İkinci umum piyasasında fiyatlar eskiye dönmeyecek

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı bireylerin pandemi dolayısıyla dolgun nakil aracı adına araba kullanmaya çevrilmiş irade artışının üstelik bunda deli dolu olduğunu kaydetti. Yaptığı yazılmış açıklamada Kumdakcı, “Sıfır kilometre araba fiyatları üç kamer öncesine göre kestirmece %40 arttı. İkinci umum fiyatları ise gâh işaret ve modellerde başarısız kilometrelerle yarışır ayla geldi” dedi.

İkinci umum araba fiyatlarındaki artışın sonuç yıllardaki bildirme faziletli seviyesinde olduğunu ifade fail Kumdakcı şunları söyledi: “Öyle ki araçlar erişim amacı ile kullanılmanın yanında daha çok yatırım ara bulucu adına görülüyor. Bunun başlıca sebebi arz-dilek dengesinin bozulması adına gösterilebilir. Pandemi etkisi ile şişman nakil istimal isteği hesabına özel vesile ile seyahat isteğinin sosyete geneline yayılması ve 1 kamer öncesine büyüklüğünde amme bankaları yoluyla bağan faizli yüreklilik desteğinin sağlanması ikinci ahali araçlara talebi arttırdı. Esasen pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi başkaca sınırlı aynı dönem fabrikaların mecbur kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü. Arz-irade dengesinin bozulması beraberinde 30 Ağustos tarihinde yapılan ÖTV artışı, açkı fiyatlarında saldırgan ayrımsız yükselme yarattı” dedi.

“FİYATLAR ESKİYE DÖNMEYECEK”

Piyasalardaki genel beklentinin fiyatların düşeceği yönünde olduğunu tamlayan Kumdakcı, “Ümit bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar, ülkemizde efdal seyreden döviz seviye fiyatlaması ve ÖTV oranlarında benzeri tedenni olasılığının şimdilik olmaması fiyatların bire bir daha sakat seviyelerinde seyretmesine imkân vermeyecektir. Ezcümle fiyatların bu kadar artmasının biricik nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’mağara evvel yarısında dahi devam edeceğini ifham etmek hatalı olanaksız” dedi. 

 

Share: