Bireşimli zekaların antropoit gözleri olacak

Veri insanları, yapay zeka üzere insan gözü ile benzer özelliklere erbap, retinayı imitasyon fail tıpkı miftah geliştirdi. Bu vesile yardımıyla sentetik zeka üstelik çevresini görsel anlamda insanlar kabil anlayabilecek.
Geçmişte yapılan çalışmalarda gözün saniyelik marifet aktarımının 10 milyon bit olduğu ortaya çıkmıştı. Bu türden tıpkısı bilgiyi entelekt namına elde edip işleyebilmek, otonom vesait imar etmek üzere yapılan çalışmalarda de büyük atılımların kapısını açma potansiyeline -sunu azından teoride- sahipti. Evet bu boyut sonsuz teoride mi kalacak? WebTekno’dan Emre Ömer Zehir’in haberine bakarak andıran zamanda bu kuram pratiğe dökülebilir.

Central Florida Üniversitesi (UCF) eliyle geliştirilen bir araç yardımıyla gelecekte bu teoriyi imtihan etmek cins olabilecek. Yıpranmamış aygıt, bileşimli zeka amacıyla herif gözündeki retinanın işlevlerini gerçekleştirmesi üzere üretildi.

Araştırmanın sonucunda bireşimli zeka üzere ayn bir bire bir çatı oluşturulması oylumlu aynı hamle atmayı sağlayacak. Bu ayn yapısı sayesinde bileşimli zeka benzeri şeyleri gördüğü anda bizim üzere algılayabilecek, üste baktığı şeyin temel mi yoksa fotoğraf, reklam panosu kadar ayrımsız görsel mi olduğunu üstelik ayırabilecek. Bu teknoloji robotlara ve özerk araçlara uygulanabilecek.

ACS Nano ünlü dergide yayımlanan makalede kayran kayran araştırmada, sentetik zeka gözünün henüz geniş benzeri aralıkta görebildiği da rapor edildi. Bu çatı görebildiğimiz ışık aralığının dışında morötesi ve kızılötesi spektrumda de görebiliyor.

Üç farklı muamele ayrımsız anda gerçekleşiyor

Bu kullanılmamış teknolojinin bir farklı öne çıkan yanı de üç farklı işlemi eş anlı namına gerçekleştirmesi. Bu bile şimdilik yeni yöntemi misilsiz kılıyor. Normal şerait altında bileşimli zeka bilgi işleme, belleğine kaydetme ve kavrama işlemlerini ayrı ayrı yaparken, bireşimli zeka gözü bu üç işlemi senkronik yapıyor.

Araştırmacılara göre kullanılmamış uygulayım bilimi var olanlardan çok daha acul ve elden 2,5 santimetrelik ayrımsız çipe sığdırılabiliyor.

Gökyüzünde nükleer tatil: Bileşimli zeka uçuracak!

Suçları ayrımsız hafta önceleri aritmetik fail bireşimli zeka!

Bireşimli zeka haleldar iş gücünün yerini alıyor

 

Share: