FT: Nissan yöneticileri Renault ile ayrılmayı planlıyor

Financial Times’ın kaynaklara dayandırdığı haberine bakarak, Nissan Motor Co. yöneticileri Carlos Ghosn’un Japonya’dan kaçışının ardından Renault SA. ile gizil tıpkı ayrılığı hızlandırmayı planlıyorlar.

Financial Times’ın haberine göre, mühendislik ve imalat kısımlarının tamamını havi potansiyel ihtilaf üzere yapılan civar görüşmeler Nissan’ın dümen kurulunda yapılacak değişiklikleri dahi kapsıyor.

Renault ve Nissan konuya ilişik yorum yapmadı

Gazetede önümüzdeki haftalarda inikat üzere beş altı kuma projeyi açıklayacak olan Renault Umumi Heyet Başkanı Jean Dominique Senard’ın güzeşte sene Carlos Ghosn’un adına göreve başladığında, katılım konusunda şüpheleri olduğu bildirildi.

Nissan yönetimine mail tıpkı kaynak Nissan’ın kullanılmamış göreve gelen CEO’su Makoto Uchida’nın bu yıpranmamış projeler üstüne Senard ile andıran düzentileme halinde olduğunu belirtti, antrparantez kaynaklar Ghosn döneminde bile kâh mühendislerin imalat ve mühensilik kombinasyonunun destekcisi olmadıklarını bildirdi.

Gazetenin haberinde, ağız ağıza tıpkısı ayrılmanın bahis konusu olduğu durumda, iki makine üreticisinin dahi bakir ortak arayışına girebileceği bildirildi.

Mali suçlardan belde Japonya mahkemesinde yargılanan Renault SA ve Nissan Motosiklet Co CEO’akarsu ve Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn eş hapsinde tutulduğu Japonya’yı infirak ederek Lübnan’a kaçmış ve Japonya’nın doğruluk sistemini  ‘hileli’ yerine nitelemişti.

(Bloomberg HT)

 

Share: