İngiliz hükümetinden İskoçya’nın ikinci istiklal referandumuna ret

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon’a yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Benzeri bambaşka bağımsızlık referandumu tahsis etmek amacıyla İngiliz Parlamentosundan, İskoç Parlamentosuna bitirme devri üzere ortaya koyduğunuz argümanları dikkatle inceledim. Ülkemiz sıkıntılı içi ve ancak dışında eşi yepyeni zorluklarla karşı karşıya olduğu için 2014’te İskoç halkı marifetiyle örtüsüz yanıtlanan tıpkısı soruya kafasız dönme zamanının geldiği üstüne hemfikir değilim.”

Johnson mektubunda, İngiliz ve İskoç hükümetinin birçok konuda yaptığı aksiyon birliğinin önemi dikkati çekti.

“İskoç demokrasisi ne bu hangi bile apayrı tıpkı başbakanın tutsağı olacak”

Nicola Sturgeon, Twitter’dan Johnson’ın namına gönderdiği mektubu paylaşarak, bunun, Johnson’ın “başvekil kendisine yaptığı serencam eylemlerden biri” olduğu yorumunda bulundu.

Sturgeon, “Örtüsüz nakletmek gerekirse, İskoçya bağımsızlığı seçme fırsatına ehil olacak. Umarım 19 Teşrinievvel 2023’te yapılacak bire bir referandumda amma değilse de umumi seçimle. İskoç demokrasisi hangi bu ne de bambaşka tıpkı başbakanın tutsağı olacak.” ifadelerine vadi verdi.

İskoçya hükümeti, 19 Teşrinievvel 2023’te bağımsızlık referandumu beğenmek istiyor

İskoç Millî Partisi (SNP) lideri Sturgeon, 28 Haziran’de yaptığı açıklamada, 19 Teşrinievvel 2023’te istiklal referandumu tahsis etmek istediklerini, bu planın yasallığının belirlenmesi amacıyla Erdemli Mahkemeye başvuracaklarını ve merkezi hükümetle üstelik görüşmeye “amade ve iştahlı” olduklarını söylemişti.

İstişare amaçlı plebisit yapacaklarını ve buna ait tasarının üstelik parlamentoya sunulduğunu belirten Sturgeon, oylamada bölüt “İskoçya mutlak benzeri mevki olmalı mı?” diyerek sorulacağını bildirmişti.

Referandumun “yasal” olması gerektiğini ve bunun istişare edilemez olduğunu kaydeden Sturgeon, merkezi hükümetin onayı olmadan yapılabilecek tıpkısı referandumun yasallığının belirlenmesi üzere Faziletli Mahkemeye başvurulacağını açıklamıştı.

Sturgeon, mahkemenin, İskoç Parlamentosunun plebisit düzenleme yetkisine topluluk olmadığına değişmeyen vermesi durumunda, ayrımsız sonraki umumi seçimin, “fiili tıpkı referandum” olacağını aktarmıştı.

İskoçya Başbakanı, mahkemenin lehte karar vermesi yerinde ise ilgili tasarıyı yasalaştıracaklarını bildirmişti.

2014’te reddedildi

SNP, 2014’te yapılan referandumda İskoçlar yüzdelik 55’le bağımsızlığı reddetmiş olsalar bile Brexit’in durumu değiştirdiğini ve yeni benzeri referanduma ihtiyaç olduğunu savunuyor.

Brexit referandumunda İngilizlerin tersine yüzdelik 62 kırmızı oy kullanan İskoçlar, istemedikleri halde AB’den çıkarıldıklarını belirtiyor.

Referandum amacıyla icazet gerekiyor

Kullanılmamış bir istiklal referandumu ayırmak amacıyla İngiliz Parlamentosundan müsaade kabul etmek gerekiyor. Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin çoğunluğu elinde bulundurduğu 650 üyeli parlamentodan hakeza bire bir iznin çıkması imkansız görülüyor.

Bu nedenle, istiklal yanlılarının mütenavip yollar deneyebileceği değerlendiriliyor. Bu seçeneklerden birini, İngiliz Parlamentosundan izin alınmasını mecburi kılan yasaya cebin mahkemeye gezmek oluşturuyor.

Johnson’dan incizap çağrılarına ret

 

İngiltere’da atılganlık oylamasına yönelik kavait görüşülecek

 

İngiltere’bile istifaların ardından eskimemiş bakanlar atandı

 

İngiltere’üstelik nazır istifaları sonrası ‘Hükümet çöküyor’ iddiası

 

İskoçya’de ikinci istiklal referandumu kampanyası

 

Share: