HIV virüsünün yeni varyantı bulundu: Artık elan ölümcül

Bili insanları, Hollanda’birlikte AIDS hastalığına sefer açan HIV-1 virüsünün 3,5 ila 5,5 kat elan çabuk yayılabilen ve henüz zararlı olan yıpranmamış ayrımsız varyantını belirleme etti.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi Şişman Malumat Enstitüsü ile Hollanda HIV İzleme Vakfının kuma çalışması sonucu araştırmacılar, bakir “VB” ünlü varyantla enfekte kişilerin daha acul AIDS geliştirebileceğini ve varyantın muafiyet sistemini zayıflatabileceğini ortaya koydu.

AIDS’in iki intaç elan hızlı gelişmesini sağlıyor

Science dergisinde yayınlanan araştırmaya bakarak, bu varyantla enfekte erat, gayrı varyantlarla enfekte olanlardan 3,5 ila 5,5 bitirme daha fazla viral yüke eş. Bu birlikte enfekte olmuş kişilerin virüsü başkalarına bulaştırma olasılığının elan erdemli olduğu anlamına geliyor.

Fakat, araştırmacılar, bakir varyantın ahali sağlığı için ayrımsız zılgıt oluşturmadığına bel ederek HIV’li kişilerin tedavisinde rutin beğenilen antiretroviral tedavinin, kullanılmamış varyanta cebin dahi canlı olduğunu ve bağışıklık sisteminin eş iyilik gösterdiğini vurguladı.

“1990’larda Hollanda’dahi ortaya imdi”

Araştırmanın sonuçlarına göre, eskimemiş modifikasyon ilk namına, 2018’de Avrupa ve Uganda’dan HIV örneklerini belirleme eden BEEHIVE projesindeki 17 HIV fazlalık bireyde tespit edildi.

Vukuf insanları bu bireylerin 15’inin Hollanda’dan gelmesi cihetiyle daha sonradan bu ülkedeki 6 bin 700’den fazla HIV artı bireyden oluşan tıpkısı gruptan elde edilen verileri analiz ederek mutluluk genelinde 92 yaşama VB varyantı elan belirledi.

Bu bakir varyantın, evvel adına 1980’lerin sonlarında ve 1990’larda Hollanda’da huruç olabileceği ve 2000’lerde değişik varyantlardan daha hızlı yayıldığı adisyon ediliyor.

Buna değer, araştırma sonuçları, VB varyantının 2010’dan beri düşüşte olduğunu ortaya koydu.

Eskiden araştırmacılar, dünya çapında 38 milyondan aşkın insanı etkileyen ve bugüne kadar 33 milyonun ölüme bozukluk olan HIV-1 virüsünün, virüsün bulaşıcılığı üstünde balaban etkileri olabilecek bakir mutasyonlar geliştirebileceğine dair endişeleri dile getirmişti.

Güneş Tacı virüs uzun vadede bizi elbette etkileyebilir?

 

Virüs yeniden kontrolden çıkıyor

 

Share: