Cilvegözü cızık kapısı kapanma riskiyle karşı karşıya

Cilvegözü çizgi kapısı üzerinden Suriye’ye insani yardımların yapılmasına müsaade veren mekanizmanın görev süresi 10 Temmuz’da doluyor.

Mürekkep Uluslar (BM), Suriye’ye insancasına yardımların yapılmasına imkan tanıyan BM Düzenlilik Konseyi (BMGK) kararlarının yetkilendirdiği mekanizmayla 2014’ten bu yana milyonlarca kişiye ulaşıyor. Sınır kapısının degaje kalması ve yardımların bitmeme edebilmesi üzere söz konusu mekanizmanın, BMGK vasıtasıyla yenilenmesi gerekiyor.

BM Asayiş Konseyi, biri Norveç ve İrlanda aracılığıyla, ötekisi ise Rusya aracılığıyla hazırlanan iki rakip tasarıyı konuşma ediyor.

Norveç ve İrlanda’nın sunduğu ve Mağribî ülkelerin bindi verdiği tasarıda, Cilvegözü çizi kapısının benzeri yıl henüz kategorik kalması öneriliyor.

Rusya veto ederse çizik kapısının kapanma riski var

Fakat Rusya sınır ötesi müzaheret mekanizmasının fariza süresinin çabucak 6 kamer uzatılması ve yardımların Suriye zarfında kefaret kontrolündeki bölgelerden yapılmasını istiyor.

Rusya’nın kararın yenilenmesini veto etmesi yerinde ise Cilvegözü çizik kapısının kapanma riski bulunuyor. Çizi kapısının kapanması ve insanca yardımların kesintiye uğraması durumunda Suriye’nin şimal batısında 4 milyondan aşkın güç açlık riskiyle yüz yüze.

Fransa, Suriye kamplarındaki vatandaşlarını ülkeye kalın kafalı getirdi

 

Ukrayna, Suriye ile diplomatik ilişkileri kesti

 

Share: