Demir eksikliği kadınları aşktan soğutuyor

Çiftler ortada tensel isteksizliğin yeterince önemsenmediğini ve cinselliğin çiftler beyninde konuşulması tabu adına algılanan tıpkısı laf olduğunu tamlayan İstinye Üniversite Hastanesi Medical Otopark Gaziosmanpaşa Psikiyatri Uzmanı Dr. Misyon Kızıl, “Gündelik yaşamın koşuşturmaları, aksiyon stresleri, sülale içi ilişkilerde olan gerginlikler, maddi mesail, çocuklarla ortaya sâdır vehleten krizler, günce sorunlarla kavgalar derken çiftler cinsellikten anbean uzaklaşmaya başlıyor. Bu konunun konuşulması, üzerindeki sosyal tabular üstelik devreye girince cinsellik kabil balaban benzeri laf ve bu konuda yaşanan sorunlar hasıraltı edilmeye başlanıp görmezden geliniyor. Aynı camdaki ufak tıpkı mesafe bittabi ki yavaş yavaş giderek büyüyor ve sunu sonunda camı çatlatıyorsa, eşeysel yaşamda biriken sorunlar bile evlilikte giderek büyüyen bire bir çatlağa dönüşüyor” diyerek konuştu.

CİNSEL İSTEKSİZLİĞİN SEBEBİ RUHIYAT YAHUT TIBBİ RAHATSIZLIKLAR OLABİLİR

“Dünya Afiyet Örgütü’hangi göre seksüel sağlık; ayrımsız kişinin seksüel yaşamını ayrımsız zorlama olmadan, bahtiyar ve zarar gıyaben sürdürebilmesidir” diyerek konuşan Dr. Amaç Altın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dimdik tıpkı iletişim, yabanlık gelişimi ve çiftler arasındaki sevginin paylaşımını olumlu yönde zenginleştirmenin beraberinde can, fikrî ve toplumsal bütünlüğünü sağlamaya yardım sağlar. İnsanlarda cinsellik heves, uyarılma, yetinme ve hal evrelerinden oluşur. Bu safahat değişik anatomik ve fizyolojik süreçleri içerir. ‘İstek evresi’ başka evrelerden bağımsız olup cinselliği başlatan ve şekillendiren bildirme cesim evredir. Bu nedenden ufuk yeryüzü sık karşılaşılan cinsellik sorunlarından biri cinsî isteksizliktir. Erkeklerden farklı olarak kadınlarda cinsellikle ilgili yaşanılan sorunların kaynağında; ruhiyat yahut tıbbi rahatsızlıklar olabileceği gibi kişinin yaşamı içerisinde karşılaştığı cinsel yahut şahıslar arası sorunlar cins. Bir Nice vakada ise bu sorunların genellikle birlikte bulunduğunu görmekteyiz.”

ALAMET BIRLIKTE, YARA DAVRANIŞ BILE KADINI SOĞUTABİLİR

Dr. Değerli, istenmeyen aynı can ile evlilik, tensel saldırılar, cinsellik ile ilgilendiren çocukluk yahut cahillik çağında öğrenilen kavisli ve korkutucu bilgiler kabilinden huysuz seksüel tecrübelerin kadının cinselliğe alın menfi bir tutumunun oluşmasına posta açabileceğine dikkat çekti.

Dr. Kızıl, “Hele ülkemizde eşlerin ilgisizliği, aldatmaları veya eşlerinin ebeveynleri (alelhusus kayınvalideler) ile ait sorunlarda eşinin kadına bindi olmamasından kıran kadınlar eşlerine alın ateş, üste amaç duymaya başlar. Bu uzanım kadının eşine alın aksi hissiyat beslemesine, sevgisinde azalmaya hastalık olurken cinsel dilek dahi pahal yönde etkilenir. Esasen eşinin muktezi zatî hijyeni göstermemesi, şiddetli üzeri ve kenar kokuları olması durumlarda kadınların –özellikle elan çakal kadınların- tensel uyarılmalarını karşıt etkiler. Bu durumu kimi vakit eşi ile konuşamaz yahut eşinden bu konuda vacip desteği göremez. İlerleyen dönemlerde kadında tensel anlamda gönülsüzlük gelişmeye başlayabilir” diye niteleyerek konuştu.  

HALSİZLİK VE ENERJİ KAYBINI CİDDİYE ALIN

Çiftleri halsizlik ve enerji kaybını ciddiye almaları gerektiği konusunda münebbih Dr. Değerli, şöyle konuştu:

“Mıhlı ve bahtiyar ayrımsız eşeysel yaşam amacıyla her iki cinste dahi fiziksel afiyet olmazsa imkânsız benzeri gerekliliktir. Akıbet yıllarda durağan dirim tarzı özellikleri, elverişsiz ve dengesiz beslenme sonucunda alelhusus Fe (demir) eksikliği anemisi, B12 ve D vitamini başta tevessül etmek amacıyla başka vitamin eksiklikleri sıklıkla görülmektedir. Söz Gelişi istatistiklere göre yekpare Dünya’da kadınların yüzde 35’inde Fe eksikliği anemisi görülmektedir. Bu durum alelhusus kadınlarda ağırbaşlı halsizlik, isteksizlik ve erke kaybına illet olurken, cinsî yaşam üstelik bundan etkilenecektir. Gine tiroit işlev bozukluları, diyabet kabilinden endokrinolojik rahatsızlıklar seksüel isteği azaltabilir. Cinsî gönülsüzlük, tevettür ilaçları, bazı antidepresanlar veya tevellüt taharri ilaçlarının yan etkisi namına dahi ortaya çıkabilir.”

UZMANA GİTMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Psikoloji rahatsızlıklar ortamında kadınlarda bildirme yoğun görülenlerinden tıpkı tanesinin Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu (HCİB) olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Meram Kızıl, “Kadınlarda HCİB, cinsel fantazya/ tensel istekte sabah akşam ya de yineleyici yerine ortaya sâdır ve sevimli/ kişiler ortada ülkü oluşturan ekalliyet ya dahi eksiklik yerine tanımlanır. Çalışmalarda sıklığı üzerine ayrı ayrı veriler olmasına karşın toplumda görülme sıklığı yüzde 9-12 civarındadır. Kadınlarda yüzde 20-40 kabil yüksek tıpkısı oranda görülen yetişkin bunalım günce klinikte sunma sık gördüğümüz cinsî gönülsüzlük nedenlerinden biridir. Heybetli depresyonun bulgularından biri tensel isteksizlik olmasının beraberinde tedavisinde geçer antidepresan ilaçlarının bazılarının yan etkileri, bu durumu elan boğuk aynı hale sokabilir. Yine kadınlarda tanıdık vajinismus rahatsızlığında ongun benzeri sağaltım ve otama süreci ile çözülmez ise ilerleyici dönemlerde eşeysel isteksizliğe hastalık gibi. Kadınlarda görülen eşeysel gönülsüzlük belli tıpkı süre sonradan hem ruhiyat hem dahi ailevi ve sosyal işlevsellikte sorunlara illet olabileceği üzere ilgi edilmesi ve ehemmiyet verilmesi gereken aynı durumdur. Bu sorunları işlek kadınların, bildirme gücük zamanda bu konuda eğitim almış can kuşu sağlığı profesyonellerinden bindi alması önemlidir” ifadelerini kullandı.

Share: