Çalışanların tercihi streç saatler

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İşverenler yalınlık pozisyonları doldurmaya çabasıyla maaşları artırırken, çalışanların gücü dahi yükseliyor. Çalışanlar, ofise gitseler bile gitmeseler bile elastik iş saatleri istek ediyor. Future Forum yoluyla, Slack Technologies işbirliği ile çalışmanın geleceğine yönelik hazırlanan araştırma raporu, anket çalışmasına katılanların %95’inin esnek saatler istediğini ortaya koydu. Çalışanların %78’i ise lokasyon üstüne esnekliğe ehemmiyet verdiğini söyledi.

2021’mağara kasım ayında 10 binin üzerinde çalışanın katılımıyla yapılan soruşturma çalışmasından toplanan veriler, pandeminin ikinci yılında hibrit mücahede modellerinin ne büyüklüğünde pop ağıl geldiğini gösterdi. Az Daha bütün çalışanlar gelişigüzel şeyin üzerinde esnekliğe ehemmiyet verdiğini söyledi. Bir zamanda ofisten ve evden müteharrik şahıslar arasında maaş ve prim ayrımı gözetilmesinden kaynaklanan endişeler dahi dile getirildi.

Wall Street Journal’ın haberine bakarak araştırı tıpkısı zamanda ant ve lokasyon fark etmeksizin elastikiyet seviyesinden mutlu olmayan çalışanların oranının %72 olduğunu ve bu çalışanların, bakir aksiyon fırsatlarını değerlendirmeye zahir olduğunu ortaya koydu.

Future Forum Komutan Yardımcısı Sheela Subramanian, “istediklerini almadıkları takdirde, bakir tıpkısı gelişim aramaya açıklar” dedi. Birçok işveren çalışanların ofise yaklaşmak istememesi evet de pandemi nedeniyle isteksizce bile olsa ayrıntılı vadeli melez ve alarga faaliyet modellerini benimsedi. Fakat bazen yöneticiler karşı karşıya himmet düzenlemeleri konusunda farklı düşüncelere cemaat. Titr Francisco merkezli afiyet teknolojileri şirketi Castlight Health CEO’akarsu Maeve O’Meara, çalışanlarının ofiste sadece hususi tıpkı lüzum olduğunda toplanması gerektiğini söyledi.

Açıklamasında, “insanları berenarı kategorik ifade edilmiş tıpkısı nedenle ofise çağırıyor olmalıyız. Bu işbirliği, inovasyon, planlama evet bile sadece toplumsallaşma birlikte kabil” dedi. Gruptaki kişilerin hangi antlaşma aralığında çalışacağına müteveccih takım üyeleri arası anlaşmalar, birçok sektörde popüler arkaç geldi.

Streç mesai düzenlemelerinin, pandemi sonrasında da devam etmesi bekleniyor. 

Subramanian, kişilerin kaç saat çalıştığına odaklanmanın bozuk moda bir karın biçimi olduğunu söyledi ve “bunun yalnızca tıpkısı yerde bulunmaktan çıkıp, kişilerin yarattığı değerlere odaklanılan bir bütün haline gelmesi gerekiyor” dedi. 1 ve 30 Kasım tarihleri ortada ölçülü Future Forum anketi tıpkı zamanda melez modellerde müteharrik kişilerin oranının mayıs ayından anketin yapıldığı döneme kadar %12 artış gösterdiğini ortaya koydu.

Bu çalışanlar, zamanlarının tıpkı kısmını evden, ayrımsız kısmını ofisten çalışarak geçiriyor. Korona virüs aşılamalarında bereket kaydedilmesi birlikte bir nice kişinin ofise dönebilmesinde etken oldu. Ankete katılanların üçte birinden fazlası, melez düzentileme modelini yeğleme edeceklerini söyledi. Bir Nice müteharrik, evden mücahede modelinde verimliliğinin arttığını ve daha evvel kuramadığı gelişim/yaşam dengesini kurabildiğini rapor etti. Müşavirlik ve araştırı şirketi Gartner İnsan Kaynakları Araştırmaları Başkanı Brian Kropp, bu nedenle hibrit modelin, çalışmanın geleceği olabileceğini söyledi.

Kropp, “engin ve melez modellerde iki sene geçirdik ve buna alıştık. Bunu pekâlâ yürüteceğimizi biliyoruz. İnsanlar esnekliği seviyor. Şirketler üstelik maliyet tasarrufunu” dedi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre birçok şişman iştirak çalışanlarının birçoğunun haftanın ara sıra günlerini ofiste geçirmesine karar vermiş olsa de, melez çalışmanın dahi bazı dezavantajları var. Yöneticiler hele dahi hiyerarşinin madun kademelerinde vadi düzlük ve streç faaliyet dilek fail karı çalışanlar, etkin anneler ve etnik azınlıkların eşitsiz koşullara maruz kalabileceğinden endişeli.

Soruşturma çalışmasına katılan yöneticilerin %71’i ofiste haftanın yer az üç haset çalıştıklarını, yönetici olmayanların %63’ü ise oldukça yoğun ofise gittiklerini söyledi. Yöneticiler ve çalışanların tercihleri ortada az çok özen albenili bire bir ayrım var. Uzaktan müteharrik yöneticiler, ofisten faaliyet konusunda hevesli olmaya çok daha yatkınken, çalışanların sadece %37’si ofise dönmeyi tercih edeceklerini söyledi. Çalışanların istekleri, kurumların operasyonları açısından sunu mezru yöntemler olmayabilir.

Stanford University Ekonomi Profesörü Nicholas Bloom, “dümen ve çalışanların tercihleri arasında şişman aynı cenk yaklaşıyor” dedi. Yakın zamanda açıklanacak olan ve Bloom’un gerçekleştirdiği tıpkı apayrı araştırma bile Future Toplu Tartışma’un çalışan algısına koşut sonuçlar taşıyor. Bloom’un anketine katılan çalışanların %75’i evden çalışacakları günleri latif hakkına iyesi olmak isterken, işverenler çalışanların ne periyot ofise gideceğini belirleyen kalkışmak istiyor.

Bloom, “şirketler çalışanların bu kararı vermesine gönülsüz yaklaşıyor” dedi. Bunun nedeni ise hibrit say modelinde, seçme günde çalışanların yer beş altı %20’sinin ofiste mümteni olması. Bu kapsam balaban toplantıların gerçekleşmesini de zorlaştırıyor. Buna rağmen, nazik şirketlerde bilcümle çalışanlara aynı emek modelini dayatmak da işverenler ve yöneticiler amacıyla oldukça riskli. Bloom, “şirketler çalışanlarına seçme hakkı fark etmek zorunda kalacak” dedi.

Tesla, 817 bin aracını köylü çağırıyor

 

Getir’e Amsterdam’dan sonra ayrımsız yasak daha

 

Yüzdelik 50’yi aşmaya başladı! Natürel aşılama etkisi yaratabilir

 

Share: