İlaçlara yüzde 25 remiks

Resmi Ceride’nin bugünkü sayısında saha alan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Uymazlık Yapılması Için Değişmeyen’a bakarak ilaçlara bindirim yapıldı.

Husus 2’ye eklenen eğreti bir madde ile, beşeri tıbbi ürünlerine fiyatlandırılmasında mergup Türk lirası cincinden ayrımsız Euro değerinin, 2022 Orak Ayı’birlikte yüzde 25 artırıldığı belirtildi.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Bulak Özcan bu kararın, bugünden itibaren cümle ilaçların yüzde 25 zamlanması anlamına geldiğini anlattı.

Sözcü’de meydan kayran habere bakarak, değme 5 ilaçtan birinin bulunamaması zımnında tedavilerde gösterişli tılsım yokluğu sorunu yaşanıyordu. Özcan, bu remiks kararının deva yokluğu sorununu tıpkısı nebze dahi olsa rahatlatacağını belirtti.

ECZACILARIN KARLARINDA ARTIŞA GİDİLDİ

Özcan, bunun bu artışın umar fiyatlarından özgür, maharet tıpkısı madun hesaplama olduğu bilgisini verdi.

Buna bakarak ilaçların depocuya mir fiyatının 100 TL’ye kadar olan kısmı için eczacı kârı yüzde 25’deri yüzde 28’e, 100-200 TL ortada olan kısmı üzere yüzdelik 16’dan yüzdelik 18’e ve  200 TL üzerinde mütezayit kısmı amacıyla yüzdelik 12’den yüzde 13’e çıkarıldı.

İlaçlarda depocuların fayda oranları ise değişmedi.

İKİ HAFTA ÖNCE BIRLIKTE ZAM GELMİŞTİ

Mavera yandan, ilaçlara yılın ilk kur zammının gücük ay ayında yapıldığını anımsatan Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı “İki hafta önceki dahi 70-80 ilaç grubunda yeniden FDK eliyle zam yapıldı. Bu ilaçlar alelhusus bulunurluğunda ağırbaşlılık olan ithal ilaçlardı” dedi.

Ercanlı, iki hafta geçmiş yapılan bindirim oranlarına ait ise “Yüzde 2-3 oranında artan de var yüzdelik 100’un üzerinde kalan üstelik var” diye niteleyerek konuştu.

İLAÇ BULUNURLUK SORUNU YÜZDE 20’YE DAYANDI

Eczacı birlikleri, ilaçlardaki bulunurluk sorununun baştan yüzdelik 20’ye dayandığını, yani az daha gelişigüzel 5 ilaçtan biri bulunamaz ayla geldiğini ve bunun imdi ayrımsız rutin haline gelmesinden yakınıyordu.

Bunun yanında hastaların cebinden çıkan merhem denk farklarının üstelik inanılmaz arttığına özen calip eczacılar, reçetesiyle mevrut bir hastanın 15 zaman önce 30 TL ifa yaparken, şimdi 45-50 TL ödediğine ilgi çekmişti.

Hem eczacıları ekonomik darboğaza sokan hem da hastayı otama sürecinde umar bulamayarak mağdur fail temel nedenin kâin reçete bedel kararnamesi olduğu belirtiliyor.

Hastanede skandal: Hastaların kan kanseri ilaçlarını vermeyip sattılar!

 

6 reçete gabi ifa listesine alındı

 

83 deva anlayışsız ödeme listesine alındı

 

Share: