Türkiye ile Cezayir arasında teşrikimesai anlaşmaları yapıldı

Payitaht Cezayir’de planlı imza töreniyle hayata geçirilen anlaşmalara Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu ile Cezayir Toyluk ve Spor Bakanı Abdurrezzak Sebgeg imza attı.

Törende konuşan Kasapoğlu, akıbet dönemde ağırbaşlı ilerlemeler kaydeden Türkiye-Cezayir ilişkilerinde deneyimsizlik ve spor alanlarında de mesafeler katedileceğini söyledi.

Cezayirli mevkidaşına ve Cezayir halkına gösterdikleri sıcak karşılama zımnında teşekkürlerini ileten Kasapoğlu, “Türkiye-Cezayir iki arkadaş mutluluk, asırlara cemaat benzeri hukuku var, ortak kültürü var, kuma değerler var ve bu bağlar, bu birliktelik, bu muadele ruhu, biliyoruz, inanıyoruz ve onun üzere mücahede gösteriyoruz kim güçlenerek, büyüyerek bitmeme edecek” şeklinde konuştu.

“Cezayir milletinin cesaretiyle hava duydum”

Bu sene Cezayir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen 19’uncu Akdeniz Oyunları’na değinen Kasapoğlu, açılışı 25 Haziran’de Mehabet kentinde yapılan oyunların yapılanma bağlamında aklı başında olduğunu dile getirdi.

Kasapoğlu, Cezayirli yetkililer ve Cezayir halkını Türkiye’nin sülale sahipliğinde düzenlenecek 5’inci İslam Dayanışma Oyunları’na nida etti.

Cezayir’in 60’ncı bağımsızlık sene dönümüyle ilişik gösterilere de katıldığını belirten Kasapoğlu, “Cezayir milletinin o gücüyle, cesaretiyle çekicilik duydum” sözlerini kullandı.

Önemli katılım deneyimsizlik ve spor alanlarına dahi taşındı

İmza töreninde konuşan Cezayir Bilgisizlik ve Spor Bakanı Sebgeg da Türkiye Deneyimsizlik ve Spor Bakanı’nı ağırlamaktan sevinme duyduklarını dile getirdi.

Sebgeg, Türkiye ile Cezayir ortada bir nice alanda stratejik ortaklığın bulunduğunu belirterek, bunu deneyimsizlik ve spor alanlarına birlikte taşıdıklarını dile getirdi.

Cezayirli Nazır ayrıca 19’uncu Akdeniz Oyunları’nda kalburüstü sonuçlar düzlük Türk sporcuları birlikte tebrik kartı etti.

Türkiye ile İtalya beyninde 9 kesim imzalandı

 

Share: