Biricik yerde kül sigortaları gösterecek sigorta cüzdanı geliyor

Sigorta Bilgi ve Nezaret (SBM) Merkezi Umumi Müdürü Maksat Hakseven, sayısal hayat kasası kendisine nitelendirdiği sigorta cüzdanı projesini hayata geçireceklerini söyledi. Bloomberg HT televizyonuna konuk olan Hakseven, 38 Sahn Dışı ve 22 Hanay Sigorta şirketi ilkin tevessül etmek üzere, DASK, Sigorta Tahkim Komisyonu,Güvence Hesabı,Türkiye Motorlu Pusat Bürosu, Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı, Azamet Destekli Alacak Sigortası sisteminin yürütücüsü olan Olağandışı Riskler Dalavere Merkezi’nin verilerine ocak sahipliği yaptıklarını belirterek, “Sigorta sektörüne sağlayacağımız yenilikçi digital mahsulat ve hizmetler ile sigortacılık teknolojisine katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

SBM namına bakir bire bir proje hayata geçireceklerini söyleyen Hakseven, sigorta cüzdanı projesi ile sigorta müşterilerinin, değişik sigorta sağlayıcılarından olan poliçelerini oynak uygulamalar aracılığı ile yönetebilmesine olanak sağlanacağını rapor etti. Sigortalıların hayat ve avlu dışı kül ürünlerini bu cüzdanlarda saklayabileceğini belirten Hakseven, ayrıca gittikçe bu cüzdanların bire bir kişinin, bütün dijital varlıklarını ve toplumsal iletişim araçları hesaplarını bir tane benzeri yerde sakladıkları tıpkı “sayısal hayat kasası” çözümüne dönüşebileceğini söyledi.

‘YAPAY ZEKA VE DERİN ÖĞRENME İLE MÜŞTERİ SKORU HESAPLANACAK’
Hakseven, ‘sigortalı riziko skoru’ projeleri ile da yapay zeka ve koyu öğrenme algoritmaları kullanarak kamera skorunu hesaplayarak bölüm ile paylaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Hakseven şöyle devam etti: “Lokasyon bazlı hizmetler projemize ile da poliçeye konu olacak riziko noktasını harita üzerinden görüntüleyip, belirlenen nısıf kutur içerisindeki fay hatları, erdemli yüklülük hatları, göçü bölgeleri, dominant ekstrem riski olan bölgeleri size gösteren durum üzerine çözümleme yapılmasını sağlayıcı uygulamaları bile sektörümüz ile mümasil zamanda paylaşmış olacağız” dedi. Hakseven, IoT/Telematik ile Kaymakamlık Önleme/Belirleme projesi ile da telematik cihazlarından alınacak verinin SBM verileri ile harmanlanması sonucunda önceden yapılan ilçe desenleri öğrenilerek gelecekteki kazaların önüne geçilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

‘SEKTÖR PAYDAŞLARINA ENDIŞE ÇÖZÜMÜ’
2019 yılında tamamlanan MPLS projesi ile tam sigorta şirketleri ile güvenli eşkal üzerinden vukuf transferi dönemini başlattıklarını kaydeden Hakseven, bire bir şekilde kamu kurumları ile amme.net ağına dahil namına tekmil amme kurumlarıyla entegrasyonlarını bu ağ üzerinden yapmaya başladıklarını, bu sayede değişik kurumlarla yapılan fen alışverişlerinin da ilişkin devir tümce ile çok henüz güvenli ağıl getirildiğini söyledi. S-Cloud adını verdikleri endişe ortamını dahi kurduklarını vurgulayan Hakseven, bu paylaşım platformunda insurtech odaklı çözümlerin desteklendiğini ve sektöre yenilikçi sayısal analizör getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Hakseven, kamu büro paydaşlarının, ‘bey a service‘ mantığı ile bu sayısal çözümlerden endişe altyapısı vasıtasıyla güvenle ve erdemli performansla faydalanabileceğinin altını çizdi.

Gelecekte yapılması planlanan bu projelere ilişkin SBM’birlikte kısık bire bir uygulayım bilimi altyapısı oluşturulduğunu belirten Hakseven, önümüzdeki dönemde 5G’nin hayatlarımıza girmesi ile gelişigüzel internete bağlanabilen beyinli cihazların sayısının artarak bitmeme edeceğini kaydetti. Bu cihazların kullanıcı alışkanlıklarını araba öğrenmesi evet bile Dip Öğrenme (Deep Learning) teknolojileri marifetiyle kendileri öğrenerek, kullanıcılar cihazlar ile ait ayrımsız işlem yapmadan kendi kendilerine ilgilendiren kararları alabilecek ve aksiyona geçebileceklerini kaydeden Hakseven, “Antrparantez bu cihazlardan alınacak veriler, Nesnelerin İnterneti (IoT, Internet of Things) teknolojisi sayesinde Big Veri ortamlarında ayrımsız araya getirilebilecektir” dedi. SBM’da bu büyük verinin tutulması ve işlenerek farklı hizmetlere dönüşmesini sağlayacak bireşimli zekâ teknolojilerine ilişkin icraat başlatıldığını belirten Hakseven, “Iri selen ve yapay zekâ uygulamaları ile sigortalılar daha mebzul tanınabilecek; tahminleme ve optimizasyon teknolojileri ile üstelik sigortalıların ihtiyaçları ve kullanma alışkanlıkları çözümleme edilerek, elan akla yatkın mahsulat, servisler sunulabilmesi sağlanacak” diyerek konuştu.

Share: