‘Toplu taşımada maske takın’ uyarısı

Esenlik Bakanlığı’nın açıkladığı 27 Haziran-3 Temmuz haftası Kovid-19 verilerine bakarak, 57 bin 113 kişinin testi artı çıkarken, 25 gönül bile hayatını kaybetti. Tabloya göre fenomen sayısında akıbet benzeri haftada iki kattan çok artma yaşandı.

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Galebe Kurugöl, “Vakaların artmasının genişlik muhteşem sebebi toplu taşımada peçe iare zorunluluğunun kalkmasıdır” diye konuştu.

“Dolgun transfer araçlarında maskelerin kullanılmaması, bulaşmayı haddinden fazla fazla artırdı”

Sağlık Bakanlığı kaynaklarına göre 30 Mayıs’ta 7 bin olan olay sayısının, 27 Haziran-3 Temmuz bakımından 57 bine çıktığını söyleyen Kurugöl, sözlerine şöyle bitmeme etti: “Buna bakarak ülkemizde yüzde 750’den fazla benzeri çoğalma var. Bu beklenen benzeri durumdu zira şişman transfer araçlarında maskelerin kullanılmaması, bulaşmayı çokça çok artırdı. Söz tatilinde herif hareketliliği artacak ve çokça aşkın sayıda eş şişko taşıma araçlarını kullanacak. Peçe takılmamaya devam edilirse bu vakalar çokça elan fazla artacak.”

Yeterince test yapılmadığını aktaran Kurugöl, “Bu haldeyken birlikte hadise sayısı 57 bin. Yeterli sayıda imtihan yapılsa bu sayılar 10 intaç henüz fazla mümkün. Öte yandan imdi pandeminin 3’üncü yılı, hikâye sayıları bellek tümce gevşemeye başladı; ama insanların çoğunluğu kuralları tamamen boşlamış durumda. Şişko taşımalarda banko maske takılmıyor. Hastanelerde maske savmak mecburi olmasına rağmen oraya dahi maskesiz gelenler var. Hastane içerisinde bulunların yaklaşık yüzde 50’si peçe takmıyor. Bu şekilde hikâye sayılarında artış yaşanmaya bitmeme kırat” dedi.

Kurugöl, tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan ayrımsız çalışmaya göre serencam 1 yılda Kovid aşılarının 20 milyondan fazla hanay kurtardığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Kovid aşıları çokça kalburüstü. Ölümü ve hastaneye yatışı korkulu oranda önlüyor amma bulaşmayı yeteri kadar önlemiyor. Bu nedenle de insan temasının haddinden fazla olduğu yerlerde maske takılmalı. Öte yandan bulaşmayı önleyecek eskimemiş aşılar var. Bu aşılar alelhusus önceden aşılanmış kişilere yapıldığında, bakir varyantlara cebin dahi çokça ateş parçası yanıt sağlıyor. Çokça liyakatli olan bu aşılarla ilgili ÇAKER kullanma kararı aldı.”

“Öpüşme ve sarılma adetinden da ırak durmalıyız”

Eylül’de esasen telkih kalkışmak gerekebileceğini söyleyen Kurugöl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yol bakir kuşak aşılarla aşılanmamız gerekecek. Farklı aşılara göre kestirmece 30-40 hatim çok antikor sağlıyor. Bu aşılar bizi çok rahatlatacak ancak ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Ayrıca o aşılar gelene dek çokça dikkatli olmalıyız. Alelhusus bayramda insanlar annelerinin, babalarının, aile büyüklerinin sağlığı amacıyla maske takmalı; çünkü buğulu kişilerin aşısı olsa da hastalıktan güç etkilenebilirler. Öpüşme ve sarılma adetinden üstelik ırak durmalıyız.” (Habertürk – Bandaj Demirkır)

Yeryüzü teferruatlı hikâye: 471 bölüm Kovid testi zait çıktı!

 

Olay sayısı tıpkı haftada iki katına artık!

 

Share: