Hollanda evden çalışmayı yasallaştırdı

Güneş Tacı virüsü salgınının başlamasıyla beraber mesai hayatındaki esaslı alışkanlıklar ve kurallar birlikte değişti. Virüsün ortaya çıktığı ve salgının korkulu boyutlara ulaştığı günlerde yaygın arkaç mevrut evden faaliyet şekli çıktı mesai dünyasının az daha olmazsa olmazlarından biri haline geldi.

Oranla virüsün etkisini azalttığı, insanların imdi bilinçlendiği, aşılarla ve maskelerle önlem aldığı bu günlerde de evden emek, çalışanların sunu çokça aradığı faaliyet şekillerinden biri.

Hollanda üstelik bu konuda ayrımsız yasa ile unsur imza atıyor. Salı günü Hollanda’nın iki meclisli parlamentosunun madun meclisi tarafından onaylanan yasada, evden mesai kanuni tıpkı doğruluk haline geldi. Yasanın, nihai kendisine akseptans edilmeden önce daha Hollanda senatosunun onayına ihtiyacı var. Kanun, işverenleri, meslekleri izin verdiği sürece çalışanların evden çalışma taleplerini dikkate almaya zorluyor.

ÇALIŞANLARIN FATURALARINA KATKIDA BULUNULUYOR

Hollanda’dan önce ise Portekiz parlamentosu, pandemi dolayısıyla küsurat alarga çalışmayı kurallara bağlamıştı. Yeni kurallara bakarak; işverenlerin çalışanlarla mesai saati dışında bildirişim kurması yasaklanmış ve şirketlerin, çalışanların internet ve faaliyet faturalarına katkıda bulunmaları sağlanmıştı.

Portekiz’deki kuralların, ondan aşkın çalışanı olan şirketler için muteber olması kararlaştırılmıştı.

BAZI ŞİRKETLER İSTEKSİZ

Salgın döneminde açıktan çalışma üzerine isteksiz şirketlere önlem ahzetmek için tıpkısı hamle de Fransa’dan gelmişti. Fransa Mesai Bakanı Elisabeth Borne, bu kalem şirketlere idari nakdî ceza çevirmek istediklerini söylemişti.

Nezaret, müfettişlerin, “bazı şirketlerin millî ortaklık protokolünde (PNE) öngörülen engin çalışmanın uygulanmasına dayanım gösterdiğini” bildirmişti.

Hollanda’daki karar, özge ülkeler ve hatta şirketler amacıyla avangart benzeri karar gibi. Bloomberg’mağara geçtiğimiz ay yayınladığı bir habere bakarak üstelik 10 şirketten 4’ü evden çalışmayı genişletiyor.

Buna rağmen çalışanlarını ofiste müşahede üzerine kararlı adlar da var. Tesla CEO’su Elon Musk, çalışanların ofise gelmeme yerinde onları kovmakla yıldırma eden sözleriyle ilgi çekmişti. Apple CEO’su Tim Cook ise ofise periyot planını açıkladığında çalışanların tepkisiyle karşılaşmış ve ayrıca kayırıcı dozaj yöneticilerinden bazılarının istifalarıyla karşılaşmıştı.

Alarga mesai eşey eşitsizliğini körüklüyor

 

Uzaktan say enflasyonu yavaşlatabilir

 

Z Kuşağı alarga çalışmayı tercih ediyor

 

Londra engin çalışmayı sevdi

 

Share: