Kovid’i yenen herhangi bir 5 kişiden birinde görülüyor

Çin’da yapılan kullanılmamış bir araştırmada, salgının ortaya çıktığı Wuhan kentinde Kovid-19 zımnında hastaneye kaldırılan bin 655 kişi incelendi. Bilim insanları bu hastalardan 359’unun (yüzde 22) şeş ayın arkası sıra saç dökülmesi problemi yaşamaya devam ettiğini bildirdi.

NORMAL BİR PSİKOLOJİK REAKSİYON

Bulguları The Lancet dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarları saç dökülmesinin stres verici olayların peşi sıra sâdır alişilagelen tıpkısı ruhsal aksülamel olduğunu ve güdük ayrımsız süre sonradan ortadan kaybolduğunu belirtti. Fakat, araştırmacılar 6 aydan elan mufassal süren saç dökülmesinin keder donör olabileceğini ve bunun Kovid-19’un alopecia (metres şeklinde saçlardaki küşayiş) üzere sakil durumlara sebep olduğunun kanıtı olduğunu anlatım etti.

Çalışma kapsamında, Wuhan’daki Jin Yin-tan hastanesinde 7 Karı ile 29 Mayıs arasında taburcu edilen Kovid-19 hastaları şeş ay boyunca strateji edildi. Bu süreç içerisinde hastalara yaşadıkları semptomlarla ilişik sorular soruldu, düzenli olarak koku tahlili yapıldı ve türlü fiziksel muayeneler gerçekleştirildi.

SAÇ DÖKÜLMESİ ÜSTELIK TEMEL SEMPTOMLARDAN BİRİ

Araştırmacılar, Kovid-19’u yenenlerin çoğunlukla fütur, kas zayıflığı, uykuya dalmada ağırlık, anksiyete veya bunalım gibi durumlardan muzdarip olduğunu buldu. Ancak, saç dökülmesi birlikte keşfettikleri anne semptomlardan biriydi.

Sonuçlarda, incelenen kişilerin yüzdelik 63’ünün fütur yahut adale zayıflığı, yüzde 26’sının uykuya dalmada sıkıntı, yüzdelik 23’ünün anksiyete veya boğunç, yüzdelik 22’sinin ise saç dökülmesi yaşadığı görüldü.

Çin Tıbbi Bilimler Akademisi araştırmacıları, “Çalışmamızın amacı, hastaneden taburcu olan Kovid-19 hastalarının yaşadığı detaylı dönemli keyif sorunlarını açıklayabilmektir. Bildiğimiz kadarıyla, araştırmamazın şimdiye kadar Kovid-19’u yanen yetişkinliklerle yapılan en serbest ant aralığına sahip çalışmadır” ifadelerini kullandı.

DETAYLI KOVİD HAKKINDA

Bakir türlü koronavirüsten (Kovid-19) iyileşen binlerce koca, aylar sonraları günlük hayatına dönmesini zorlaştıran semptomlarla mücadele etmeye bitmeme ediyor. Hastaların, kronik usanç ve bilişsel problemlerin bir nice semptomunu bildirmesiyle oluşan kapsam “mufassal kesiksiz Kovid” namına adlandırılıyor.

Uzun sürekli Kovid-19 semptomları beyninde “fütur”, “saç kaybı”, “duygu ritmi bozukluğu”, “kognitif problemler”, “temel ağrısı”, ” kas ağrısı”, “koku almada kalın”, “odaklanma problemi”, “üşüme ve titreyiş”, “uykusuzluk”, “halüsinasyon görme”, “fiil” ve “efdal acı” gibi semptomlar vadi alıyor. Araştırmacılar, bu semptomların, organlara, bağışıklık sistemine ve asap sistemlerine verilen hasar nedeniyle corona virüsün ‘sonradan etkileri’ olduğuna inanıyor. Farklı taraftan etibba bu durumu, önce enfeksiyondan on yıldan elan detaylı bire bir süre bilahare gelişebilen, yeterince anlaşılamayan bir ebat olan polio sonrası sendroma benzetiyor.

Öğretmenler için ilkah bugün başladı

 

Aşamalı gevşemede 35 sınırı

 

Share: