Icra Vekili Hulusi Akaret’dan ‘hububat koridoru’ açıklaması

Bakan Hulusi Akar, Cumhur Reisi Erdoğan ile Somali Cumhur Reisi Hasan Şeyh Mahmud arasındaki ortak matbuat toplantısının ardından gazetecilerin “hububat koridoru” konusundaki sorusunu yanıtladı.

Tahıl koridoruna ilişik görüşmelerdeki son uzanım karşı vukuf veren Akaret, Reisicumhur Erdoğan’ın besin krizinin çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri çerçevesinde sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

“Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz”

Teknik konuların ve bahir seyrüseferinde düzenlilik boyutunun olduğunu nâkil Akar, bununla ait Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmalara devam ettiklerini ifade fail Akaret, “İlgili bakanlıklar, kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bire bir zamanda müspet son ahzetmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’den aynı heyetin Rusya’ya esasen gidip gitmeyeceğine yönelik soruya “Olanaklı, gidilebilir, muhataplarımız dahi gelebilir” karşılığını veren Akaret, ayrıksı aynı gazetecinin, “Hububat koridorunun hayata geçirilmesine yönelik tıpkısı gecikmenin olduğunu düşünüyor musunuz” sorusu üstüne, şunları kaydetti:

“Bu konuda dört balaban aktör var: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM. Konuyla ilgili bahir seyrüseferinde düzenlilik boyutu var. Mayınlar ve limanların güvenliği konusu var. Ülkelerin endişeleri kabil çeşitli konular var. BM’nin aldığı kâh kararlar, çizdiği tıpkısı çerçeve ve plan var. Bütün bunların bütünü değerlendirilerek tıpkı defa seçmek için çaba gösteriliyor. Türkiye’nin ne yapmakta olduğunu, sağduyu arsıulusal can ve kurumlar dahi devletler üstelik ölçüm ediyor.”

Peskov’dan Acımasız tahılı açıklaması: Acun pazarına çıkışına engel var

 

Rusya, Ukrayna’dan tahıl ihracatı üzere barışma imzaladı

 

Odessa limanlarında 6 milyon titrem tahıl bekletiliyor

 

Share: