ABD’den İran’ın petrol ve petrokimya ticaret ağına müeyyide

KUL yönetimi, İran’ın Doğu Asya’ya petrol ve petrokimya ürünleri satmasına yardım ettikleri gerekçesiyle birey ve kuruluşlardan oluşan arsıulusal tıpkısı zehir yaptırım listesine ekledi.

MEMLUK Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, İran şirketlerinden Doğu Asya’ya yüz milyonlarca dolar mesabesinde yer yağı ve petrokimya ürününün teslimatı ve satışının kolaylaştırılması üzere Koy merkezli paravana şirketler ağının kullanıldığı aktarıldı.

Açıklamada, aralarında İran merkezli Jam Petrokimya Şirketi’nin birlikte bulunduğu kuruluşlar ile kişilerden oluşan arsıulusal ağın yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Yıldırıcılık ve Mali İstihbarattan Sorumlu Kaynak Müsteşarı Brian Nelson, “MEMLUK, İran ile Kuma Şümullü Eylem Planına paçarız neva sağlamaya müteveccih tıpkı anlaşmaya varmayı üstenme ederken, İran yer yağı ve petrokimya ürünlerinin satışına müteveccih yaptırımları uygulamak üzere mecmu yetkilerimizi kullanmaya bitmeme edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

MEMLUK borsaları, Fed tutanaklarının peşi sıra yükselişle kapandı

 

Fransa’dan vatandaşlarına, ‘İran’a gitmeyin’ uyarısı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’a gidiyor

 

Share: