IMF finansal risklere alın uyardı

IMF, Küresel Mali İstikrar Raporu’nun “Kripto Ekosistemi ve Finansal İstikrar Zorlukları” başlıklı bölümünü yayımladı.

Saklı Yazı ekosisteminin acul büyümesinin kullanılmamış fırsatlar sunduğuna ilgi çekilen raporda, saklı yazı erinç teknolojilerinin daha çabuk ve daha çarkıt sınır dışı ödemeler amacıyla benzeri miftah olma potansiyeline ehil olduğu belirtildi.

Raporda, merkezi olmayan finansın daha inovatif, etraflı ve belirgin mali hizmetler için ayrımsız dünya haline gelebileceğine meni edilerek, potansiyel kazanımlara rağmen kripto varlıkların çabuk büyümesinin ve küsurat şekilde benimsenmesinin finansal balans zorlukları üstelik doğurduğu aktarıldı.

Gelişmekte olan ekonomiler amacıyla saklı yazı varlıkların henüz fazla kullanılmasının ara sıra menafi sağlayacağına vurgu yapılan raporda ayrımsız zamanda, özellikle dirlik ve servet ikamesi açısından, cesim-finansal riskler birlikte oluşturabileceği kaydedildi.

Saklı Yazı varlıkların ortalık değeri 2 trilyon doları aştı

Raporda, kripto varlıkların etraf değerinin iri değer dalgalanmalarının ortasında muhteşem ölçüde büyüdüğü, tam kripto varlıkların mecmu piyasa değerinin 2020’nin başından bu yana 10 itmam artarak Eylül 2021 itibarıyla 2 trilyon doları aştığı bildirildi.

Mali muvazene risklerinin henüz sistemik olmadığına işaret edilen raporda, global etkiler ve çoğu ülkedeki az operasyonel ve düzenleyici çerçeveler ayn önüne alındığında risklerin yakından izlenmesi gerektiği vurgulandı.

Raporda, saklı yazı ekosisteminin ortaya çıkardığı güçlük arasında kripto dirlik sağlayıcılarından kaynaklanan operasyonel ve mali külliyet riskleri, kripto varlıkları ve merkezi olmayan para için yatırımcı koruma riskleri ve gâh sabitkoinler (stablecoin) amacıyla güçlükle rezervler ve bildirimlerin düz aldığı ifade edildi.

Gelişmekte olan ekonomilerde kripto varlıkların küsurat ticaretinin istikrarı bozan resülmal akışlarına kez açabileceğinin hatırlatıldığı raporda, siyaset yapıcıların saklı yazı yaratıklar amacıyla küresel standartlar uygulaması ve vukuf boşluklarını ele alarak kripto ekosistemini strateji yeteneklerini geliştirmesi gerektiği aktarıldı.

Raporda, sabitkoinlerin rolünün büyümesiyle düzenlemelerin, oluşturdukları risklere ve iktisadi işlevlerine uygun olması gerektiği vurgulanarak, saklı yazı varlıkları benimseme (cryptoization) riskleriyle yüz yüze artan gelişmekte olan ekonomilerin makroekonomik politikaları güçlendirmesi ve minval bankası dijital dünyalık birimleri çıkarmanın faydalarını ayn uğrunda bulundurması gerektiği kaydedildi.

İran’dan kripto madencilik baştan başlıyor

 

Powell: Kripto paralar yasaklanmamalı, amma…

 

Çalışmanın geleceğini değiştirecek saklı yazı trendi

 

Share: